Sindikat umirovljenika Hrvatske /SUH/ poziva saborske zastupnika da zaustave proračunsko izjednačavanje mirovina stečenih radom i povlaštenih mirovina. Pod obrazloženjem da će mirovine i sljedeće godine biti bolna točka proračuna, Vlada RH planira ih zamrznuti na još daljnje dvije godine! Time bi većina umirovljenika iz zone rizika od siromaštva /gdje ih je već 82%/ kliznula u punu zonu siromaštva, i to osobito tzv. novi umirovljenici. Napominjemo da su i bez zamrzavanja mirovine u posljednjih deset godina, unatoč usklađivanju prema rastu troškova života /“Švicarska formula“/ pale u odnosu na plaće za preko 10%. Daljnji pad bi imao tragične posljedice upravo za tzv. obične umirovljenike.
SUH naglašava da su samo 51% svih umirovljenika starosni umirovljenici koji su svoje mirovine stekli radom, dok je 15.1% umirovljenika „mirovine“ steklo po „posebnih propisima“, no na njih odlazi čak 31,3% ukupnog mirovinskog budžeta! Doista je neshvatljivo da Vlada RH šalje u Sabor proračun za koji prethodno nije obavila dubinske analize mirovinskih stavki, zadržavajući sve kategorije povlaštenih mirovina prema posebnih propisima. Sindikat umirovljenika se stoga oštro protivi novom zamrzavanju mirovina, običnih i povlaštenih jer za stanje u gospodarstvu nisu krivi umirovljenici.
Povlašteni umirovljenici, poznato je, imaju daleko više prosječne mirovine – u iznosu od 4.606,71 kn /vojska, policija/; 5.194,31 kn /branitelji/ i 8.654 kn /saborski zastupnici/, dok prosječna obična mirovina iznosi samo 2.163,78 kn. Vlada nema moralno pravo zamrzavati mirovine na još dvije godine, dok ne raščisti stanje s privilegiranim mirovinama.
Nadalje, udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći iznosi oko 40%, no kad se taj udio izračuna samo za kategoriju novoumirovljenih u 2010-toj godini, onda on iznosi samo 34.4%! I to je, dijelom, najdirektnija posljedica kolapsa drugog mirovinskog stupa. Vrijednost mirovinske štednje u drugom stupu u Europskoj uniji samo u 2008. godini je pala za 20% i još se nije oporavila. U Hrvatskoj niti ne postoje javni i transparentni podaci o padu vrijednosti štednje u drugom stupu, preskup je trošak upravljanja, te nema nikakvog nadzora od strane radnika i umirovljenika.
Vlada RH, međutim, u proračunu najavljuje porast prinudnog doprinosa za radnike u drugom stupu. Misli li pri tom otkidati od prvog stupa međugeneracijske solidarnosti ili staviti dodatne terete na radničke plaće, nije jasno. No, sigurno je da se hrvatski radnici i umirovljenici apsolutno protive zloporabi ionako mršavih mirovina u korist oporavka financijskog tržišta.