U razdoblju od 4. travnja pa do 6. svibnja 2024. godine 15 studenata socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu moglo je iz prve ruke proučavati kako izgleda jedan radni dan u Pravnom savjetovalištu SUH-a. Naime, Sindikat umirovljenika Hrvatske je partner udruzi Krugovi na EU projektu „Krugovi podrške za starije osobe“ u okviru Programa Impact4Values, te je jedna od aktivnosti bilo mentoriranje budućih stručnjaka socijalnog rada kroz tzv. „job shadowing“ od strane voditeljice Pravnog savjetovališta Štefice Salaj.
Studenti su kroz pet dolazaka od SUH-ove pravnice naučili načine rada i metode razgovora sa starijim osobama koje se javljaju (telefonom, mailom, pisano) ili dolaze u Pravno savjetovalište. Informirani su i o dobnim skupinama korisnika, koja područja pokriva rad savjetovališta, o „putujućim“ radionicama koje svake godine savjetovalište odradi u četiri različite hrvatske regije, kao i razlici između primarne i sekundarne pravne pomoći, s obzirom da savjetovalište nudi isključivo primarnu pravnu pomoć.
Glavni cilj bio je podučiti studente kako komunicirati sa starijim osobama, kako prepoznati bit problema i upite zbog kojih su se obratili za pomoć, ali i kako identificirati sam problem posebno vezano za slučajeve kada korisnici opširno pričaju, sami ne mogu iznijeti točno i jasno svoj problem, daju namjerno ili nenamjerno krive informacije, imaju fokus na sukob ili nebitne okolnosti, dolaze zbog osamljenosti, nesigurnosti ili krivo vide svoju situaciju.
Također im se objasnilo i kako da pokušaju usmjeriti korisnike da dođu do točnih informacija pa i kako da „smire“ agresivne korisnike, ali i to da postoje korisnici kojima Pravno savjetovalište ne može pomoći (zbog niza razloga). Studentima su detaljno prikazivani i individualni slučajevi i prepiske s korisnicima u vezi toga, a iz čega se mogla dobro vidjeti struktura i metode rada Pravnog savjetovališta.
Studenti su također imali puno zanimljivih pitanja pa ih je tako zanimalo da li korisnici najavljuju svoj dolazak ili se samo pojave, koja područja prava pokriva Savjetovalište, koja su najčešća pitanja i problemi korisnika. Studenti su i sami iznosili svoja jako kvalitetna razmišljanja o potrebama starijih osoba, pogotovo kada izađu iz svijeta rada i smanje im se aktivnosti, djeca im odu od kuće, te su iznosili svoje prijedloge i stavove kako bi se smanjila socijalna izoliranost starije populacije. Isto tako pokazali su kako su svjesni problema nedovoljnih smještajnih kapaciteta domova, ali i patrijarhalnog i tradicijskog obrasca života koji je u Hrvatskoj još jako prisutan.
Svih pet susreta bilo je obostrano jako zanimljivo, a za studente i poučno, te će im naučeno svakako koristiti u budućem radu sa starijim osobama.
Igor Knežević