Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske još jednom su u javnom savjetovanju upozorili kako se Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne treba mijenjati jer je dobar i sukladan europskim praksama. Poslana je jasna poruka vladajućima – nema izmjena zakona, nema novih nameta za starije!
Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o sigurnosti prometa na cestama stavljen je na javno savjetovanje 12. travnja 2017. godine, te je u prijedlog zakona ugrađena odredba o obaveznom liječničkom pregledu za osobe starije od 70 godina prilikom produženja vozačke dozvole. U prethodnom je savjetovanju dobna granica (ne)sposobnosti bila postavljena na samo 65 godina.
Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske još jednom su se uključili u javno savjetovanje sa svojim komentarima i argumentima kojima su jasno i opetovano poručili vladajućima – ne mijenjajte dobar zakon koji je sukladno europskim praksama propisao kako izabrani liječnik obiteljske medicine, koji poznaje pacijenta te njegove dijagnoze i terapije, ima obvezu izvijestiti policiju o promjeni zdravstvenog stanja vozača.
Međutim, vladajući kao da ne žele razumjeti argumente SUH-a i MUH-a jer kako drugačije objasniti dopise koji su stizali iz Ministarstva zdravstva, Ministarstva rada i mirovinskog sustava i Ministarstva unutarnjih poslova. Napomenimo, premijer Plenković kojem su se SUH i MUH nekoliko puta obratili, nije odgovorio na niti jedan dopis.
Ministre, kad će sjednica?!
Iz kabineta Ministarstva rada i mirovinskog sustava tako je 10. travnja stigao dopis, iako im nismo nikada ni pisali u vezi vozačkih dozvola jer nisu ni nadležni za navedeno pitanje, kako se „o problemu može raspravljati na sjednici Nacionalnog vijeća te se o istom eventualno može donijeti zaključak, odnosno dati mišljenje Vladi RH. Međutim, rješenje ovog pitanja treba tražiti kroz izmjene zakonodavnog okvira te je u tom smislu potrebno obratiti se Ministarstvu unutarnjih poslova”.
Pitamo javno ministra Tomislava Ćorića kako da SUH i MUH predlože ikakav zaključak na sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe kada, unatoč pismenom zahtjevu za sazivanje sjednice od strane predsjednika Ante Gavranovića, ona nikada nije sazvana. Dapače, već tri mjeseca od potpisivanja Sporazuma o osnutku, nije održana ni jedna radna sjednica Nacionalnog vijeća, već samo ona konstituirajuća i to 21. veljače 2017. godine.
Podsjećamo kako je u slučaju predloženih izmjena grubo prekršen članak
Sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe u kojem stoji: „Predstavnici Vlade će Vijeće informirati o namjeri donošenja propisa te pripremi prijedloga svih propisa iz djelokruga rada Vijeća”. U ovom slučaju donošenja izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama nisu konzultirani predstavnici umirovljenika i starijih osoba, iako su zainteresirani dionici, koji bi između ostalog, trebali u okviru Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe na jednoj od redovnih sjednica raspraviti o pitanju uvođenja obaveznog liječničkog pregleda za starije osobe pri produženju vozačke dozvole te o tome usvojiti zaključak. Ali, opet, kako da se raspravlja o određenom pitanju kada vladajući odbijaju sazvati sjednicu?!
Ne pristajemo na nove namete!
Iako je predlagatelj zakona prihvatio europsku praksu te povećao dobnu granicu za liječnički pregled/potvrdu pri produženju vozačke dozvole sa 65 na 70 godina, Hrvatska liječnička komora traži ponovno snižavanje dobne granice na 65 godina uz obrazloženje kako se „prelako odustalo od važnog kontrolnog mehanizma jer je riječ o prekomjernom teretu za građane”. Pitamo Hrvatsku liječničku komoru i njene članove je li znaju kako je preživljavati s manje od 2.000 kuna, pogotovo u ruralnoj sredini gdje ne postoji dobra mreža javnog prijevoza i gdje je nužan automobil za svakodnevno funkcioniranje, jer je upravo to svakodnevna realnost ogromnog broja građana.
Na razmjere siromaštva u Hrvatskoj upozorava Ured pučke pravobranitelji- ce koji ističe kako bi ovim prijedlogom, ako se već uvodi dobno ograničenje od 70 godina, „na socijalno osjetljiv način valjalo urediti i pitanje troškova zdravstvenih pregleda” .
Još jednom poručujemo kako je nepotrebno mijenjati zakon jer je postojeći dobar, a ako ipak i dođe do promjena i uvede se dobno ograničenje od 70 godina, na dodatne namete od 450 kuna za troškove pregleda ne pristajemo. Neka, kao u većini zapadnoeuropskih zemalja, potvrdu o sposobnosti izdaje izabrani liječnik, i to besplatno. Dosta je bilo da se svaka zakonska promjena lomi na leđima najugroženijeg sloja stanovništva, pogotovo ako u pozadini nema sigurnosnih argumenata, već čisti interesi lobija medicine rada.
Ana Kuzmanić
(8.5.2017)