Sindikat umirovljenika Hrvatske početkom veljače uputio je otvoreno pismo Vladi Republike Hrvatske, zahtijevajući da osvijesti činjenice o bitno pogoršanom položaju umirovljenika, te hitno izmijeni Zakon kojim je uvela zamrzavanje mirovina sve do druge polovice 2012. godine, zahtijevajući i kazneni progon za neisplatu plaća i doprinosa. Na taj apel nismo dobili odgovor.
U međuvremenu prosječne mirovine su još manje, a udjel neto prosječne mirovine u prosječnoj neto plaći pao je ispod 40%, što je donji prag prema Konvenciji br. 102 Međunarodne organizacije rada, čija je Republika Hrvatska potpisnicom. Kad se udjel računa u odnosu na prosječnu bruto plaću, kako to čini većina europskih zemalja, iznosi samo 27,6%. Mirovine novoumirovljenih radnika klize i dalje na niže, i uskoro bi njihov udjel u bruto plaćama mogao iznositi samo 25%. Prosječna mirovina je u padu i pokriva manje od 60 posto potrošačke košarice (70% čini prehrana i stanovanje). Gotovo 30% su samačka domaćinstva – većinom žene, koja su dvostruko ugrožena.
U zoni rizika od siromaštva je troje od četiri umirovljenika, a svakodnevno povećanje troškova života, dovest će velik broj starijih osoba u područje stvarne bijede i gladi. Postoje i drugi troškovi kojima je izložena velika skupina umirovljenika zbog opadanja funkcionalne sposobnosti i produktivne uloge starih ljudi, jer im se smanjuje njihova socijalna participacija u raznim socijalnim aktivnostima. A takvih je preko 14,5%, koji su gotovo nesposobni za samostalni život. Od ukupnog broja umirovljenika 60% boluje od 2 do 3 bolesti, 32 % koristi lijekove za stalno. Trajno za jednu bolest 31%, a povremeno 18 posto. Isto toliko koriste ljekovita sredstva, ortopedska pomagala i uređaje. Svi lijekovi s liste “B” se participiraju. Umirovljenici su izloženi dodatnim zdravstvenim troškovima koji iznose po nekoliko stotina, pa i više od tisuću kuna mjesečno.
Uz takvo pogoršanje osnovne egzistencije umirovljenika, zamrznuli ste mirovine na više od dvije godine. Valjda i dalje na najbjednijima, a ne na bogatunima iz pretvorbe i korupcije; ne na imućnima, već na siromašnima – ova Vlada misli pronalaziti izlazak iz ekonomske krize.
Do sada nismo organizirano sudjelovali u prosvjedima, iako naše članstvo, umirovljenici i stariji građani te radnici pred mirovinom, s pravom strahuju za svoju egzistenciju. Revolt starih i mladih socijalnim stanjem u zemlji s razlogom raste.
Zato, ponovno i glasno, ZAHTIJEVAMO ukidanje zamrzavanja mirovina i uvođenje njihovog usklađivanja prema rastu plaća. Izvore za takvu hitnu intervenciju naći će se u naplati doprinosa, kažnjavanju onih koji ih redovito ne isplaćuju; u ukidanju svih povlaštenih mirovina po posebnim propisima, te oporezivanju imovine, dobiti, luksuza.