„Sigurnost u trećoj dobi: Kako izbjeći rizike pri raspolaganju imovinom” naziv je projekta koji Sindikat umirovljenika Hrvatske provodi u suradnji s Hrvatskim pravnim centrom (HPC). U ovaj projekt, kojim SUH nastavlja svoju uspješnu kampanju „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba”, uključeni su i Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb, Centar za socijalnu skrb Zagreb i udruga Radio mreža. Projekt financira Ministarstvo socijalne politike i mladih, a provedba traje od listopada 2015. godine do rujna 2016. godine.
Kada je SUH još prije tri godine, krenuo u otvorenu ofenzivu protiv sve učestalije pojave ekonomske zloupotrebe starijih osoba, namjera i cilj su bili jača senzibilizacija javnosti na pojavne oblike zloupotrebe instrumentarija obveznog prava kao što su ugovor doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Ujedno se željelo upozoriti starije osobe na potencijalnu opasnost koja vreba na njihovu imovinu od strane uvježbanih lovaca, gotovo profesionaliziranih u grabežu imovine starijih osoba. Tada je u okviru kampanje „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba!“ tiskan letak, produciran film i educirano više od 200 volontera koji su nastavili s edukacijom starijih osoba.
Sada su u sklopu projekta, u kojem SUH surađuje s HPC-om kao nositeljem projekta, uspješno održane već dvije od ukupno pet radionica na temu sigurnosti u trećoj dobi i izbjegavanja rizika u raspolaganju imovinom.
Pula: Što više takvih radionica!
Dana 21. travnja 2016. godine održana je prva radionica namijenjene osobama koje imaju savjetodavnu ulogu za osobe treće dobi kako bi im pomogle u slučaju da namjeravaju raspolagati sa svojom imovinom ili u razrješenju problema nastalih već učinjenim raspolaganjem. Domaćin je bila pulska podružnica SUH-a, a sudjelovali su predstavnici podružnica iz Poreča, Vrsara, Medulina, Fažane i Pule, te socijalne radnice iz centara za socijalnu skrb Rijeke i Pula i ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Pula. Radionicu su vodile Olga Jelčić, stručnjakinja za građansko pravo, sutkinja Vrhovnog suda RH u mirovini i Ana Paska, organizatorica radionice.
Da je radionica bila uspješna, potvrdili su sudionici svojim ocjenama u evaluacijskom upitniku (npr. „Da, zato što je naša populacija najugroženija i nemoćna, nedovoljno informirana o svojim pravima, a smrt je pred vratima.”), a svoje zadovoljstvo potvrdili su i preporukama za održavanjem takvih radionica svugdje u zemlji i prodorom te teme u medije.
Split: Za više aktivnog sudjelovanja
Zatim je 28. travnja u prostorijama splitske podružnice SUH-a održana radionica u kojoj su sudjelovalo desetak članovi SUH-a iz Podružnice Split, pet predstavnika iz Centra za socijalnu skrb Split te predstavnica Gradskog društva Crvenog križa Split.
I na ovoj radionici se vrlo temeljito i konkretno govorilo o raspolaganju imovinom, osobito sklapanju ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, ugovora o darovanju, ugovora o ustupu i raspodjeli imovine i oporuci. Sve su ovo pravne forme koje su regulirane zakonima, međutim u praksi je vrlo značajno kako su one sastav
ljene, koje su obaveze i prava navedene u ugovorima za ugovorne strane, o pravnim učincima pojedinih ugovora, o valjanosti istih, mogućnosti raskida i slično.
Informacija kao prevencija
Sudionici su radionicu ocijenili peticom, držeći da je trebalo omogućiti još više interaktivnog sudjelovanja. No, zaključili su kako se o temi vrlo malo zna te da je osobito važno provesti edukaciju u domovima umirovljenika i za zaposlene u centrima socijalne skrbi.
Iako su teme dosmrtnog i doživotnog uzdržavanja kao i pitanja vezana uz raspolaganje imovinom od strane starijih osoba prepoznata u javnosti zahvaljujući i kontinuiranoj kampanji SUH-a, cjelovitih podataka o tome nema dovoljno, kao što nema dovoljno instrumenata i protokola koji bi mogli učinkovito zaštititi osobe treće dobi od pritisaka, iskorištavanja i zloporabe, a često ni korištenje pravnih lijekova ne dovodi do pozitivnih ishoda za starije osobe koje su oštećene pojedinim ugovorima.
Starije osobe ne posjeduju dovoljno informacija koje bi im omogućile da sa sigurnošću odlučuju o ključnim načinima raspolaganja svojom imovinom i da sa sklopljenim ugovorima budu u potpunosti zaštićene. Zaštitni mehanizmi sklopljenih ugovora nisu dovoljno čvrsti, sudskim putem ih je često teško osporiti pa je stoga potrebno razmišljati o njihovom osnaživanju i što jačem informiranju. Potrebno je djelovati preventivno šireći informacije među osobama starije životne dobi o značenju i mogućnostima pojedinačnih načina raspolaganja vlastitom imovinom, o donošenju odluke o sklapanju ugovora tek nakon cjelovitog informiranja i stjecanja povjerenja u osobe s kojima se ugovori sklapanju.
Sljedeće dvije radionice održavaju se u Zagrebu, i to 17. i 24 svibnja, a posljednja slijedi u Slavonskom brodu u lipnju. (Zorica Drandić, Ana Paska)