Fućkanjem do dogovora?
Treći četvrtak zaredom, 7. studenoga 2019.godine, predstavnici Sindikata umirovljenika Hrvatske okupili su se pred zgradom Vlade RH, gdje su, fućkali u zviždaljke i potom uručili treće otvoreno pismo kojim su zatražili povećanje prihodovnog cenzusa za ostvarivanje besplatnog dopunskog zdravstvenog osiguranja.
Podsjetimo, cenzus se nije mijenjao već 15 godina i samo unatrag godine dana desetak tisuća umirovljenika izgubilo je pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje. Čim prihodi samcu premaše iznos od 1.939 kuna, ili članu domaćinstva 1.516 kuna – gube pravo na besplatno dopunsko.
Tako povišice koje umirovljenici dobiju usklađivanjem mirovina, zapravo postaju gubitak, jer u pravilu budu manje od 70 kuna koliko mjesečno košta dopunsko zdravstveno osiguranje. Ipak, današnji prosvjed bi mogao uroditi plodom, jer su neki dogovori već postignuti.
Predsjednice Matice i Sindikata umirovljenika, Višnja Fortuna i Jasna Petrović, su, zahvaljujući prosvjedu i potpori Kluba BM 365, uspjele obaviti razgovor s ministrom financija Zdravkom Marićem, a inicijativu je podržao i ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović. Prethodno su inicijativu predstavile i saborskom Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku, ali su je samo ‘primili na znanje’. Ipak, nakon trećeg prosvjeda, Matica i SUH su se približili pozitivnom ishodu.
Vladi je predloženo da se cenzus za samca podigne na 2.000 kuna, ali tako da se dva puta godišnje povećava prigodom usklađivanja mirovina. Za nadati se da će se od početka iduće godine prihodovni cenzus i povećati.
Zajednička incijativa SUH-a i MUH-a Vladi RH
Poštovani,
Matica umirovljenika Hrvatske i Sindikat umirovljenika Hrvatske obraćaju Vam se sa inicijativom da hitno povećate prihodovni cenzus za besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje. Naime, cenzus nije mijenjan već 15 godina, od 2004. godine, i danas iznosi 1.939 kuna za samca, a 1.516 za člana zajedničkog domaćinstva, što je čak 22 posto ispod hrvatske granice siromaštva. Redovitim usklađivanjem mirovina unatrag godine dana pravo na besplatno dopunsko osiguranje izgubilo je čak deset tisuća umirovljenika te tu povlasticu sada uživa samo 163.000 umirovljenika, a taj broj će nastaviti padati. Iako su u proteklih 15 godina plaće porasle za oko 35 posto, a mirovine 28 posto, cenzus je ostao isti. Posljedica takve politike previđanja najsiromašnijih, uzrokuje dvostruku štetu društvu – siromašni umirovljenici kad jednom izgube pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje ne mogu si priuštiti plaćati policu, te tako više ne odlaze liječniku na vrijeme, što uzrokuje njihov veći pobol. Podsjećamo da 55 posto svih umirovljenika ima mirovine niže od hrvatske linije siromaštva (2.485 kn) te da ih 98 posto ima mirovine niže od prosječne plaće! Nadalje, prema izvješću Europske komisije Hrvatska je na osmom mjestu u EU-u po najvećoj stopi smrtnosti koju je moguće izbjeći pravodobnim medicinskim intervencijama. Upravo zbog toga je važna što veća pokrivenost starije populacije dopunskim zdravstvenim osiguranjem, kako bi se prevenirali troškovi liječenja i osiguralo pravodobno dijagnosticiranje i liječenje najugroženijeg dijela starije populacije. Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske drže najuputnijim utvrditi novi cenzus u visini hrvatske linije siromaštva koju jednom godišnje utvrđuje i objavljuje Državni zavod za statistiku, a za ovu godinu iznosi 2.485 kuna. Međutim, kako je riječ o promjeni koja bi mogla predstavljati preveliki teret za proračun, predlažemo da se sa 2020. godinom novi cenzus utvrdi u iznosu od 2.000,00 kuna, što bi u prvoj godini iznosilo relativno niskih 160 milijuna kuna, što bi bilo realistično s obzirom da nepravodobno liječenje sve većeg broja umirovljenika uzrokuje veće štete. Držimo da je najefikasnije preventivno ulaganje u zdravlje čovjeka a takvo je načelo ovdje zaobiđeno. Uredbom Vlade RH bi se preporučilo utvrditi i to da će se tako utvrđeni cenzus dva puta godišnje usklađuje u visini usklađivanja mirovina, te bi se time obdržala ravnoteža dosegnutog broja siromašnih umirovljenika u sustavu dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret proračuna, a time i spriječio porast smrtnosti zbog nepravodobne medicinske intervencije.
U očekivanju hitnog i promišljenog djelovanja, s poštovanjem,
Matica umirovljenika Hrvatske Sindikat umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna, predsjednica Jasna A. Petrović, predsjednica |