Pitanje: Prije 10 godina kupila sam zajedno s tadašnjim partnerom stan. Upisali smo se u zemljišne knjige kao suvlasnici svaki u ½ dijela kako je i bilo u kupoprodajnom ugovoru. On živi u tom stanu, a ja sam dolazila povremeno. Sada mi je zabranio dolazak i tvrdi da nemam nikakvo pravo i ako mi nije jasno da ga tužim. Već dvije godine ne dolazim u stan i bojim se njegovih poteza, jer tvrdi da će dokazati da je dao veći udio u kupnji stana. Može li mi oduzeti moj dio stana i kako da ja ostvarim svoje pravo? (C.M., Split)
Odgovor: Upis u javni registar, zemljišnu knjigu, te izvadak iz zemljišne knjige je javna isprava i dokaz Vašeg vlasništva, odnosno suvlasništva stana. Osoba koja tvrdi suprotno mora pokrenuti postupak poništavanja tog upisa, ili samog ugovora o kupoprodaji. Vi ste do tada neosporni vlasnik i imate sva vlasnička prava i obaveze. To znači da imate pravo korištenja, posjeda, raspolaganja pa i prodaje svog suvlasničkog dijela. Vaša prava su zaštititi svoje vlasništvo i posjed od osobe koja vas u tome onemogućava i u vezi s tim imate više mogućnosti. Ukoliko postoje zakonski uvjeti i potreba možete dići tužbu zbog onemogućavanja suposjeda. Kod takve tužbe važni su rokovi pa je tu potrebna stručna pomoć specijaliziranog odvjetnika.
Nadalje, imate mogućnost zatražiti diobu suvlasništva, pa ukoliko se to ne riješi dobrovoljno, i ukoliko stan nije moguće podijeliti na dvije jednake cjeline, tada možete ići na civilnu diobu tj. sudsku prodaju nekretnine i diobu novca sukladno suvlasničkim udjelima. Naravno da možete zatražiti ili ponuditi dobrovoljnu isplatu suvlasničkog dijela jedan od drugoga, ili zajednički prodati nekretninu i tako pokušati dobiti više koristi. Sudska prodaja je skupa i iziskuje velike troškove i manje novca u konačnici. „Oduzimanje“ vašeg suvlasničkog dijela samo temeljem nečijih tvrdnji i možda zastrašivanja, nije pravno relevantno pa Vam savjetujemo da ne potpisujete neke dokumente u vezi s tim bez stručne pomoći.