Pitanje: Nas četvero braće i sestra brinuli smo se za našu staru tetku kojoj smo bili jedini živi rođaci i nasljednici. Međutim, kako ne živimo u istom mjestu gdje živi i tetka, angažirali smo uz naplatu jednu osobu iz njenog mjesta da brine o tetki u našoj odsutnosti. Tetki smo dolazili kada god je to bilo moguće, donosili smo joj hranu i za vrijeme našeg duljih posjeta, osoba koja joj je pomagala nije bila potrebna. Nažalost, tetka je nedavno umrla, a na ostavinskoj raspravi kod javnog bilježnika pojavila se osoba koju smo mi angažirali za pomoć tetki te je pokazala ugovor o doživotnom uzdržavanju koji je sklopila s tetkom. Navedenim ugovorom teta je svu svoju imovinu, koja je znatna, ostavila toj osobi. Temeljem ugovora o nasljeđivanju, javna bilježnica donijela je rješenje kojem se obustavlja ostavinski postupak, jer nema imovine koja bi se mogla podijeliti nama, zakonskim nasljednicima, jer je sve pripalo davateljici uzdržavanja. Ne možemo se pomiriti s činjenicom da je čitava imovina pripala osobi koja tetki ništa nije značila i kojoj smo mi plaćali odgovarajuću naknadu da brine o tetki. Zanima nas je li imamo izgleda da sudskim putem raskinemo taj ugovor te da naslijedimo ono što nam zakonski pripada. (M.Ž., Zagreb)
Odgovor:Javna bilježnica je ispravno postupila što je obustavila ostavinski postupak jer je ugovorom o doživotnom uzdržavanju sva imovina vaše tetke poslije njezine smrti pripala davatelju uzdržavanja.
S druge strane, ako ste zaista plaćali usluge primatelju uzdržavanja za pomoć i njegu tetke, te ako je ta naknada znatna i pravična i dovoljna za uzdržavanje tetke, možete kao nasljednici podnijeti tužbu za raskid ugovora o uzdržavanju, jer nije bilo razloga za sklapanje takvog ugovora, pošto je tetka bila zbrinuta angažmanom osobe koju ste vi plaćali. Naravno da ćete u tužbi prezentirati sve dokaze koji idu u prilog tužbi, a prvenstveno dokaz da ste redovito plaćali osobu koja je s tetkom sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju. Dakle, predstoji vam težak teret dokazivanja vaših navoda iz tužbe, a pritom morate računati na troškove odvjetnika kojeg obavezno morate angažirati, kao i na to da ćete kraj postupka, čiji je ishod neizvjestan, dugo čekati. Ako se odlučite ući u parnicu tražite od odvjetnika da podnošenjem tužbe zatraži od suda izdavanje privremene mjere zabrane otuđenja imovine koja je predmet spora.