Zbog velikih ušteda nova zagrebačka gradska vlast odlučila je ukinuti mjeru roditelj odgojitelj što je veći dio javnosti i podržao, no ta odluka sa sobom je donijela i dodatne probleme, zbog kojih bi na kraju mogli ispaštati i zagrebački umirovljenici. Naime, oko 5.800 korisnika te mjere se brinulo za 21.000 zagrebačke djece, od čega oko 6.000 djece vrtićke dobi. S obzirom da zagrebački vrtići ne raspolažu s dovoljno kapaciteta, gradska vlast odlučila je prostore pojedinih mjesnih odbora pretvoriti u vrtiće.
Iako još nije službeno donesena odluka o toj prenamjeni, predsjednici nekih mjesnih odbora već su najavili svojim korisnicima da će morati iseliti. Postavlja se pitanje gdje će iseliti, na ulicu ili će im se osigurati neki drugi prostor? U Zagrebu djeluje 17 podružnica SUH-a, od kojih većina upravo koristi prostore mjesnih odbora za svoje aktivnosti, te je među članstvom očekivano zavladao strah.
SUH pisao gradonačelniku
Zbog toga su 22. travnja 2022. godine Sindikat umirovljenika i Povjereništvo SUH Zagreb poslali pismo gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću u kojem se istaknulo kako se podržava rješavanje pitanja smještaja djece u vrtiće, za potrebe bivših roditelja odgojitelja, no da se to nikako ne smije prelamati preko leđa jedne od najugroženijih društvenih skupina, a to su svakako umirovljenici i starije osobe.
U prostorijama mjesnih odbora umirovljenici iz SUH-ovih podružnica se okupljaju, druže uz glazbu, ples, organiziraju razne radionice, gerontološke vježbe, pravna savjetovališta, edukativna predavanja te često obavljaju i važne zdravstvene preglede poput mjerenja tlaka i šećera, pa čak i mamografije koja spašava živote. Socijalna izoliranost najizraženija je upravo kod osoba starije životne dobi, a pojačana je tijekom pandemije koronavirusa, zbog čega druženja umirovljenika kroz različite aktivnosti pomažu u smanjivanju te izoliranosti.
U pismo se navodi kako bi uskraćivanje korištenja prostorija mjesnih odbora ili smanjivanje broja termina ili prebacivanje u večernje sate dovelo do niza negativnih posljedica po ukupnu kvalitetu života umirovljenika, ali i njihovog zdravlja. Osim što bi takva odluka bila socijalno neosjetljiva i neprihvatljiva, svakako bi izazvala i reakciju članova podružnica kojima bi se uskratile važne aktivnosti koje su im pomagale da se osjećaju manje usamljeno i izolirano.
Obećani zamjenski prostori
Nekoliko dana poslije stiglo je reagiranje Grada, u kojem piše kako gradska vlast iznimno uvažava potrebe umirovljenika te da su definirali dugoročne politike kojima je cilj smanjivanje postojećih nejednakosti i adekvatna zaštita starijih. Međutim, jedan od prioriteta su vrtići, odnosno, značajno proširenje vrtićkih kapaciteta. Krajnji cilj je svakom djetetu omogućiti upis u gradski vrtić.
„Važno je voditi računa o potrebama postojećih korisnika tih prostora te će se za postojeće aktivnosti i korisnike prostora osigurati zamjenski prostori. U Gradu Zagrebu se za potrebe mjesne samouprave koristi 253 objekta, s prosječnim korištenjem od 4,5 sati tjedno, odnosno manje od jednog sata po danu. S obzirom na tu činjenicu, vjerujemo da je moguće izmjestiti aktivnosti političkih stranaka, KUD-ova, sportskih udruga i udruga umirovljenika iz nekoliko prostora mjesne samouprave koji se prenamjenjuju u područne objekte vrtića, u druge dostupne prostore mjesne samouprave bez da se naruše njihove aktivnosti”, zaključak je Grada Zagreba.
Vrtić uz prugu
Posebno zanimljiv je slučaj mjesnog odbora Bruno Bušić na Peščenici koji se nalazi tik uz željezničku prugu. Svi korisnici, pa tako i predsjednica SUH-ove podružnice Mirjana Novačić, obaviještena je kako će se taj prostor prenamijeniti u vrtić. Osim što se protivi takvoj odluci, jer SUH-ovci redovito koriste te prostore za svoja druženja i kreativne radionice, Mirjana ističe i da je nelogično da se dječji vrtić smješta pored pruge zbog sigurnosti djece, a i buka prolaskom vlakova ne ide u prilog smještanje djece u te prostore.
I mediji su shvatili nebuloznost takve odluke, pa su i Mirjana i predsjednica Povjereništva SUH Zagreb Vesna Bečić 2. svibnja gostovale u HRT-ovoj emisiji Treća dob, gdje su iznijeli SUH-ove stavove o prenamjeni mjesnih odbora u vrtiće. Mirjana je rekla kako su članovi njezine podružnice bili šokirani kad su čuli da im prijeti iseljenje, i da su doslovce rekli da će „braniti životom taj prostor“, što je dokaz koliko im znači zajedničko druženje. Istaknula je i da se prostori te mjesne zajednice koriste svakodnevno po nekoliko sati od različitih udruga te da nije točno da se koriste prosječno manje od sat vremena dnevno.
Bečić je kazala kako se problemi jedne društvene skupine ne mogu rješavati nauštrb druge, i to da stvar bude gora riječ je o umirovljenicima koji su najugroženija skupina što se tiče socijalne izoliranosti. Rekla je i da bi bilo dobro da prije donošenja jedne takve odluke, Grad Zagreb uspostavi dijalog sa svim korisnicima te čuje i njihove prijedloge. Istaknula je kako SUH jako dobro surađuje s Gradom Zagrebom, koji potpomaže rad sufinancirajući razne projekte, te se nada da će i u ovom slučaju čelnici imati sluha za potrebe umirovljenika.
No, sve to možda i neće biti potrebno. Naime, Visoki Upravni sud u Zagrebu privremeno je obustavio odluku o izvršenju ukidanja mjere roditelj odgojitelj te je prolongirao konačnu odluku o zakonitosti poteza nove gradske uprave. Odluči li taj sud da je odluka nezakonita, nestat će i potreba da se mjesni odbori prenamjenjuju u vrtiće. Posljedično će i Grad Zagreb u tom slučaju morati ići u rebalans proračuna, jer ta mjera mjesečno košta 40 milijuna kuna, no to je neka druga priča…
Igor Knežević