Ova je priča ponešto drukčija jer je alarm stigao ni mjesec dana po potpisivanju ugovora o doživotnom uzdržavanju od strane plaćene njegovateljice i nemoćnog starca. Dalje smo alarmirali Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured Pučke pravobraniteljice, Centar socijalne skrbi i nadležnu policijsku stanicu. Hoće li ova priča imati sretniji završetak no uobičajeno?
Telefon Pravnog savjetovališta SUH-a od početka godine neprekidno zvoni, a uz brojna druga pitanja, pozivatelji nerijetko mole za pomoć i vezi ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju. Na desetke slučajeva pratimo i savjetujemo, no šanse da se jednom sklopljeni ugovor raskine na sudu su minimalne, čak i u slučajevima očite zloupotrebe i čak zanemarivanja uzdržavane osobe.
Taj osjećaj nemoći koji nerijetko prati legalnu otimačinu imovine starijih osoba, bešćutna sudska rješenja kojima se katkad nekoga indirektno osuđuje na smrt, teško je opisati. No, ako je SUH išta uspio u posljednje tri godine otkad vodi svoju kampanju protiv ekonomske zloupotrebe starijih osoba, to je povećana razina osviješte- nosti o opasnostima koje prijete od olako potpisanih ugovora o takvim tipovima uzdržavanja. Strah od stigme sramote je ponešto manji.
Brojni takvi primjeri zlouporabe često su prijavljivani od strane starijih osoba našem Pravnom savjetovalištu, ali nažalost tek nakon što su ugovori davno potpisani i so- lemnizirani od strane javnih bilježnika, tako da je do njihova raskida moguće doći samo sudskim putem ili međusobnim dogovorom. Kako je riječ najčešće o starijim osobama, raskid ugovora je praktično nemoguće ostvariti za njihova života kada se uzme u obzir sporost i neučinkovitost našeg pravosudnog sustava.
Njegovateljica preko interneta
Tužna priča iz Karlobaga je ponešto drukčija, jer je alarm za uzbunu stigao niti mjesec dana nakon što je ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisan, a stigao je u SUH e-mailom od susjeda i prijatelja koji su svoj poziv za pomoć nemoćnom čovjeku naslovili „legalnom pljačkom“. Pravi su akteri B.P. (umirovljenik, samac iz Karlobaga) i R.T.( njegovateljica s registriranim obrtom za pripomoć u kući sa sjevera Hrvatske). Sve je započelo ovo ljeto u lipnju, kada je B.P. doživio moždani udar nakon čega se više nije mogao brinuti o sebi nego je morao birati: ili u dom za starije i nemoćne osobe ili dobiti njegu i skrb u kući.
Njegovi su prijatelji u kontaktu s nećakom S.M. koji živi u Njemačkoj dogovorili da se poštuje želja B.P. da ne bude smješten u dom već da mu se osigura skrb u kući. Uz mirovinu koja iznosi oko 2.000 kuna, nećak je nastavio mjesečno plaćati 1.000 kuna (što je radio od smrti svog oca koji je sa stricem živio u istom kućanstvu u Karlobagu), a bio je spreman nadoknaditi i povećane troškove kako bi se osigurala odgovarajuća osoba za njegu.
Tako su prijatelji B.P. putem interneta pronašli R.T. kao osobu koja je imala registriran obrt za pomoć i njegu u Varaždin Bregu. S njom je dogovoreno da će njegovati B.P. u njegovoj kući, a dogovoreno je i plaćanje putem trajnog naloga s njegovog tekućeg računa i to u iznosu od 4.500 kuna za skrb i dodatno 2.000 kuna za troškove kućanstva. Njegovateljica je doputovala, B.P. je stigao kući iz bolnice, i sve je djelovalo dobro. Nakon toga započinje dramatičan slijed događaja.
Potpis otiskom prsta
Kada su ga njegovi prijatelji u rujnu o.g. htjeli posjetiti kod kuće, R.T. ih nije pustila da ga vide. Rekla je da je postala njegova skrbnica te da je s njim sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju o čemu je stavila zabilježbu ugovora o doživotnom uzdržavanju na njegovu kuću. Navodi R.T. su veoma iznenadili prijatelje B.P. jer su opravdano postavili pitanje kako je moguće da osoba koja je profesionalna njegovateljica sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju te time stekne imovinsku korist premda je angažirana od strane prijatelja B.P. isključivo kao njegovateljica te za taj rad i troškove plaćena? Može li uopće biti riječ o uzdržavanju, kad sve troškove snosi B.P. i njegov nećak, te se namiruju i od ušteđevine?
I mnogo bitnije pitanje: B.P. je u vrlo lošem fizičkom i psihičkom stanju, o čemu može posvjedočiti veći broj osoba koji su s njim kontaktirali prije i u vrijeme sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, jer se često gubio u razgovoru. Čini se da je i javni bilježnik u Gospiću, kod kojeg je ovjeren ugovor, olako prešao preko njegovog lošeg psihičkog i fizičkog zdravstvenog stanja, činjenice da su tako bolesnog čovjeka dovezli u drugi grad umjesto da su bilježnika pozvali kući, te je dozvolio popis ugovora otiskom prsta, što se dopušta samo u krajnjim slučajevim nemoći ili nepismenosti.
Prijatelji su, zabrinuti za zdravlje i život B.P.-a, odmah obavijestili Centar za socijalnu skrb u Gospiću koji je uz prisutnost policije (jer ih R.T. nije drugačije htjela pustiti u kuću) ustvrdio da je B.P. u kući toplo, da ima ručak i pelene te da nema razloga za intervenciju. S obzirom da je B.P. teško bolestan, prima inzulin, a nedavno mu je u bolnici dijagnosticiran prijelom zdjelice, postavlja se pitanje ugroženosti njegovog života. Hoće li opet slučajno pasti s kreveta ili će dobiti previsoku dozu lijeka?
SUH je alarmirao sustav
Tako je, na posljetku, alarm stigao do SUH-a. Žurno smo reagirali obrativši se nadležnim institucijama (Ured Pučkog pravobranitelja, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Centar za socijalnu skrb Gospić i Policijska uprava ličko- senjska), upozoravajući kako je posrijedi kazneno djelo prijevare, ali i zloupotrebe teškog zdravstvenog stanja, kao i povrede osnovnih etičkih normi vezanih za moral društva, što su sve elementi za proglašenje ugovora ništetnim.
No dok nećak S.M., koji je zabrinut za strica odmah doputovao sa suprugom iz Njemačke, te je jedini koji ima legitimni pravni interes kao nasljednik, postigne išta na sudu, SUH je zatražio od svih instanci da do konačnog rješenja o raskidu ugovora o doživotnom uzdržavanju poduzmu sve potrebne hitne mjere u cilju sprječavanja nastavka ugrožavanja života B.P, jer činjenica „da je u toplom i ima pelene“, u okolnostima kad je neosporna namjera zloporabe od strane R.T. već i samim činom potpisivanja ugovora o doživotnom uzdržavanju unatoč tome što je za svoj rad u cijelosti plaćena, dopušta dvojbu da bi ista mogla ubrzati njegovu smrt.
Policija nemoćna?
U međuvremenu je utvrđeno da R.T. ima i pomagača koji je nećaku iz Njemačke kada je došao u posjet stricu zabranio pristup njegovoj kući, nakon čega je nećak morao angažirati policiju. Kada je vidio kako je stric u vrlo teškom zdravstvenom stanju i stravično omršavio, zahtjevao je da ga se hitno smjesti u bolnicu kako bi mu se pružila zdravstvena pomoć i liječenje.
Uz prijetnju policijom i na inzis- tiranje liječnice iz hitne pomoći, B.P. je konačno smješten u bolnicu, a nećak je čak jednu noć uspio prespavati u stričevoj kući, no drugi dan su ih njegovateljica i pomagač izbacili. Pri tom su i on i stričevi prijatelji uspjeli vidjeti da je iz kuće nestalo puno pokretnina. „Skrbnica“ je otišla i u bolnicu tražiti da se jadnom starcu ne puste drugi posjetitelji osim nje.
Ured Pučke pravobraniteljice je odmah reagirao odlučnim pismom Ministarstvu socijalne politike i mladih zahtijevajući hitne mjere nadzora. Ministarstvo je također odlučilo djelovati.
Sada počnje pravna bitka nećaka B.T. s njegovateljicom. Dok on s prepolovljenim zdravljem i kilogramima nakon tri mjeseca njezine „skrbi“ ima konačno privremeno utočište u bolnici, ona pustoši njegov dom, odnoseći stvari iz kuće. Da, nju štiti podnormirani Zakon o obveznim odnosima i štiti je sudska praksa. A možda i korupcija ili nemar nekih u lancu ove zloupotrebe.
Postavlja se pitanje kako postići da naš sustav bude brži i djelotvorniji? Hoće li B.P. doživjeti rasplet ove situacije.
Piše Vesna Bečić