Živimo u digitalnom stoljeću! Okruženi smo digitalnim medijima! Prema statističkim podacima, većina kućanstava u Hrvatskoj ima osobno računalo spojeno na internet i mobilne telefone. Prema tim podacima u zadnje dvije godine, u gotovo svim starosnim skupinama primijećen je porast broja korisnika interneta, a najveći u dobnoj skupini od 65 do 74 godine starosti! Život starijih osoba danas je bitno izmijenjen u odnosu na vrijeme od prije 20 i više godina. Za novi stil življenja potrebne su raznovrsne informacije. I upravo to omogućuju digitalni mediji koji se mogu koristiti bilo kada i bilo gdje.
Dokazano je da se među starijom populacijom s digitalnom tehnologijom lakše snalaze pripadnici takozvane bejbi-bum generacije, odnosno oni koji su rođeni 50-ih godina prošlog stoljeća. Oni su prije odlaska u mirovinu morali naučiti rad na računalu, pošto im je to bilo neophodno u svakodnevnom poslu. Pripadam generaciji koja je u svom radnom vijeku doživjela revoluciju od pisaćeg stroja do digitalne tehnologije. Radila sam u jednoj medijskoj kući i bez problema se prilagodila radu na računalu. Među današnjim umirovljenicima ima nas pripadnika više generacija. Mirovinu smo zaradili na različitim radnim mjestima pa tako ima osoba treće životne dobi koje se u svom radu nisu trebale koristiti niti pisaćom mašinom, a kamoli s računalom ili pametnim mobitelom, jer ga tada još nije niti bilo u upotrebi.
“Ne mogu zamisliti dan bez interneta. Pratim portale, tako se informiram. Aktivna sam i na nekim društvenim mrežama. Preko njih komuniciram s rodbinom i prijateljima. Kad sam otišla u mirovinu mislila sam što će to meni, ali malo pomalo potpuno sam se navukla”, kaže umirovljenica Snježana. Njezin partner Josip kaže da koristi internet za informiranje, druži se s prijateljima i familijom. Ima dosta umirovljenika koji koriste društvene mreže Facebook, Viber, WhatsApp i to ih raduje.
Gospođa Štefica nedavno je navršila 80 godina. Unuka joj je pokazala kako radi njezin novi pametni mobitel i otada se s njim služi bez problema. Prati društvene mreže i u kontaktu je s članovima obitelji i prijateljima. Unatoč dobi od 90 godina moj susjed Dane, skoro svakodnevno odšeta do obližnje knjižnice u kojoj se naučio koristiti s računalom. Digitalna tehnologija napreduje velikom brzinom i često je kamen spoticanja nekim osobama treće životne dobi, bez obzira na njihov obrazovni status. Međutim, starija životna dob već duže vrijeme nije i ne smije biti izgovor za informatičku nepismenost, jer je korištenje računala i mobitela danas nužnost i važna zbog mnoštva različitih usluga koje su nam potrebne privatno, poput zdravstvenih usluga.
Danas postoje mnogi projekti poput tečaja za unapređenje digitalne pismenosti starijih osoba, a ponekad su i besplatni. Zato su mnoge starije osobe pohađale računalne tečajeve. Osim toga unuci također mogu biti od velike pomoći svojim bakama i djedovima. Cjeloživotno učenje omogućuje starijoj osobi da aktivno sudjeluje u životu zajednice pobijajući time efekte socijalne isključenosti. „Bit ću polaznica raznih tečajeva, dokle god ću moći hodati i govoriti“, kaže jedna gospođa i dodaje: „Dosadno mi je biti sama u stanu.”
Osobe koje su radoznale, koje zanima svijet i sve što se oko njih zbiva, ne mogu ostati pasivne. Ne smijemo reći kako je odlaskom u mirovinu završio naš radni vijek i zavući se u mišju rupu. Nažalost često je kod mlađih kriva percepcija o osobama treće životne dobi. Prije nekoliko godina mojoj sestri, koja je namjeravala kupiti laptop, mladi prodavač ponudio je jedan s napomenom: “Predlažem vam ovaj model. Ima dovoljno memorije i osnovne funkcije za čitanje portala i razne igrice i nije skup.” Na to je moja sestra ljutito i povrijeđeno odgovorila: “Mene ne zanimaju niti igrice niti portali! Ja sam prevoditelj i laptop mi služi za rad!” Demonstrativmo smo napustile dućan, jer obje smo bile povrijeđene percepcijom prodavača. Iako je moja sestra tada izgledala čak mlađe od svojih vršnjaka, postupak prodavača je primila kao uvredu svih starijih ljudi. U međuvremenu sam se susrela s kolegama u poslu, mlađim od mene, koji su se teško prilagodili digitalnoj tehnologiji.
Primjerice jedan bivši školski kolega, koji je do prijevremene mirovine radio kao novinar u jednom dnevnom listu, nije se želio služiti računalom i otišao je u mirovinu. Ali, nakon nekoliko godina odlučio je objaviti knjigu o zanimljivim susretima tijekom svog rada s osobama iz kulture i sporta, pa mu je u tome pomogla kćerka prepisivanjem na računalo njegove tekstove napisane na pisaćoj mašini.
Starijim ljudima nije teško steći nova znanja ako imaju dobar motiv. Mnogi polaznici računalnih tečajeva naučili su kako uz svakodnevno pismeno i glasovno komuniciranje s bliskim osobama mogu slati i primati slike, čitati zanimljive teme u novinama iz cijeloga svijeta, koristiti se s internetskim bankarstvom i gledati TV na raznim lokacijama, kupovati online, saznati prognozu vremena i još mnogo toga što je važno i poželjno znati u dnevnom životu.
Uz svakodnevno korištenje računala i pametnih telefona moramo biti svjesni da jednako kao kada smo u prometu na cesti njihovo korištenje sa sobom nosi niz odgovornosti i sigurnosnih pravila. Nažalost, postoje razne vrste prevara i svjedoci smo lakovjernosti nekih osoba, često treće životne dobi, koji su ostali bez novčanih sredsatava. Naime, postoje manipulatori ljudima koji se na razne načine žele domoći povjerljivih informacija ili pristupa osobnim podacima i kreditnim karticama. Treba biti oprezan prema SMS porukama koje stignu s nepoznatih adresa. Ne odazivajte se, ne otvarajte ih i nikako ne odgovarajte, već ih blokirajte, jer to je često programirani način prevare.
U posljednje vrijeme na SMS stižu poruke poput ove: “Mama, ovo je moj novi broj mobitela. Molim te pošalji mi novac na ovaj račun!” I ja sam nekoliko puta dobila slične poruke i istog trena sam ih blokirala. Ne bih sigurno slala novac bez da prvo ne nazovem kćerku ili sina na broj koji odavno znam. Prevare, nažalost, nisu novost i mnogi su na svoj mobitel dobili i poruku tobože od pošte ili banke tipa: „Dobili ste paket, ne znamo vašu adresu, javite nam adresu i broj vašeg računa“. A kada dobiju vaše podatke skinu vam novac s računa. Zato je poželjno da ste što bolje informatički pismeni, da se znate služiti sa svojim mobitelom i/ili računalom, ali da pri tom budete oprezni i ne nasjedate nikakvim manipulatorima.
Drenka Gaković