„Sigurnost u trećoj dobi: Kako izbjeći rizike pri raspolaganju imovinom” naziv je projekta koji Sindikat umirovljenika Hrvatske provodi u suradnji s Hrvatskim pravnim centrom (HPC). U ovaj projekt, kojim SUH nastavlja svoju uspješnu kampanju „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba”, uključeni su i Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb, Centar za socijalnu skrb Zagreb i udruga Radio mreža. Projekt financira Ministarstvo socijalne politike i mladih, a provedba traje od listopada 2015. godine do rujna 2016. godine.
Cilj projekta jest osnažiti starije osobe širenjem informacija, koje će im pomoći da u vlastitom najboljem interesu raspolažu svojom imovinom, te tako pridonijeti sprječavanju zlouporaba, osobito kada je riječ o ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Za sklapanje pravnih poslova raspolaganja imovinom nužna su temeljna znanja i stručna pomoć u pogledu vrste ugovora, njegova sadržaja i učinaka te mogućnosti njegova raskida, kako bi se izbjegli neželjeni rizici i negativne posljedice sklapanja ugovora.
Radionice – pitanja iz prakse
Temeljna znanja o raspolaganju imovinom i sklapanju ugovora starije će osobe moći pronaći u informativno-in- struktivnom priručniku (brošuri), koji će izdati HPC u suradnji sa SUH-om i ostalim partnerima, te u radio emisijama na tu temu. Stručnu pomoć starije će osobe pak moći potražiti kod posebno educiranih aktivista.
Upravo će zato u sklopu projekta biti održane 4 radionice na temu „Sigurnost u trećoj dobi: Kako izbjeći rizike pri raspolaganju imovinom”, kako bi se produbilo znanje sudionika o pojedinim načinima raspolaganja imovinom starijih osoba, te time doprinijelo prevenciji rizika za krajnje korisnike – starije osobe.
Cilj radionica jest raspraviti i pojasniti pitanja iz prakse koja se sudionicima (koji će djelovati kao savjetnici osoba treće životne dobi) pojavljuju u svakodnevnom radu s korisnicima, a tiču se načina raspolaganja imovinom starijih osoba i problema koji se javljaju u vezi s tim. Naglasak je na ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, darovanju, ugovoru o ustupu i raspodjeli imovine za života, kao i na osnovnim institutima nasljednog prava poput oporuke.
Prva će se takva radionica održati u Puli 21. travnja 2016., zatim u Splitu 28. travnja, u Zagrebu 17. svibnja te u lipnju u Slavonskom Brodu. Radionica je namijenjena osobama koje izravno rade sa starijom populacijom u situacijama kad im je potrebna pomoć pri raspolaganju imovinom. Predviđeno je 60 sudionika za sve 4 radionice, odnosno oko 15 sudionika po radionici – 10 lokalnih koordinatora SUH-a, 4 djelatnika lokalnog Centra za socijalnu skrb i 1 djelatnik lokalnog gradskog društva Crvenog križa.
Na početku radionice će Olga Jelčić, glavna pravna stručnjakinja na projektu i sutkinja Vrhovnog suda RH u miru, dati kratak pregled teme „Sigurnost u trećoj dobi: Kako izbjeći rizike pri raspolaganju imovinom”, a zatim će otvoriti raspravu u cilju razjašnjavanja dilema koje imaju sudionici radionice u odnosu na pojedina pitanja iz tog pravnog područja. U završnom dijelu radionice sudionici će zajedno obraditi hipotetski slučaj kako bi na praktičnom primjeru primijenili stečena znanja.
Opasan ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
Informativno-instruktivni priručnik daje opsežan pregled postojećeg zakonodavnog uređenja svih navedenih pravnih instituta, potkrijepljenih pregledom sudske prakse, a sadrži i neke praktične primjere ugovora ili primjerice tužbe za raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju.
Pravni savjetnik SUH-a Milan Tomi- čić, koji predstavlja SUH u projektnom timu, smatra da je priručnik izuzetno koristan alat za praktičnu primjenu od strane svih osoba koje imaju nedoumice u pogledu ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Napominje kako je za starije osobe posebno opasan ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, kojim vlasništvo na imovini prelazi na drugu osobu odmah poslije sklapanja ugovora, zbog čega je SUH tražio izmjene zakona.
Iz SUH-a ocjenjuju kako je riječ o korisnom projektu, kojim će se nastaviti os- vješćivati umirovljenike i starije osobe o potencijalnim zlouporabama te tako zaštititi njihova imovina i dostojanstvo.
(M. Šubarić-Mamuljin)
KADA PRAVO NA INFORMACIJU O OVRSI?
Čekanje na milost banaka
SUH se već više od tri godine bori za to da umirovljenici u svakoj obavijesti o mirovini dobiju detaljnu informaciju o ovrsi na svojoj mirovini. Naime, mnogima se dogodi da im se ovrši neki dug, a oni naknadno pronađu račun i plate. Sve zato što nisu ostvarili svoje ustavno pravo na informaciju o ovrsi, ovršitelju i glavnici.
Nakon prve dvije godine borbe HZMO je prihvatio izraditi program kojim se to omogućava saznati svim informatički pismenim penzićima, a njih je jedva 8 posto. Za ostale su HZMO-ovci hodočastili kod banaka, izradili poseban softwere koji su im ponudili, i nakon godinu dana uvjeravanja, pristala je samo jedna veća banka i desetak manjih. Očekuje se da će se do kraja polovice godine odazvati i veće banke. SUH je u međuvremenu pisao i Hrvatskoj udruzi banaka, ali su na žalost, hladno odgovorili kako to nije u njihovoj domeni. Savjetnica Sandra Ruso je odgovorila: „Hrvatska udruga banaka je gospodarsko interesno udruženje i nema ingerenciju nad poslovanjem poslovnih banaka. Dodatno moramo napomenuti da, iako većina jest, ima banaka koje nisu članice HUB-a. Stoga se za sve detalje morate obratiti direktno Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koje to pitanje rješava sa svakom bankom ponaosob, pri čemu sve uključene stranke moraju imati na umu i pravnu regulativu koja u trenutku kreiranja takve obavijesti mora biti ispoštovana.”
SUH je o ovom dugogodišnjem problemu informirao novog predsjednika Upravnog vijeća HZMO-a Marinka Papugu i on je odlučio konačno to staviti kao točku dnevnog reda sljedeće sjednice tog tijela.