Nakon održane Konstituirajuće sjednice 14. listopada 2024., već 29. studenog održana je i prva sjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, na kojoj su iz SUH-a sudjelovali predsjednica Jasna Petrović, zamjenik Stjepan Milobara i glavni tajnik Igor Knežević. Većinu od SUH-ovih 19 prioritetnih točaka Ministarstvo rada je prihvatilo i stavilo u Programa rada, a svakako najbolju vijest priopćila je izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, Mirela Kalcina, koja je „presjekla“ sjednicu porukom da će se 13. godišnja naknada, tzv. 13. mirovina, umjesto 1.1.2026. početi isplaćivati 1. srpnja 2025. godine, odnosno pola godine ranije.
Do tad će trebati dogovoriti i iznos koji će se isplaćivati, a SUH-ov prijedlog je da osnovica bude svima jednaka od 10 AVM-a (trenutno 131,70 eura), a da se onda za svaku godinu staža još isplati 5 eura. Taj bi se dobiveni iznos isplaćivao dva puta godišnje, pred ljeto i Božić. Također, u srpnju sljedeće godine Vlada je obećala povećanje dodanog staža sa 6 na 12 mjeseci po rođenom djetetu za umirovljene majke, te je predsjednica SUH-a Jasna Petrović na sjednici istaknula kako se ne smiju diskriminirati one majke koje su otišle u mirovinu prije 2019. godine, a koje sad nemaju to pravo.
Područje mirovinskog osiguranja
Ministar Piletić je na prošloj sjednici Vijeća kazao kako će promjena formule usklađivanja mirovina stupiti na snagu sredinom 2025. pa se po tom pitanju nije ništa promijenilo, te će umjesto 70-30, formula iznositi 85-15, iako SUH ne odustaje od 100-postotnog usklađivanja povoljnijeg indeksa rasta, cijena ili plaća. Dakle, umirovljenici imaju razloga za malo zadovoljstvo, s obzirom da će se sredinom sljedeće godine dogoditi pozitivni pomaci kroz ove tri mjere, no koliko će biti to zadovoljstvo ovisit će o dobroj volji Vlade da prihvati SUH-ove prijedloge u potpunosti.
Inače, Program rada Vijeća za razdoblje od 2024. do 2028. godine podijeljen je u pet područja/tema. Jasno je da i ovi pomaci neće riješiti problem niskih mirovina, pa u tom području u Program su ušle i druge točke: redefiniranje invalidske mirovine; dodatno povećanje najniže mirovine, gdje SUH traži da se poveća za 6 posto; mogućnost redefiniranja tzv. penalizacije prijevremenog umirovljenja, jer SUH traži da se penalizacija odmah ujednači svim korisnicima prijevremene mirovine, a da se ukine penalizacija svima koji su navršili 65 godina života. U programu je i proširenje mogućnosti rada za korisnike invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (manje od 3,5 sata dnevno); rasprava o učincima II. i III. mirovinskog stupa i prijedlozi za daljnje unaprjeđenje, uz zadržavanje prava izbora jednostupačne ili dvostupačne mirovine i bez povećanja doprinosa za drugi stup. Tu je i pitanje povratka prava na dostavu mirovina poštom.
Socijalna skrb
U području socijalne skrbi svakako je važno naglasiti izmjene Zakona o privremenom uzdržavanju kojima se više od baka i djedova neće tražiti da uzdržavaju svoje unuke te da ih se ovršuje za 3/4 mirovine. No, problem ostaje što se ovim zakonom ne rješavaju problemi stotina baka i djedova koji su sudskim odlukama već obvezni plaćati alimentaciju za unuke. Predstavnici SUH-a ukazali su na taj problem, a državni tajnik Ivan Vidiš obećao je da će kontaktirati stručnjake iz Ministarstva pravosuđa i pokušati pronaći zakonsko rješenje da se ukine i njima obveza plaćanja.
U Program rada iz područja socijalne skrbi ušlo je i sljedeće: izmjene Zakona o socijalnoj skrbi; izmjena osnovice za izračun iznosa zajamčene minimalne naknade i za izračun drugih naknada u sustavu socijalne skrbi; razmatranje uvođenja mjesečnog dodatka za samce, što SUH smatra izrazito bitnim; razmatranje cijene smještaja u državnim/županijskim u odnosu na privatne domove umirovljenika; kategorizacija domova umirovljenika državnih/županijskih i privatnih; nadzor nad radom, osobito privatnih domova; razmatranje važeće raspodjele decentraliziranih sredstava za domove umirovljenika te izmijeniti zakon ili odluku o raspodjeli; uređivanje statusa njegovatelja, uključujući i neformalne njegovatelje starijih članova obitelji; poticanje županija i gradova na izradu socijalnih planova kojima bi bile obuhvaćene usluge za umirovljenike i starije osobe; poticanje pokretanja kampanje protiv zlouporabe neukosti starijih osoba i nepoznavanja digitalnih vještina
Zdravstvena skrb
U programu iz ovog područja ušlo je sljedeće: Nacionalni program razvoja palijativne skrbi 2025. – 2028.; razmatranje mogućnosti ukidanja, odnosno smanjenja participacije na cijene lijekova osoba starije životne dobi, kao i preispitivanje liste lijekova koji nisu na recept; omogućavanje ostvarivanja zdravstvene njege u kući svih dana u tjednu, ovisno o dijagnozi bolesti/terapiji i obiteljskim prilikama bolesnika; osnivanje ustanova palijativne skrbi te hospicija na području RH; potaknuti izradu protokola o upoznavanju bolesnika o pravima ovisno o dijagnozi bolesti
Financije
Iz ovog područja u programu su se našla oba zahtjeva SUH-a: razmatranje mogućnosti ukidanja poreza na mirovinu; povećanje iznosa osobnog odbitka za umirovljenike do kojeg se mirovina neće oporezivati kod plaćanja poreza na dohodak.
Ostalo
U program rada ušlo je i sljedeće: deklaracija o pravima umirovljenika i osoba starije životne dobi; prijedlozi za izradu Nacrta prijedloga Zakona o starijim osobama; razmotriti prijedloge predstavnika umirovljenika i starijih osoba o: preporuci županijama da osnuju županijska vijeća za umirovljenike i starije osobe (MPUDT), redefiniranju uvjeta obavljanja studentskih poslova te omogućavanje studentima priznavanje njihova rada u staž mirovinskog osiguranja (MINTS), na što su SUH-ovi predstavnici zatražili da se u radni staž uračunaju i godine redovnog trajanja studiranja VŠS i VSS studija; mogućnostima uvođenja besplatnog prijevoza umirovljenicima vlakovima HŽ-a (MMPI), na što su SUH-ovi predstavnici reagirali i kazali da dnevno dobivaju na desetke poziva umirovljenika invalida kojima HZZO više ne financira prijevoz do toplica i lječilišta, već ih se tjera na besplatne vlakove koji nisu prilagođeni prijevozu invalida, zbog čega SUH traži da se omogući financiranje tim osobama drugih prijevoznih sredstava kao što je bilo ranije. Iz Ministarstva rada su obećali da će proučiti i pokušati riješiti taj problem s kolegama iz HZZO-a. Predstavnici SUH-a su zatražili da se u program ubaci i razmatranje mogućnosti isplate mirovine putem pošte, a što je dugotrajni zahtjev SUH-a, još od 2014. godine kada je to pravo ukinuto.
I.K.