Još jedan Božić je stigao, a financijska situacija većine hrvatskih umirovljenika nije se promijenila nabolje. Usklađivanjem mirovine rastu tek mrvicu više iznad razine rasta opće razine cijena, ali s obzirom da umirovljenici većinu novca troše na hranu, lijekove i zdravstvene preglede, a što poskupljuje brže i više od općeg rasta cijena, može se slobodno reći da umirovljenici žive jednako ili lošije nego prije pet godina. Rast BDP-a i rast plaća znači možda bolji životni standard za zaposlene, ali ne i za umirovljenike.
75.000 ljudi neće doživjeti „13. mirovinu“
I dok predstavnici SUH-a očekuju da iz ministarstva rada i mirovinskog sustava krenu ispunjavati obećanje dano još u studenom 2023. godine o promjeni formule usklađivanja te uvođenju 13. godišnje naknade/mirovine, ispunjenje naših zahtjeva dogodit će se tek sredinom 2025. godine, s tim da je „13. mirovina“ prvotno bila planirana za 2026. godinu. Umirovljenici su svejedno opet bili ostavljeni na čekanju na godinu i pol, ili ako ćete u brojkama, oko 75.000 umirovljenika će umrijeti od studenog 2023. pa do sredine 2025. godine i neće doživjeti 13. godišnju naknadu/mirovinu. Ono što je još gore je i što ta naknada neće bitnije riješiti siromaštvo hrvatskih umirovljenika.
No, živjeti se mora, i snalaziti na sve načine, pa mnogi umirovljenici rade, legalno ili na crno, skupljaju boce, čuvaju djecu, a uoči velikih blagdana ih se ponekad sjete i gradovi i općine pa im podijele božićnicu ili uskrsnicu. Tako je prošle godine od 555 općina i gradova njih malo više od 120 podijelilo božićnicu umirovljenicima. Već godinama po darežljivosti prema umirovljenicima prednjači Grad Umag, koji će umirovljenicima podijeliti od 100 pa sve do 600 eura za one najugroženije.
“Umag činom dodjele božićnica želi prije svega zahvaliti svim svojim umirovljenicima na životnom doprinosu u razvoju grada Umaga. Otprilike petsto naših sugrađana će dobiti božićnicu u najvišem iznosu od 600 eura”, izjavio je umaški gradonačelnik Vili Bassanese.
Dobar i loš Vili
Iako bi svi trebali pričati i ponašati se kao ovaj Vili, nažalost, svako malo pojavi se onaj drugi tip ljudi, jedan drugi Vili koji ne da nema osjećaja za druge, već grabeći za sebe novac drugima još usput radi i veće zlo jer svojim odlukama direktno utječe na njihovo zdravlje, pa čak čini i razliku između života i smrti. Puno Vilija hoda među nama koje nije briga hoće li netko umrijeti zbog nekvalitetne medicinske skrbi, gladi, siromaštva…
Umag je priča za sebe, zvuči i pomalo kao umirovljenička božićna bajka, a najveći hrvatski gradovi poprilično su daleko od te bajke. Za ovaj Božić tako će Grad Zagreb dati 50 eura umirovljenicima koji primaju do 238 eura mirovine, Split će dijeliti od 80 do 170 eura umirovljenicima koji primaju do 332 eura. Rijeka će pak dati 100 eura nekim umirovljenicima, npr. onima koji žive u samačkom kućanstvu i čiji prihod u posljednja tri mjeseca nije viši od 600 eura mjesečno ili 900 eura u dvočlanom kućanstvu. Osijek pak dijeli 40 do 80 eura božićnice, s gornjim cenzusom do 470 eura.
Kad se svi ovi iznosi kojeg dijele gradovi i općine za Božić i Uskrs podijele na 12 mjeseci riječ je doista o sitnišu koji ne znači ama baš nikakvu razliku.
Skromni umirovljenici reći će, pa i to je nešto, bar ćemo imati malo bogatiji blagdanski stol. I u pravu su, jer preostalih 430 općina i gradova ne daju ama baš ništa. Ali i ovi koji nešto dobiju ostatak godine će živjeti kao neravnopravni članovi ovog društva. Zbog toga država mora uskočiti i riješiti problem niskih mirovina, prije svega povećanjem mirovina kroz zakonske mehanizme, pa bi i dugoočekivana 13. godišnja naknada/mirovina mogla poslužiti kao svojevrsna božićnica i uskrsnica.
Izbori jednako veća uskrsnica?
Zbog toga je SUH u svoj prijedlog Programa rada novog saziva Nacionalnog vijeća u 19 točaka uvrstio i 13. godišnju naknadu, te u prijedlogu traži da se ta naknada isplaćuje dvaput godišnje, uoči ljeta i Božića, kada su dodatno povećani troškovi života umirovljenicima. Prema SUH-ovom prijedlogu ta naknada ovisila bi o broju godina staža, te bi po isplati iznosila od 206,70 do 356,70 eura.
Novinari često pitaju predstavnike SUH-a trebaju li gradovi i općine dijeliti božićnice ili to mora država. Dakako, na državi je da riješi problem niskog životnog standarda umirovljenika, ali svakako SUH nema ništa protiv i da gradovi i općine pomognu svojim umirovljenicima. Neki doista nemaju sredstava da pomognu, neki pak nalaze načine, a neki igraju i oportunistički jer znaju da su u njihovim sredinama umirovljenici najbrojnija glasačka populacija, pa simboličnim isplatama dvaput godišnje pokušavaju priskrbiti njihove simpatije.
S obzirom da u 2025. godini Uskrs pada prije lokalnih izbora, za očekivati je kako će općine i gradovi biti malo šire ruke nego obično, a možda se neki i sjete po prvi put isplatiti uskrsnicu umirovljenicima. Koliko nekad namjere i nisu altruističke onima koji dijele novac, umirovljenicima je to nebitno, jer oni moraju preživljavati iz dana u dan i paziti na svaki cent kako ga potrošiti. Zato gospodo, samo dajte, umirovljenici koji su desetljećima zakidani sigurno se neće buniti.
Igor Knežević