Dana 30. rujna 2022. godine u prostorijama udruge SUH-a Split održana je prva radionica u sklopu projekta Sindikata umirovljenika Hrvatske u suradnji s Ministarstvom pravosuđa i uprave „Umreženo pravo i pravda za starije osobe“. Radionicu su pred 18 članova udruge održale izvoditeljice projekta, socijalna radnica Mirjana Stilinović te pravnica Anita Prusina, a kao moderator radionice sudjelovala je i voditeljica Pravnog savjetovališta SUH-a, pravnica Štefica Salaj. Za izvrsnu organizaciju događaja zaslužne su predsjednica Udruge SUH-a Split, Asja Tomin, i županijska povjerenica za Splitsko-dalmatinsku županiju Merica Ličina.
Na radionici je socijalna radnica Mirjana Stilinović upoznala sudionike radionice s njihovim pravima iz sustava socijalne skrbi pri čemu je njihovo najveće zanimanje pobudilo ostvarivanje prava na novčane naknade, osobnu invalidninu i doplatak za pomoć i njegu. Objasnila je da je za ostvarivanje oba prava potrebno podnijeti zahtjev Centru za socijalnu skrb po mjestu prebivališta na temelju kojega će se pokrenuti postupak i podnositelj zahtjeva bit će upućen na prvostupanjsko tijelo vještačenja radi utvrđivanja visine stupnja oštećenja organizma. Kazala je i da osoba ne može istovremeno imati pravo na osobnu invalidninu i na pravo na doplatak na pomoć i njegu bilo po Zakonu o socijalnoj skrbi bilo po drugim propisima.
Pravnica Anita Prusina sudionike je upoznala s njihovim pravima iz područja zdravstvenog i mirovinskog sustava te ispričala novosti koje bi trebao donijeti novi Zakon o mirovinskom osiguranju. Pritom je naglasila kako nacionalna naknada nije mirovina te da korisnici nacionalne naknade nemaju pravo na jednokratno novčano primanje (tzv. covid i energetski dodatak) jer on pripada isključivo korisnicima mirovine ostvarene u RH u obveznom mirovinskom osiguranju.
Pravnica Štefica Salaj izložila je mogućnosti raspolaganja imovinom i u bitnome napomenula o čemu sve pri tome treba voditi računa. Sudionici su iskazali poseban interes za teme ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju smatrajući da im je u tom području potrebna redovita edukacija. Na kraju su sudionici upoznati s pravom na besplatnu pravnu pomoć te da se sa svojim pravnim problemima mogu obratiti Pravnom savjetovalištu SUH-a kao pružatelju primarne besplatne pravne pomoći.
Sudionici radionice bili su vrlo zainteresirani za sve teme te su naglasili kako čeznu za redovitim predavanjima, radionicama i projektima jer su njihove potrebe za pomoći sve veće, zakoni se često mijenjaju i teško im je samima pravovremeno doći do točnih informacija. Da je zadovoljstvo sudionika bilo veliko potvrđuje i analiza evaluacijskih listića, jer su svi prisutni dali ocjenu 5 za radionicu.
KOMUNIKACIJSKO SAVJETOVANJE
Održan poludnevni trening
U sklopu projekta „Umreženo pravo i pravda za starije osobe“ kojeg provodi Sindikat umirovljenika Hrvatske u suradnji s Ministarstvom pravosuđa i uprave 7. rujna 2022. godine u prostorijama Radničkog doma u Zagrebu održan je poludnevni trening od strane komunikacijskog stručnjaka, diplomiranog novinara Igora Kneževića te psihologinje Biserke Budigam, koji su savjetovali izvoditeljice projekta, pravnicu Anitu Prusinu i socijalnu radnicu Mirjanu Stilinović o najboljim načinima komunikacije s korisnicima Pravnog savjetovališta SUH-a, ali i članovima SUH-a koji će sudjelovati na četiri radionice u sklopu projekta.
Knežević i Budigam su između ostalog savjetovali izvoditeljice na koji način komunicirati s osobama starije životne dobi, bilo da se javljaju putem telefona ili osobno dolaze u prostorije udruge, dajući npr. savjete da se osobe gledaju direktno u oči kako bi im pokazali da ih slušamo, ali i da pokazuju neverbalne znakove poput kimanja glavom. Preporučeno je i da im se govori jasno, polako, uz korištenje jednostavnih rečenica te da se govor prilagođava stanju starije osobe – npr. stanju sluha, vida i sl. Na treningu je bilo govora i o načinima kako pobijediti tremu javnog nastupa na radionicama pred većim brojem sudionika.
PRAVNI FAKULTET U ZAGREBU
Preseljenje Pravne klinike
Pravna klinika Pravnog fakulteta u Zagrebu više od deset godina pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć. Studenti viših godina Pravnog fakulteta obrađuju slučajeve pri čemu im pomažu akademski mentori (suradnici i profesori). Nakon sedam godina djelovanja na adresi Žerjavićeva 6, Pravna klinika je promijenila lokaciju te se sada nalazi u Palmotićevoj 30 u Zagrebu.
Svečanom otvorenju novih prostorija 27. rujna 2022. prisustvovale su Štefica Salaj, voditeljica Pravnog savjetovališta SUH-a, i pravnica Anita Prusina te su s voditeljem Pravne klinike prof. dr. sc. Alanom Uzelcem i pomoćnicima voditelja izv. prof. dr. sc. Slađanom Aras i dr. sc. Jurajem Brozovićem razgovarale o nastavku suradnje Pravne klinike i SUH-a. Pravna klinika ponovno je započela s primanjem stranaka 3. listopada 2022. godine.