Većina nas sklona je na život gledati kao na veliki projekt u kojem je važno postići vlastite ciljeve i pritom pokušati izbjeći sve što nazivamo problemima.
Prije nekoliko dana, na našem redovnom druženju uz kavu, moja prijateljica Jadranka pokazala mi je fotografije svojih unuka. Pohvalila se uspjehom unuke srednjoškolke u jedriličarenju i s nogometnim uspjesima unuka, koji je još u osnovnoj školi. Iako ona i njezina kćerka žive u dva udaljena gradska naselja, Jadranka je u životu svojih unuka prisutna od njihovog rođenja. A njezinu ljubav oni joj svakodnevno uzvraćaju, pa je tako bilo i nedavno na njezinom rođendanu.
Obitelji koje njeguju snažne odnose među generacijama, emocionalno su povezanije. To je zbog toga što članovi obitelji od malena uče kako se u obitelji dijele obaveze. Te obaveze mogu uključivati brigu za djecu i starije, financijsku pomoć kao i generalno dijeljenje poslova. Pomoć se pruža u oba smjera, mladi pomažu starijima, stari pomažu mladima. Obitelji koje njeguju ovu vrstu kulture češće ostvaruju bliske odnose djedova i baka s unucima u usporedbi s obiteljima koje kao vrline najviše vrednuju individualnost i neovisnost.
Iako djedovi i bake često imaju blizak odnos s unucima, unuci su često bliži s roditeljima, te braćom i sestrama. S druge strane, djedovi i bake žive u svijetu u kojem njihovi vršnjaci i rodbina umiru, sele se na selo ili u domove ili pate od ozbiljnih zdravstvenih problema.
Važno je istaknuti da će se djedovi i bake, koji uspostave ranu emocionalnu povezanost sa svojim unucima, kasnije uvjeriti da je ta povezanost trajna. Takva povezanost obično odoli testu vremena i mnogim promjenama kroz koje prolaze obje generacije. Istraživanja su pokazala da je srednja generacija od vitalne važnosti kod postizanja bliskosti. Ako su djed i baka u dobrom odnosu sa svojom odraslom djecom, bliskost s unucima slijedi posve prirodno. Moja poznanica Ruža također živi odvojeno od svoja dva unuka. Luka, stariji unuk joj je od sina. On voli svoju baku i 16 godina su živjeli u istoj kući, ali zaokupljen svojim obavezama na fakultetu, rijetko ju posjeti. Ruža, kojoj je prije tri mjeseca od karcinoma umrla kćerka, sada se još više trudi biti na pomoći sinu svoje kćerke. Mario je srednjoškolac i uz svog oca proživljava teške emocionalne trenutke. Uvijek je bio blizak s bakom, još od rođenja, ali sada je okružen svojim kolegama u školi i to više nije isto.
Gospođa Nada nedavno je u jednom društvu izjavila da nju i njezinog supruga, nakon odlaska u mirovinu, najviše raduje druženje s unucima. Kaže da se raduju njihovim uspjesima u školi i sportu. Djeca koja imaju bake i djedove su pravi sretnici! Količinu ljubavi koju im daju bake i djedovi, nitko im drugi ne može pružiti. Ipak, ponekad moraju paziti da ne prijeđu granicu.
Većina nas ima lijepa sjećanja na vrijeme provedeno s bakom i djedom. Uvijek su bili u blizini kako bi podijelili svoju mudrost, pokoji savjet, smijali se s nama, zagrlili nas i poljubili, a vjerujemo i kako mnogi od nas još uvijek pamte mirise iz bakine kuhinje. Ti trenuci provedeni s bakom i djedom nikada neće nestati i to nam nitko ne može oduzeti. A jednako tako je lijepo znati da i bake i djedovi ubiru veliku korist od svojih duženja s unucima. Osim što, primjerice, potiču čitanje knjiga, unuke treba potaknuti na razgovor da pričaju što im se dogodilo u vrtiću ili školi, koji su im novi hobiji, što priželjkuju raditi.
Također unucima treba, pričati priče iz svog djetinjstva, upoznavati ih s obiteljskom prošlošću, prisjetiti se nekog zabavnog događaja ili nepodopštine koje će mališane nasmijati, razveseliti, ali i pokazati da su baka i djed nekada bili maleni, baš poput njih! U jednom su vrtiću, prije nekoliko mjeseci, pozvali bake na druženje s djecom. One koje su se odazvale druženju sa svojim unucima u vrtiću, još jednom su potvrdile zašto su one važne u njihovom odgoju, a vrijeme provedeno s njima je, kako kažu, dragocjeno.
I dok pojedini roditelji misle da bake previše toga dopuštaju njihovoj djeci, one se ne osvrću na to, već se trude udovoljiti svojim najmilijima i pružiti sve što roditelji djetetu ponekad uskraćuju. Danas roditelji nemaju dovoljno vremena za svoju djecu. Kada se djeca vrate iz škole i vanškolskih aktivnosti, urade svoje školske zadaće ili se vrate iz vrtića, roditelji im daju mobitel u ruke i slatkiše, te su tako djeca prepuštena sama sebi. Kada ste baka, jedna od stvari koja vas najviše ispunjava sigurno je provođenje vremena s unucima. Sudeći prema istraživanjima, ova aktivnost ne donosi samo radost u vaš život nego vam i pomaže očuvati zdravlje u trećoj životnoj dobi. Prema znanstvenim istraživanjima stariji ljudi koji čuvaju svoje unuke žive dulje i imaju 37 posto niži rizik smrtnosti od odraslih iste dobi koji nemaju nikakve odgovornosti za brigu o djeci. Neka od objašnjenja zašto je manji rizik od smrtnosti kod onih koji čuvaju unuke su i same aktivnosti koje rade s njima. Na primjer, češće rješavaju razne zadatke, čitaju s njima ili im pomažu u rješavanju domaće zadaće. Jednako tako, često zajedno borave u prirodi i rade razne aktivnosti, koje inače ne bi radili. Stručnjaci kažu da druženje s unucima može smanjiti rizik od demencije i Alzheimerove bolesti. Koristi od druženja sa svojim bakama i djedovima imaju i unuci, pa im to ne treba uskratiti. Sve bake i djedovi žele biti bliski s unucima, no to ne uspijeva svima. Ponekada iz objektivnih razloga, kao što je život u različitim gradovima.
Mnogi djedovi i bake kontaktiraju s unucima putem Vibera, Whatsappa ili neke treće društvene mreže. Dokazano je kako druženje s unucima smanjuje osjećaj usamljenosti, pa rjeđe dolazi i do depresije i sličnih stanja, koja mogu utjecati na ubrzano starenje i kvalitetu života. Zato, ako imate unuke, družite se s njima od njihovog rođenja. Kako odrastaju, bit će vam sve više zahvalni.
Drenka Gaković