Pitanje: U svibnju sam napunila 65 godina i imam 37 godina radnog staža. Što mi je bolje: da li da odem u mirovinu prije Nove godine ili da čekam sljedeću godinu? Naime, ja od 1997. uplaćujem oba mirovinska stuba. Koja bi opcija najviše odgovarala, što izabrati, a da mi mirovina bude bar koliko toliko pristojna? (K.B., Split)
Odgovor: Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ženi koja prvi put stječe pravo na mirovinu i ima najmanje 35 godina mirovinskog staža, polazni faktor povećava se za 0,34% za svaki mjesec nakon navršenih uvjeta, a najviše za 5 godina (tzv. bonifikacija). Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju koji stupa na snagu 1.1.2023. godine taj postotak je povećan na 0,45%, pa ako odete u mirovinu nakon 1.1.2023. godine primjenjivat će se povoljniji postotak. No, treba imati na umu da će 2023. godine ženi biti potrebno 63 godine i 3 mjeseca života da ostvari uvjet za starosnu mirovinu, dakle za toliko je manji broj mjeseci na koji se postotak primjenjuje.
Također, plaća ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima se u obzir za utvrđivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosječni vrijednosni bodovi razmjerno stažu osiguranja u toj godini. Dakle, ako želite da Vam plaće ostvarene u ovoj godini ulaze u izračun mirovine, trebali bi otići u mirovinu nakon 1.1.2023. godine, jer se plaće ostvarene do 31.12.2022. neće uzimati za utvrđivanje prosječnih vrijednosnih bodova.
Glede odabira opcije prvog i drugog mirovinskog stupa, nakon što osoba podnese zahtjev za starosnu mirovinu, dobiva na kućnu adresu obavijest REGOS-a o informativnom izračunu mirovine. Obavijest sadrži informativni izračun HZMO-a i informativni izračun mirovine iz oba stupa na temelju kojega donosite odluku o izboru mirovine samo iz I. ili iz oba stupa. Ako Vam je plaća bitno viša od prosječne, isplatit će Vam se mirovina iz oba stupa.