Dana 26. i 27. veljače 2025. godine u Bruxellesu je održana sjednica izvršnog odbora FERPA-e, europske federacije umirovljenika i starijih osoba, na kojoj je među 50-ak predstavnika sudjelovao i glavni tajnik Sindikata umirovljenika Hrvatske Igor Knežević. Glavna tema sastanka bila je rasprava i priprema FERPA-ine Deklaracije koja će se usvojiti na sljedećoj generalnoj Skupštini organizacije u svibnju ove godine u Parizu, a povodom obilježavanja 30 godina od osnutka ove organizacije.
Stariji nisu teret društvu
Glavni tajnik FERPA-e Agostino Siciliano kazao je kako starost ne znači da se moramo prestati boriti za svoja prava, jer stariji ljudi doprinose razvoju društva i pomažu mladima. Naglasio je i probleme s kojima se EU suočava nakon izbora novog američkog predsjednika Trumpa, kao i sve učestalije terorističke napade koji izazivaju strah kod opće populacije, pa tako i starijih osoba. Dodao je da se starije osobe ne smiju smatrati teretom i troškom društva, te da mirovinski sustav mora biti adekvatan, a ne samo da štiti od siromaštva.
Glavni tajnik SUH-a Knežević kazao je kako se Vlade u EU državama različito odnose prema umirovljenicima, navodeći da je tzv. prosječna stopa razmjene u cijeloj EU iznosi 58 posto, što znači da osoba koja zaradi 100 eura u dobi od 50 do 59 godina će primiti 58 eura u mirovini u dobi od 65 do 74 godine. Dodao je da najvišu stopu imaju Grčka (78 posto), Španjolska (77 posto) te Italija (75 posto), a da najnižu ima Hrvatska (35 posto), Litva (36 posto) te Irska (39 posto).
Zajednička politika kao cilj
Zbog toga, kazao je, moramo pronaći način da FERPA pojača svoj utjecaj na institucije Europske unije koja bi onda donosila univerzalne politike koje su obvezujuće za sve države članice. Naveo je da je dobar primjer FERPA-in manifest usvojen prije četiri godine, u kojem se traži da se ustanovi model obvezne minimalne mirovine u cijeloj Europi, a koja bi bila iznad linije siromaštva.
Dodao je i da je svaki šesti umirovljenik u EU u riziku od siromaštva, dok je u Hrvatskoj svaki treći. Za kraj, Knežević je kazao kako živimo u okrutnom svijetu, gdje ratovi i terorizam kucaju na naša vrata, jačaju ekstremno desne stranke koje pokušavaju eliminirati socijalne dijaloge, gdje siromašni, bolesni, drugačiji, i stari su sve manje i manje zaštićeni, zbog čega FERPA mora biti još glasnija i hrabrija u borbi za prava umirovljenika i starijih osoba.
Jedinstvena i jaka Europa
Drugog dana sastanka kao gost prisustvovao je Giulio Romani, tajnik ETUC-a (Europske konfederacije sindikata) zadužen za socijalnu zaštitu i mirovine. Bez zadrške je govorio kako se američkom predsjedniku Trumpu moraju postaviti granice, ali i da Europa mora gledati u budućnost, i ne vraćati se unatrag, jer nitko nije kriv što je napravio njegov otac ili djed u ratovima koji su se vodili na europskom kontinentu.
Očigledno se zalaže za jače europsko političko i vojno jedinstvo, jer je dodao kako jedini pravi put Europe je izgraditi socijalnu protekciju, ali i zajedničku EU vojsku koja ne samo da bi pružala sigurnost, već bi se smanjili troškovi obrane po državama članicama, čime bi ostalo više novca za socijalu. Kazao je da je nažalost proces donošenja odluka prespor, zbog čega starije osobe pate i čekaju bolje sutra.
Ono što je dobra vijest je još jače povezivanje FERPA i ETUC-a, jer će ubuduće u izvršnom odboru Europske konfederacije sindikata, koja je konfederacija radničkih sindikata, sjediti i dva predstavnika FERPA-e, od čega će jedan imati pravo glasa, što je potrebno s obzirom da svaka mjera ili pravo koje se tiče radnika utječe, odnosno ima posljedice na njegovu buduću mirovinu.
Borba protiv ageizma
Drugog dana raspravljalo se o spomenutoj Deklaraciji FERPA-e koja će se usvojiti u svibnju, gdje će se naglasiti starenje europskog stanovništva (do 2050. godine 30 posto će biti starije od 65 godina), zbog čega će se tražiti kvalitetniji i održiviji zdravstveni sustav, indeksacija mirovina i plaća koja će pratiti rast cijena, kao i minimalna mirovina iznad linije siromaštva koja će osigurati pristojan život. Zatražit će se da se ubuduće EU institucije konzultiraju s FERPA-om kod donošenja odluka koje će utjecati na živote umirovljenika i starijih osoba.
Nadalje, FERPA će se oštro protiviti povećanju dobi za odlazak u mirovinu, borit će se za dostojne uvjete stanovanja, protiv svakog oblika nasilja nad starijima, i svih drugih oblika ageizma, kojima se starije osobe isključuje iz socijalnog, političkog i kulturnog života.
Nisu zaboravljeni i radnici i mladi, pa će se tako u Deklaraciji tražiti da se mladim ljudima osiguraju stalna zaposlenja na puno radno vrijeme, čime će se popraviti omjer između umirovljenika i radne populacije, a kako bi se u sadašnjosti i budućnosti osigurala stabilnost sustava socijalne sigurnosti i tako definitivno razbila negativa stigma međugeneracijskih odnosa.
I.K.