Pitanje: Imam kćer jedinicu s kojom nažalost nisam u dobrim odnosima. Vrlo je bezobrazna i nezahvalna i ne pomaže mi, a mogla bi, ne posjećuje me i ne pita za mene. Imam samo nju, ali ne želim da dobije bilo što od mene. Htjela bih dati izjavu da ne želim da me ona nasljedi. Kako da to učinim? (Z.L., Jastrebarsko)
Odgovor: Ne postoji pravni način na koji bi sačinili takvu izjavu koja bi imala učinak isključivanja vaše kćeri iz nasljeđivanja Vaše imovine. Ukoliko imate imovinu koja će biti predmat nasljeđivanja iza vas, tada je taj prijenos imovine sa vas na Vaše nasljednike reguliran odredbama Zakona o nasljeđivanju. Po zakonu Vaša kćer pripada u nasljednike prvog nasljednog reda. Ukoliko nema oporuke i ukoliko se ne odrekne nasljedstva, tada bi naslijedila sve jer je (kako navodite) Vaš jedini nasljednik. Ukoliko oporukom imovinu ostavite nekom drugom, Vaša kćer ipak ima pravo na nužni dio, naravno opet ako se ne odrekne tog nužnog dijela, a tada bi naslijedila ½ dijela imovine.
Postoji mogućnost isključivanja nužnog nasljednika iz nasljedstva koju morate odrediti u oporuci i za to se moraju ostvariti zakonom propisani razlozi. Zakon predviđa i razloge nedostojnosti za nasljeđivanje koji se određuju oporukom ili postoje zakonski razlozi za to, pa tako nasljednik ne može naslijediti nekoga. S obzirom da pravno postoji mogućnost isključivanja kćeri iz nasljedstva i nedostojnost za nasljeđivanje, što zahtijeva pisanje oporuke i utvrđivanje ispunjavanja zakonskih uvjeta za to, savjetujemo pomoć specijaliziranog odvjetnika.