- Dvadeset godina u emisiji HRT-a Treća dob iznosite goruće probleme s kojima se umirovljenici i starije osobe suočavaju, od siromaštva te skupine do zakidanja u pravima, i pritom pokazujete dobro poznavanje materije, ali i stav u kojem se ne libite kritizirati ono što je negativno. Mediji, pogotovo televizija, imaju također moć mijenjati stvari, pa makar i ukazivanjem na te negativnosti ili prikazivanjem ljepše strane starenja. Jeste li kroz emisiju i sami osjetili da ste svih ovih godina nešto promijenili u vezi umirovljenika i starije populacije?
Nemam neki osjećaj da sam sama nešto promijenila u vezi poboljšanja statusa umirovljenika i starijih. Ono što mislim i osjećam je da smo kroz emisiju, zajedno sa nizom aktera u društvu koji se bave starijom populacijom, pridonijeli razvoju svijesti u društvu o postojanju problema starijih. Dvadeset godina rada sa starijom populacijom je iza mene i niza suradnika u emisiji i ono što smatram važnim je činjenica da smo umirovljenicima i starijima dali do znanja da smo za njih tu i da sve ono što ih muči, tišti, ali i veseli mogu podijeliti s nama i iznijeti kroz našu emisiju.
Koliko to utječe na čimbenike koji doprinose boljem statusu starijih u društvu to ne ovisi uvijek o nama, već o onima koji bi trebali poduzimati određene korake kako bi se stariji osjećali kao ravnopravni i cijenjeni članovi društva. Sindikat umirovljenika Hrvatske je primjerice jedan od najvažnijih partnera naše emisije, jer preko SUH-a često dolazimo do konkretnih informacija za umirovljenike koje su važne za njihova prava, o nepravdi sustava, podacima koji ukazuju na njihov životni standard i sl.
Isto tako SUH nam je partner u pronalaženju i snimanju priča koje potiču umirovljenike i starije na aktivnosti i izlazak iz onog začaranog kruga u kojem se vrte oko malih mirovina i nepravde. Pa ih potičemo na druženje, koje ipak dobro dođe da se na trenutak zaboravi ona ružna i tužna strana starenja u Hrvatskoj.
Nepotizam, korupcija, nepravda…
- Političari se hvale kako mirovine nisu nikad bile veće, no činjenica je da nedovoljno prate rast cijena ili plaća, a 65 posto umirovljenika prima mirovine koje su niže od hrvatske linije siromaštva. Kakvo je vaše mišljenje o kvaliteti života današnjih umirovljenika u Hrvatskoj?
Kvaliteta života nikako nije u skladu s onim što su današnji umirovljenici ostavili u nasljedstvo mlađim generacijama. Nepravda je to velika. Često puta se i sama začudim s koliko razumijevanja umirovljenici podnose takav život. Političari će se uvijek hvaliti postignutim i govoriti da su poduzeli sve da život umirovljenika bude dostojanstven. No, stvarnost i činjenice ih demantiraju.
Svjedočimo gotovo svakodnevno i na javnoj i na privatnoj razini nepotizmu, korupciji, preplaćenosti, nelogičnostima u sustavu… sve to ukazuje da prostora za poboljšanje sustava ima, da bi preslagivanja i ozbiljne revizije određenih sustava na pravednijim osnovama dovele do konkretnih pomaka u društvu na dobrobit umirovljenika, ali ne samo njih.
Za to je potrebna politička volja, koje nema. A i ne mislim da će se uskoro takva volja negdje pojaviti. Očito smo mentalitet koji funkcionira prema onoj narodnoj „U se, na se i poda se”. A to najbolje demonstriraju političari kada se domognu vlasti.
- Kad biste mogli utjecati na donošenje važnih odluka, što biste poduzeli kako bi se poboljšala situacija za umirovljenike te što smatrate prioritetom u borbi za prava umirovljenika?
Na ključno mjesto postavila bih izbornika Dalića :). Primijenila bih sve ono što on promovira, a to su prvenstveno poniznost i domoljublje. Jer kroz te vrline i vrijednosti, kada se istinski primijene, kreće napredak. Kad voliš svoje i služiš svome, onda ti nisi na prvom mjestu, nego si prvi među jednakima i radiš ono što donosi boljitak i dobrobit za sve. Koliko materijalna, toliko nam je potrebna i obnova duha. Najprije nam je potrebna temeljita reforma mirovinskog sustava iz kojeg bi se isplaćivale mirovine koje su zarađene radom. Bez iznimke. Zatim reforma socijalnog sustava, skrb za sve u potrebi rješiva u roku 24 sata. Uz ta dva uređena sustava svaki drugi problem bi bio lakše rješiv za starije. I ne mislim da je to nemoguće, kako nas stalno uvjeravaju.
Veća osviještenost o problemima
- Što mislite o radu Sindikata umirovljenika Hrvatske koji je ove godine proslavio 30 godina postojanja? Kako ocjenjujete i rad Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe u kojem SUH ima svoje predstavnike?
Kao što sam već navela, SUH je jedan od naših najdragocjenijih partnera u proizvodnji naše emisije. Mnogi problemi izišli su na površinu i došli na dnevni red Vlade zahvaljujući upornosti i radu SUH-a. Društvo je zahvaljujući vašem djelovanju osviješteno za niz gorućih problem koji muče starije. Nisu to samo male mirovine. To je usamljenost, zlostavljanje, ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju i niz drugih manje vidljivih problema. Posebno su dragocjena savjetovališta koja imate u SUH-u, posebno pravno i psihološko. Sa svim predsjednicima podružnica SUH-a i djelatnicima kroz našu emisiju njegovali smo kolegijalan i partnerski odnos. Mislim da nastupajući zajedno ipak imamo neki utjecaj na društvene čimbenike i zbivanja koja rade za dobrobit starijih i starenja.
Nacionalno vijeće od svog osnutka imalo je svoje uspone i padove. Mislim da je njegovo postojanje iznimno važno i da je utjecaj predstavnika SUH-a ključan u njemu.
Ondje se iznose svi problemi umirovljeničke i starije populacije, a pouzdano znam da predstavnici SUH-a ne odustaju dok se ne iscrpi i zadnja mogućnost koja bi svaku stvar pomaknula, makar minimalno, za dobrobit starijih.
Igor Knežević