Pitanje: Moj očuh je napisao vlastoručnu oporuku kojom mi ostavlja suvlasništvo stana. Da li on to može jer, moja majka s njim ima i sina, mog polubrata, kojem on ne želi ostaviti ništa, kao ni našoj majci. Da li takva oporuka vrijedi i da li ja plaćam porez na nasljedstvo? (A.A., Opuzen)
Odgovor: Propisi o nasljeđivanju određuju da se prvo utvrđuje nasljeđivanje po oporuci, a nakon toga po zakonu. Oporučni nasljednik može biti svatko koga oporučitelj odredi i nije važno njegovo srodstvo prema ostavitelju. Kod zakonskog nasljeđivanja računa se krvno srodstvo, za što treba imati javne isprave i dokaze. U Vašem slučaju to znači da možete biti oporučni nasljednik vašeg očuha (ako je oporuka valjana), ali da Vaša majka i Vaš polubrat imaju pravo na nužni dio, ukoliko to zatraže.
Važna činjenica je pri tome da li su majka i Vaš polubrat već namireni u svom nužnom dijelu jer im je ostavitelj npr. darovao nešto, ili postoje neki drugi razlozi da ne budu nužni nasljednici, koje vi možete isticati, ukoliko zatraže nužni dio. Činjenice o tome da je neki nužni nasljednik namiren se također mogu unijeti u oporuku. Glede poreza na nasljedstvo, njega su oslobođeni samo partner umrlog i krvni srodnici u uspravnoj krvnoj liniji (djed-otac-dijete-unuk itd.). Dakle niste oslobođeni poreza na nasljeđivanje nakon očuha.