„Trebali ste taj novac izdvojiti iz proračuna, a ne iz radničkih mirovina, jer su radničke mirovine ionako preniske da bi se iz njih plaćale i vojničke mirovine.”
Piše: Jasna A. Petrović
Početak isplate dugova iz 2007. godine pripadnicima HVO-a podigao je puno prijepora u javnosti, te ocjena kako je riječ o „trgovačkom” dealu Glasnovića i Plenkovića. No, doista to nije uopće u pitanju, mada se takav zahtjev našao na listi od pet Glasnovićevih zahtjeva za njegov glas. Stvar traje puno dulje i ima ozbiljnije konotacije no što se čini.
1. Obavijesti s web stranice
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje je prvo 7. travnja na svojoj web stranici www.mirovinsko.hr objavio dugu, administrativnim jezikom oblikovanu, „Obavijest korisnicima mirovina koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i članovima njihovih obitelji”, s objašnjenjem da je u tijeku obrada podataka radi isplate zaostalih svota mirovina svim korisnicima mirovina ostvarenih prema Ugovoru između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni Hercegovini, a koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji (HVO), s obzirom na to da su ispunjeni uvjeti za isplatu prema Odluci Vlade Republike Hrvatske donesenoj u listopadu 2016. godine.
Toj su obavijesti kroz više godina prethodile kraće obavijesti na istu temu, kojima se naglašavalo kako „još nisu ispunjeni uvjeti” za isplatu duga pripadnicima HVO-a, što je u prijevodu značilo kako Hrvatska nema novaca, pa još neće isplatiti ono na što se obvezala, odnosno da to državnim financijašima nije bilo visoko na listi prioriteta.
2. Refundacija s posebnog konta
Kako to onda da su se u listopadu 2016. konačno stekli uvjeti? To se nazire iz obrazloženja kako je „ovom Odlukom propisano da se sredstva od povrata mirovina, ostvarena uplatom nositelja mirovinskog osiguranja u državama nastalim na području bivše Jugoslavije, koriste za isplatu neisplaćenih svota mirovina korisnicima koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članovima njihovih obitelji”.
I tako je, nakon obrade podataka, isplata započela u svibnju 2017., i to za sve korisnike koji potražuju zaostatke za 2007. godinu. Tadašnji u nizu ministara rada i mirovinskog sustava, Tomislav Čorić, potrudio se u emisiji Otvoreno na HTV (uživo, 10. svibnja) pojasniti kako su 1.7.2006. Vlada RH i Vlada BIH potpisale ugovor o suradnji na području prava stradalnika rata u BiH koji su bili članovi Vijeća hrvatske obrane i članova njihovih obitelji. Temeljem tog ugovora 2007. godine 715 pripadnika vijeća HVO-a steklo je pravo na mirovine. Njihovi zahtjevi su rješavani postupno, pa je tako došlo do kreiranja duga zbog neisplate.
Ćorić je zatim zadovoljno priopćio javnosti da su sredstava koja će biti korištena za isplate tih mirovina – sredstva preračuna zemalja bivše Jugoslavije koji imaju prema hrvatskom mirovinskom osiguranju, te se nalaze na posebnom kontu.
3. Koktel dva međunarodna ugovora
Halo, ministre, stanite malo? Znači li to da ste odobrili da se sredstva isplaćena umirovljenicima u Hrvatskoj te refundirana Hrvatskoj po jednom međunarodnom ugovoru, isplaćuju za dug „stradalnicima HVO” – po drugom međunarodnom ugovoru?
Djeluje zbrkano? Hajdemo polako. Podsjetimo prvo kako Hrvatska i BiH imaju potpisana dva međunarodna ugovora u ovom području, i to Ugovor o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine (‘Narodne novine, Međunarodni ugovori, broj 3/2001), koji je stupio na snagu 1.11.2001., a odnosi se na tzv. obične radnike, te Ugovor između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, Međunarodni ugovori broj 2/2006), a stupio je na snagu 1.7.2006.
Dakle, sada su pripadnici HVO i njihove obitelji iz BiH dobili novac (i) od duga BiH za mirovine isplaćene radnicima čiji su poslodavci bili iz te zemlje. A riječ je o dugu za mirovine koje su isplaćivane na teritoriju Hrvatske od 8.10.1991. do trenutka potpisa ugovora o socijalnom osiguranju. Raspadom Jugoslavije, naime, svaka država preuzela je isplate mirovina svojim građanima, no kasnijim bilateralnim ugovorima države su trebale preuzeti isplate za one koji su radili i plaćali doprinose u tim državama.
4. Ipak su to radničke mirovine
U Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) evidentirano je, međutim, još oko 9.000 neriješenih predmeta u kojima se tek sada rade preračuni mirovina i sastavljaju odštetni zahtjevi, pa će tako ukupna potraživanja prema drugim državama biti poznata tek nakon okončanja svih tih postupaka.
Netko bi rekao kako je sve u redu, ali nije. Prvo, riječ je novcima koji su se desetak godina zaboravljali požurivati i refundirati, te nisu samo iz BiH, već i iz drugih bivših republika. Uostalom, zašto se nisu već prije uprihodila? Zašto HZMO nije od 2001. do 2016. inkasirao kumulirane dugove iz 1991. na dalje?
Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, sudionica spomenute emisije Otvoreno, Jasna A. Petrović, protuslovila je ministru Čoriću. Riječ je, rekla je Petrović, o povratku već isplaćenih sredstava za mirovine, riječ je o običnim radnicima raznih struka koji su radili za srpskog ili makedonskog ili bo- sansko-hercegovačkog poslodavca, koje, temeljem potpisanih međunarodnih ugovora, sada njihovi fondovi trebaju vraćati.
„Trebali ste taj novac izdvojiti iz proračuna, a ne iz radničkih mirovina, jer su radničke mirovine ionako preniske da bi se iz njih plaćale vojničke mirovine.”, zaključila je Petrović, a to je pojasnio i nazočni bivši ministar rada i mirovinskog sustava Mi- rando Mrsić, rekavši kako je svima jasno da se sada to isplaćuje zbog Željka Glasnovića koji je HDZ-u dao potporu za izglasavanje novog predsjednika Sabora. Podsjetimo usput kako rečeni Glasnović prima mirovinu i kao pripadnik HVO-a i drugu kao hrvatski branitelj; dakle, dvije legalne braniteljske generalske visoke mirovine, kao da je paralelno vodio dva rata i bio kloniran na dva mjesta u isto vrijeme.
5. Zašto HZMO, a ne država?
„HZMO je prikupio oko 80 milijuna kuna za dugove pripadnicima HVO-a, a u ovom kontekstu ta sredstva nemaju veze s našim proračunom, jer su ona uplaćena u HZMO”, objasnio je Ćorić, pa, kao, stoga nisu niti trebala biti u proračunskom planu, a posebno ga je uvrijedilo što se sve to dovodi u vezu s Glasno- vićem.
Ipak, priča ne ide baš tako. Država se obvezala da će platiti dugove HVO-o braniteljima, ali novac za to dugovanja ova vlada nije osigurala u državnom proračunu za 2017., a niti u projekcijama za 2018. Kako ovoj vladi to nije bilo prioritetno, čak i desno orijentirani portali preporučili su pripadnicima HVO-a, da svoja očekivanja objese mačku o rep, iako je bivša ministrica rada i mirovinskog sustava u nizu, Nada Šikić, preusmjerena u zamjenicu v. d. ravnatelja HZMO-a, čvrsto obećala da će biti „ispravljena dugogodišnja nepravda prema Hrvatima iz BiH, pripadnicima HVO-a”. Tu priča dolazi do zida: ako nešto nije u proračunskom planu, ne može biti niti isplaćeno! Zato toliki napor bivšeg ministra Ćorića i dugih za dokazivanjem kako dug pripadnicima HVO-a nije isplaćen iz proračuna.
6. U svakom slučaju – pritisak
Isplata zaostataka pripadnicima HVO-a od Ministarstva rada i mirovinskog sustava, jedan je od pet zahtjeva koje je za potporu Vladi tražio i dobio nezavisni saborski zastupnik Glasnović, a sporazum su uz njega potpisali premijer Andrej Plenković, ministar branitelja Tomo Medved i državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Zdravka Bušić.
Ipak, je li isplata rezultat političke trgovine ili ne, doista je ovdje nebitno, jer je Hrvatska već godinama suočena s brojnim sudskim tužbama pripadnika HVO-a, od kojih je četrdesetak već pravomoćno završeno u korist tužitelja.
Bivši ministar branitelja Predrag Matić tvrdi da je Hrvatsku za neisplaćene invalidnine tužilo 200 pripadnika HVO-a, što je dosa d koštalo oko 45 milijuna kuna. Među tužiteljima je bio i mafijaš Vinko Žuljević Klica, ubijen 2015. u Sesvetama, koji je utržio gotovo milijun kuna. Rekorder je bivši HVO-ovac koji živi u Vodicama s isplaćenih više od 2,5 milijuna kuna. Matić kaže da se on zaustavio val tužbi tako da je zatražio da svi potražitelji donesu potvrdu da su hrvatski branitelji pa će dobiti novac.
7. Sakupljači „perja”
Onda se brzinom svjetlosti mijenjaju vlade i ministri, pa odjednom, za vrijeme Oreškovića postavljen je novi v.d. ravnatelja HZMO-a Ivo Bulaja, koji pokreće godinama zamrli posao preračuna i refundacije mirovina te je djelatnicima tog Zavoda, naloženo hitno rješavanje upravo tih predmeta. Prema njegovoj je odluci rok za okončanje postupaka preračuna u predmetima, u kojima treba pokrenuti postupak po službenoj dužnosti prema inozemnom nositelju i donijeti rješenje o određivanju mirovine, bio 31. prosinca 2016., a broj predmeta u kojima je trebalo donijeti rješenje o određivanju mirovine na dan 30. studenoga 2016. je 3.538.
Točno da je dinamika uplate sredstava ovisila o inozemnim nositeljima, ali HZMO poduzeo je sve da se to požuri te da isplata započne što prije. Desni portali su slavili Šikić i Bulaju, no oni, gle čuda, nisu bili adekvatno nagrađeni za svoj ekstremno domoljubni napor. Navodno je Ćorić preporučio za novog ravnatelja mladog zaposlenika Croatia Osiguranja i zamjenika Komisije za financije HDZ-a, Josipa Aladrovića, koji je do tog trenutka jedini kontakt s mirovinskim sustavom imao, kako je sam rekao na jednoj sjednici Upravnog vijeća HZMO-a, „kad mu je poslodavac davao odrezak od isplate plaće na kojem se vidjelo da mu je uplatio mirovinski doprinos”.
8. Izjednačavanje po oružju
No, priča ovdje ne prestaje, jer, iako se novim nacrtom prijedloga Zakona o braniteljima ne navodi svojedobno predlagana definicija kako je “hrvatski branitelj iz Domovinskog rata i državljanin RH, koji je kao pripadnik oružanih postrojbi HVO-a sudjelovao u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta RH i BiH”, za što je bivša ministrica branitelja Jadranka Kosor upozorila kako je riječ o opasnoj formulaciji, u novom se Nacrtu prijedloga Zakona o pravima branitelja ipak predviđa maksimalno izjednačenje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i pripadnika HVO kroz dopune međunarodnog ugovora za tu populaciju iz BIH.
Vrlo je vjerojatno da je sadašnji zamjenik ravnatelja Ivo Bulaja nedavno boravio u Sarajevu kako bi se započeli pregovori proširenju tog međunarodnog ugovora. U preambuli novog Zakona u čak tri alineje piše: „zaštiti stečena prava pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji; omogućiti ostvarivanje određenih prava po ovom Zakonu i pripadnicima HVO-a i članovima njihovih obitelji; te predvidjeti donošenje izmjena i dopuna Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne
Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji kojim će regulirati prava pripadnika Hrvatskog vijeća obrane”.
9. Razdvojiti posebne i opće mirovine na pojedinačnoj razini
Riječ je, prema procjeni, o 949 korisnika takvih mirovina. No, nijedna projekcija ne uključuje rješavanje pitanja 10.009 pripadnika HVO-a koji već dobivaju mirovinu, ali su ostali bez prava na invalidnine koju su godinama primali jer su 2013. izbrisani s popisa hrvatskih branitelja. Dio njih je tužio RH i dobiva sporove.
Koliko će koštati taj prošireni paket prava HVO-vaca za obranu suvereniteta BiH, ne zna se, ali u ime mizernih radničkih mirovina hrvatskih radnika, potrebno je javno i glasno postavljati pitanja, kako se ponovo ne bi dogodilo da se država namiruje iz radničkih fondova.
I zato dodajmo kako je konačno potrebno dovršiti detaljno i cjelovito razdvajanje svih dijelova mirovina po posebnim propisima na pojedinačnoj razini, kao što je svojedobno započeto, pa stornirano. Ovako se i posebne i opće mirovine prikazuju u katastrofičnom paketu. Braniteljska prava treba u cijelosti pokriti iz državnog proračuna, a nikako iz mirovinskog fonda. Ta prava trebaju snositi svi građani, jer svi uživaju boljitak nezavisne domovine.