Sindikatu umirovljenika obratio se Mladen Matečić, jedan od ogorčenih umirovljenika s dugogodišnjim stažem koji je imao tu nesreću da je otišao u mirovinu kad nije trebao, i postao još jedna u nizu žrtava hrvatskog birokratskog žrvnja Naime, izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju koje su stupile na snagu 1.1.2019. godine brisana je odredba zakona gdje je ranije bilo propisano da se dugogodišnjim osiguranicima koji su odradili najmanje 41 godinu staža polazni faktor za određivanje mirovine povećava za 0,15% za svaki mjesec kasnijeg odlaska u mirovinu nakon navršenih 60 godina života.
Novim izmjenama istog zakona, od 1. siječnja 2023. godine vraća se ta bonifikacija, a svi oni koji su u međuvremenu išli u takvu vrstu mirovine su zakinuti, a do kraja ove godine dokad će vrijediti „stari“ zakon ukupno će biti oko 22.000 takvih slučajeva koji su se umirovili u posljednje četiri godine!
Dvije privilegije?
Mladen nam je kazao kako je prošle godine kad je imao 64 godine otišao u mirovinu nakupivši čak 45 godina i devet mjeseci staža, što znači da je zakinut za bonifikaciju za 48 mjeseci, odnosno uskraćen je za povećanje mirovine od 7,2 posto, što je u njegovom slučaju preko 300 kuna. Dakako, posljedično je zakinut i sa svakim budućim usklađivanjem mirovina, jer će mu se usklađivati manji iznos. Kada je uvedena sporna odredba 2019. tadašnji ministar rada i mirovinskog sustava Pavić je izjavio kako ti umirovljenici ne mogu imati dvije privilegije, otići sa 60 godina u mirovinu i još dobiti bonifikaciju.
To se novim izmjenama zakona ispravilo, ali samo za novoumirovljene, ne i one koji su u četverogodišnjem razdoblju ispali žrtve birokracije i neosjetljivosti vlastodržaca. Mladen nam je kazao kako bi svi trebali imati ista prava, ne možeš malo imati, pa nemati, pa opet imati, te se obratio i resornom ministarstvu i Vladi, ali i medijima kako bi zatražio da se retroaktivno omogući barem ostvarivanje tog prava, bez povratka iznosa za koji je zakinut od trenutka odlaska u mirovinu.
Mladen kaže kako razmišlja da se vrati na posao na barem godinu dana, kako bi po novom zakonu ipak ostvario bonifikaciju, ali se nada da će Vlada i novi ministar ipak imati sluha i ispraviti nepravdu. No, iz ministarstva poručuju kako se „katalog i opseg prava iz mirovinskog sustava prilagođavaju gospodarskim mogućnostima države u danom trenutku“ te najavljuju da se nove izmjene zakona neće primjenjivati retroaktivno. Istu sudbinu doživjela je i mjera od 6 mjeseci dodanog staža po djetetu, koja vrijedi za sve umirovljene od 1. siječnja 2019., a za one koji su se umirovili prije tog datuma ne vrijedi.
No, ima i mala razlika, tada se je po prvi put uvela ta mjera, a kod dugogodišnjih osiguranika bonifikacija je već postojala, pa se ukinula, pa se sada vratila, što je svakako još jači argument da se Mladenu i ostalih 22 tisuće dugogodišnjih osiguranika osigura ostvarivanje prava na bonifikaciju. Zbog toga SUH priprema i inicijativu Vladi i ministarstvu, kojim će zatražiti ukidanje ove diskriminatorne odredbe.
Igor Knežević