„Umirovljenička udruga Sindikat umirovljenika Hrvatske već godinama uspješno surađuje s Ministarstvom zdravstva RH po nizu pitanja, a osobito kroz Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe, gdje imate svoju predstavnicu.
Ovom prigodom, a nakon obraćanja više desetaka starijih građana Pravnom savjetovalištu SUH-a, obraćamo Vam se s inicijativom za žurnom izmjenom članka 50. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kojim se propisuje kako „osiguranik koji je navršio 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža osiguranja na temelju nesamostalnog ili samostalnog rada nema pravo na naknadu plaće na teret sredstava obveznoga zdravstvenog osiguranja za vrijeme privremene nesposobnosti, već na teret sredstava poslodavca, odnosno na teret sredstava osiguranika obveznika uplate doprinosa“. Tim se člankom diskriminiraju zaposleni umirovljenici, a o čemu smo već izvijestili i Ured pučke pravobraniteljice RH. Tako se umirovljenici diskriminiraju i po pitanju plaćanja bolovanja nakon 42. dana, gdje obvezu naknade plaće s poslodavca za sve osiguranike preuzima HZZO, ali se izrijekom isključuju zaposleni umirovljenici.
Podsjećamo Vas kako je mogućnost rada umirovljenika regulirana Zakonom o mirovinskom osiguranju, te da Zakon regulira slučajeve u kojima osoba može raditi nakon ostvarivanja prava na mirovinu (uz istovremeno korištenje mirovine, ili bez mogućnosti korištenja mirovine), s ciljem da se omogući rad primjeren statusu umirovljenika, kako bi si uz mirovinu mogao osigurati dodatni financijski prihod radi poboljšanja svoje socijalne sigurnosti, ali i dati svoj korisni doprinos hrvatskom društvu. Uzimajući pri tome u obzir činjenicu da je većini propisana mogućnost zapošljavanja do polovice punog radnog vremena, posebno se naglašava kako korisnik mirovine može s poslodavcem sklopiti ugovor o radu za nepuno radno vrijeme u skladu s člankom 62. Zakona o radu.
Nadalje, korisnik mirovine koji je sklopio ugovor o radu, je radnik u smislu Zakona o radu. Takva osoba, kao i svaka druga fizička osoba koja je radnik koji radi u nepunom radnom vremenu, stječe prava i obveze iz radnog odnosa pod istim propisanim uvjetima, odnosno jednako kao i svaki drugi takav radnik. Primjerice, radnik koji radi u nepunom radnom vremenu ostvarivat će pravo na plaću i drugamaterijalna prava razmjerno ugovorenom radnom vremenu sukladno članku 62. stavku 6. Zakona o radu.
Jedno od tih prava je da osiguranik ima pravo na teret sredstava Zavoda, odnosno državnog proračuna ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti iz članka 39. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju u maksimalnom trajanju od 18 mjeseci po istoj dijagnozi bolesti, bez prekida, u visini utvrđenoj u skladu s ovim Zakonom i općim aktima Zavoda. Nakon isteka roka iz stavka 1. ovoga članka osiguranik ostvaruje pravo na naknadu plaće u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime te privremene nesposobnosti dok za privremenu nesposobnost postoji medicinska indikacija. Takvo pravo je u suprotnosti s člankom 50. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Iako nije bilo puno slučajeva gdje su umirovljenici-radnici koristili bolovanje zbog bolesti, protivno je Ustavu diskriminirati izrijekom jednu kategoriju radnika kojoj je pravo na rad propisano temeljnim Zakonom o radu i Zakonu o mirovinskom osiguranju.
Važno je također naglasiti kako zaposleni umirovljenici plaćaju proporcionalni dio zdravstvenog doprinosa te i dopunsko osiguranje, što još više ukazuje na apsurd goreopisanih zakonskih propisa.
Značajno je više pojedinaca koji su nam se obratili s pritužbom kako im je od strane njihovog obiteljskog liječnika propisana obveza korištenja bolovanja za vrijeme izolacije zbog bivanja kontaktnom osobom oboljelog od Covid 19. Kao potencijalne kliconoše takvi su radnici prinuđeni biti na bolovanju pod šifrom D0, a nakon izolacije i potvrđenog negativnog testa na Covid 19 HZZO im odbija priznati zahtjev za refundaciju plaće i o nepriznavanju dostavljenih doznaka donose rješenje temeljem članka 50. Gotovo je nevjerojatno da se temeljem odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite mora koristiti bolovanje radi izolacije (prije u trajanju od 10 dana), a da se isti diskriminiraju samo zato što su stariji od 65 godina?!
Kao udruzi koja zastupa interese umirovljenika i starijih osoba, Sindikatu umirovljenika Hrvatske je neshvatljivo, kao i starijim osobama koje nam se obraćaju kao žrtve takvog propisa, da se u uvjetima pandemije diskriminira svakog radnika koji je i za jedan dan stariji od 65 godina.
Očekujemo od Ministarstva zdravstva da hitnom izmjenom članka 50. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ili na neki drugi pravno mogući hitni način, omogući ravnopravnost svih radnika, neovisno o dobi, pred Ustavom i zakonima.
S poštovanjem, u očekivanju žurnog odgovora“, stoji u inicijativi SUH-a od 3. ožujka 2022. godine, a koju potpisuje predsjednica Jasna A. Petrović.