Stranka međugeneracijske solidarnosti (SMSH), platforma koja okuplja starije osobe, umirovljenike, osobe s invaliditetom i druge ranjive skupine, i to na načelima uzajamnosti, ravnopravnosti i solidarnosti, osnovana je 22. prosinca 2016. u Maloj dvorani KD Vatroslav Lisinski u Zagrebu. Jednoglasno je za predsjednicu stranke odabrana Višnja Fortuna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, koja je naglasila kako je riječ o interesnoj stranci, drugačijoj stranci, koja će zastupati interese svih najranjivijih skupina.
Na Osnivačkoj skupštini, kojoj je prisustvovalo više od 300 podupiratelja i po- dupirateljica, odabrano je radno predsjedništvo kojim je predsjedavao Mato Obradović. Podršku novoj stranci, čiji se rad zasniva na međugeneracijskoj solidarnosti, dale su brojne udruge i savezi koji skrbe za osobe s invaliditetom, ali i dvije najveće umirovljeničke udruge koje okupljaju više od 300 tisuća umirovljenika – Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske. Osim organizacija civilnog društva, osnivanje i rad SMSH podržali su gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, te predstavnik SDP-a Draženko Pandek.
Ante Gavranović, bivši i budući predsjednik Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, upozorio je prisutne kako neosporno postoji potreba za zajedničkihm povezivanjem i organiziranjem umirovljenika i drugih društvenih skupina, a jedan od načina umirovljeničke udruge vide u SMSH-u, platformi koja će skrbiti o ranjivima i marginaliziranima.
Damir Fatušić govorio je u ime osoba s invaliditetom i naglasio je kako već godinama upozorava na potrebu političkog organiziranja osoba s invaliditetom. „Mi nemamo svoje zastupnike u Saboru, moramo se organizirati kako bi se izborili za svoja prava. Ali, trebamo sve vas, jer samo zajedno možemo izboriti naše ciljeve i prava“, rekao je Fatušić.
U ime Inicijativnog odbora program SMSH predstavila je Biserka Budigam te je ukratko izložila glavne programske točke – sudjelovanje svih ranjivih skupina u demokratskim procesima, stvaranje zajedničke platforme za ujedinjeni nastup prema javnosti i institucijama s ciljem rješavanja umirovljeničkih pitanja, zauzimanje za socijalnu politiku u čijem je središtu pojedinac u svim područjima društvenog života, skrb za umirovljenike i starije osobe…
Predsjednica stranke Fortuna naglasila je kako trenutno postoji 17 umirovljeničkih stranaka koje bi trebale štiti prava umirovljenika, njihovo dostojanstvo, ali da su i dalje brojna pitanja i izazovi koji pogađaju umirovljenike neriješena.
„Još uvijek nemamo minimalnu mirovinu, ni obiteljsku koja bi bila nalik onoj u Europi. Nemamo ni adekvatan model usklađivanja mirovina, niti nacionalnu mirovinu za one koji je nisu ostvarili. Puno toga nedostaje, a siromaštvo i socijalna is- ključenost starijih osoba postaju svakod- nevica“, kazala je Fortuna i objasnila da se zato želi izgraditi platforma koja će objediniti sve političke stranke umirovljenika s ciljem zajedničkog rada i zaštite interesa umirovljenika i drugih ranjivih skupina.
Što se planova stranke tiče, Fortuna je kazala kako smatra da će vrlo brzo osnivati gradske i županijske organizacije i dodala da će tamo gdje ih osnuju, ići na predstojeće lokalne izbore. “Za parlamentarne izbore ćemo biti sigurno spremni i naš je zajednički cilj da na te izbore idemo samostalno“, kazala je i zaključno pozvala sve građane i građanke da zajedno izgrade bolje društvo – ravnopravno i solidarno.
Uskoro! Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe
Vlada Republike Hrvatske na svojoj posljednjoj sjednici u 2016. godini je usvojila Sporazum o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, te donijela zaključak koji obvezuje predsjednika Vlade Andreja Plenkovića da u njezino ime potpiše tekst sporazuma s čelnicima dvije umirovljeničke udruge – Sindikata i Matice umirovljenika.