Utvrđen je dan izbora za novi saziv Sabora RH, a to znači i formiranje nove Vlade. Umirovljenici su u ovo vrijeme predizbornih aktivnosti i izbornih kampanja rado spominjani partner i sugovornik. Ali, umirovljenici nisu dovoljno snažni da samostalno krenu u izbornu utrku. Jedan od glavnih razloga je njihova nehomogenost i nejedinstvenost stavova.
Prije svega, umirovljenici su svjetonazorski nehomogena skupina. Zbog nagomilanih iskustava tijekom života vezani su uz dva suprostavljena bloka koji danas dominiraju, bolje rečeno uz dvije stranke – HDZ i SDP. Ako krenemo u procjenu rezultata izbora prema rezultatima predizbornih anketa sigurno je da će ove dvije stranke (sa svojim koalicijskim partnerima) uzeti zajedno najmanje 60 posto glasova. Do sada su u Sabor bili izabrani predstavnici samo 14 stranaka, odnosno jedino je bila neovisna lista don Ivana Grubišića. Treba naglasiti da je samo jedna umirovljenička stranka bila u Saboru i to jer je na izborima bila u koaliciji s SDP-om.
Za bolje razumijevanje problema navest ću podatak da u ovom trenutku u RH ima registriranih 129 stranaka, a od toga broja 18 je stranaka umirovljeničkog sastava. Naravno, uglavnom su to stranke s malim brojem članova i uglavnom su (da mi se ne zamjeri) „sateliti“ velikih stranaka, ali u svome imenu imaju „stalešku pripadnost” umirovljenicima.
Na sastancima udruga koje imaju značajni broj članova (veće su nego sve umirovljeničke stranke zajedno), često se čuju zahtjevi da se svi umirovljenici udruže u jednu starnku i da tako na izborima dobiju veći broj zastupnika u Saboru, a to znači i barem jedno mjesto u Vladi. Tada bi više opravdanih zahtjeva umirovljenika bilo prihvaćeno i ne bismo u ovom trenutku bili svjedoci naglog, sve većeg siromaše- nja upravo umirovljenika i starijih osoba, jer prosječne mirovine sve su niže u odnosu na prosječne plaće, a potrebe starijih su sve veće zbog narušenog zdravlja i zbog potrebe za tuđom njegom i pomoći.
Umirovljenici se u udruge učlanjuju zbog organiziranog korištenja slobodnog vremena, bijega od usamljenosti i zabavnih sadržaja, te primjerenih cijena za zajedničke izlete i ljetovanja, ili odlaska u lječilišta, ali i zbog pružanja pomoći u lokalnoj zajednici osamljenim i nepokretnim starijm osobama.
S druge strane umirovljenici su osobe koje imaju veliko životno iskustvo i koji su tijekom života izgradili svoju političku opredijeljenost i svoje političke svjetonazore koje sada teško mijenjaju.
Svjedoci smo da se uz svaku „čisto” polititičku koaliciju veže uglavnom samo jedna umirovljenička stranka. Naime, gotovo nikad umirovljenici ne gledaju samo dio programa političkih stranaka koji se odnose na njihova prava i njihove zahtjeve, već je to u drugom planu, a važnije je je li stranka „lijevo” ili „desno” orijentirana. Možda smo i mi krivi za takvu podjelu na samo dva bloka. Možda nismo dovoljno spremni prihvatiti potrebne promjene zbog osobnih stavova, a ne zbog programa stranaka.
Katkad zapravo još uvijek vodimo neke stare ratove iz prošlosti. I prenijeli smo to na dio mladih! Onda se čudimo njihovim podjelama, neznanju i isključivosti.
Zatim, tu je i problem što mi stariji još nismo savladali lekciju iz domoljublja. Nije to samo ruka na srcu kad svira himna, to je trajna ljubav u našim srcima, to je nemjerljiva odanost i ponos, to je rad i red. Domoljublje nije poza, već potreba.
Ponekad umirovljenici poistovjećuju članstvo u udrugama s članstvom u političkoj stranci. Namjerno sam rekla – u udrugama i samo jednoj političkoj stranci, jer svaki građanin RH može biti članom nekoliko, pa čak i desetak udruga prema svojim interesima i potrebama, a u skladu s njihovim sadržajima i onime što pružaju svojim korisnicima. Međutim, pojedinac može biti član samo jedne političke stranke.
Umirovljenike često zbunjuju i koalicije. Znam da neki umirovljenici, iako su npr. članovi Hrvatske stranke umirovljenika, koja je koalicijski partner SDP-a, glasaju za HDZ. Ili, pak, ako na glasačkom listiću piše Stranka umirovljenika neki članovi Hrvatske stranke umirovljenika njima daju glas, smatrajući da je to isto. Eto, može zbunjivati i sličnost imena stranaka, ali su to ipak dvije različite stranke, s različitim programima.
Na kraju vam želim savjetovati – ako ste član neke stranke i u cjelosti prihvaćate njen program, bilo bi pošteno da to potvrdite svojim glasom, ali ne zaboravite da time prihvaćate i program koalicije u kojoj je vaša stranka, pa malo bolje pročitajte njen program.
Sada mnoge političke stranke prezentiraju umirovljeničkim udrugama svoje programe pa pokušajte i u udrugama organizirati konstruktivne razgovore o programima kako biste dobili doista kvalitetna i bolja rješenja za svoje probleme.
Gotovo sve umirovljeničke političke stranke kao cilj naglašavaju poboljšanje materijalnog stanja i položaja umirovljenika, ali neka obećanja su možda iznad realnih mogućnosti. Ili, neke su stranke u zadnji trenutak promijenile stavove ili „bandijeru”, pa su upale u prvu koaliciju koja ih je htjela. Događa se i da neke koalicije na brzinu osnuju svoje prigodne umirovljeničke udruge samo za izbore – neka se nađe.
Živi bili, pa vidjeli tko će pobijediti! Zajedno smo jači!