Pod motom „Za Hrvatsku zadovoljnih radnika“ u Tuheljskim Toplicama 1. i 2. prosinca 2022. održan je 9. kongres Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, najveće hrvatske sindikalne središnjice. Svečanosti otvorenja u četvrtak navečer, uz 106 delegata iz svih krajeva Hrvatske, prisustvovali su čelnici sindikalnih središnjica iz svih država regije, kao i iz međunarodnih sindikalnih asocijacija. SSSH je međunarodno najaktivnija i najpoznatija sindikalna organizacija u ovom dijelu Europe, a sve sudionike Kongresa pozdravili su predstavnici Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC) i Europske konfederacije sindikata (ETUC).
U uvodnoj riječi predsjednik SSSH, Mladen Novosel, naglasio je kako je Hrvatska gotovo preko noći postala zemlja u kojoj dramatično nedostaje radnika i da je ovo vrijeme u kojem se radnici trebaju osvijestiti te da im sindikati moraju pomoći da se bolje organiziraju. SSSH je u prošlom mandatu, s ostalim sindikalnim središnjicama, obranio pravo odlaska u mirovinu sa 65 godina i intenzivno radio na novom nacrtu Zakona o radu. Novosel je dobio povjerenje za još jedan predsjednički mandat te su izabrana i nova tijela odlučivanja.
Iznimno važna i poticajna bila je rasprava na konferenciji “Klima i rad: prilagodbe radnih mjesta i radnika na klimatsku krizu” koju je SSSH organizirao u suradnji s Friedrich-Ebert-Stiftung Zagreb što je bio uvod u Deveti kongres SSSH.
Delegatkinja Sindikata umirovljenika Hrvatske Vesna Bečić je na Kongresu izložila amandman SUH-a na Program SSSH, koji je jednoglasno prihvaćen. Sindikat umirovljenika Hrvatske pozdravio je prijedlog programa SSSH-a, a osobito dio koji se odnosi na umirovljene radnike, a naročito jer je SSSH javno deklarirao svoj stav o obveznom drugom mirovinskom stupu, a što SUH zagovara već desetljeće, tj. za ukidanje obvezne kapitalizirane štednje. SUH je podsjetio da je krajem devedesetih godina, kad je od strane Svjetske banke nametnut obvezni drugi stup, Češka i Slovenija odbile takav model, a u međuvremenu su ga ukinule Poljska, Mađarska, Slovačka, Estonija, Rumunjska itd., te se u svim tim zemljama odustalo o privatizacije javnog mirovinskog sustava. SUH je izrazio nadu da će se SSSH i javno zalagati za ukidanje drugog stupa i zadržavanje dobrovoljne mirovinske štednje.
Također je usvojen i sljedeći amandman: „Zbog toga što se tek u mirovini može realno prepoznati vrijednost cjeloživotnog rada, podsjećamo da je ona bitno podcijenjena, kao i rad u cjelini, jer je relativna vrijednost mirovine najniža u Europskoj uniji i iznosi od 35 do 37 posto prosječne plaće, što znači da umirovljeni radnik u odnosu na aktivnog radnika „vrijedi“ malo više od trećine. Podsjećamo i da je svaki treći umirovljenik u zoni rizika od siromaštva i socijalne isključenosti, a više od polovice žena u samačkim domaćinstvima. Uz već navedene mjere za sprječavanje siromaštva i za rast mirovina, zaustavljanje ubrzanog siromašenja umirovljenih radnika moguće je prije svega uvođenjem novog modela usklađivanja mirovina i to u stopostotnom iznosu povoljnijeg indeksa rasta cijena ili plaća u prethodnom polugodištu, a kao što zagovaraju umirovljeničke udruge.“
______________________________________________________________________
DOPUNSKO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
2.814 kuna cenzus za samce!
Sukladno Zakonu o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, u koji je SUH uspio ugraditi automatsku indeksaciju cenzusa, HZZO svake godine provodi usklađenje prihodovnog cenzusa s promjenama prosječnog indeksa potrošačkih cijena i promjenama prosječne bruto plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj.
Tako je 30. studenoga 2022. godine donesena Odluka o usklađivanju prihodovnog cenzusa za ostvarivanje prava na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna u 2023. godini te će pravo na plaćanje premije dopunskoga zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna od 1. siječnja 2023. godine moći ostvariti osigurane osobe HZZO-a, ako im ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 2.251,71 kunu/298,85 eura, te osigurane osobe – samci, ako im prihod u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 2.814,64 kune/373,57 eura. U pogoršanim uvjetima umirovljeničkog standarda, to će itekako biti dobra vijest za starije osobe.
________________________________________________________________________________
RODNA RAVNOPRAVNOST U MIROVINAMA
Predstavnik SUH-a na Equinetovom seminaru
U okviru Europske mreže tijela za jednakost (Equinet), u Briselu je održan dvodnevni (29.-30. studenog 2022.) stručni seminar na temu transparentnosti plaća na kojem je sudjelovao i glavni tajnik SUH-a Igor Knežević. Seminar je organiziran u svrhu razmjene iskustava i usavršavanja predstavnika/ca tijela za jednakost ususret očekivane EU Direktive o transparentnosti plaća koja je usmjerena na suzbijanje rodnog jaza u plaćama, a u okviru seminara organiziran je i poseban panel posvećen predstavljanju rezultata hvaljenog EU projekta Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova „Equal rights-equal pay-equal pensions“, a u kojem je kao partner sudjelovao i SUH.
Knežević je, kao jedini predstavnik sindikata na seminaru, održao predavanje u kojem je pričao o aspektima rodnog jaza u mirovinama i mjerama koje se moraju donijeti kako bi smanjila razlika u mirovinama između muškaraca i žena, a predstavio je ulogu SUH-a u tom projektu, kao i razloge dobre suradnje SUH-a s Uredom Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, što je izazvalo velik interes, jer u ostalim EU zemljama takva suradnja je slaba ili nepostojeća.