25. veljače, dan prije nego što je novi Zakon o radu u Hrvatskom saboru „propušten“ na prvo čitanje, u Hrvatskoj je održan opći štrajk solidarnosti, formalno kao podrška ZRC-u Lipik i Areni Pula čiji su radnici zbog neisplate plaća u štrajku (a u stvarnosti generalni štrajk upozorenja). Zakon o radu mora pasti!
Na pet minuta stali su tramvaji ZET-a u Zagrebu, autobusi u Osijeku, ali i vlakovi HŽ-a. Nastava u većini škola okončana je u podne. Na fakultetima se od 12 do 14 sati nisu održavala predavanja, a sindikati su pozvali i tijela državne uprave da ne rade u tom razdoblju. Brojne su tvornice zaustavile rad, ali ne i šoping centri…
Čujete zvuk sirena, buka je glasna i to je buka koju treba čuti Vlada RH – rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a, te najavio i prosvjed već sljedećeg dana u 9 sati na Markovom trgu.
Sljedećeg dana, sabornici su dočekivani od strane sindikalnih čelnika koji su im dijelili letke, a onda je započeo direktni prijenos iz sabornice. Sindikalisti na Markovom trgu su zviždali, čegrtali, pjevali, skandirali. Najviše je „podrške“ dobio ministar Mrsić i njegovo obrazloženje.
– Ustat će sindikati, nezaposleni, članovi i nečlanovi sindikata, ali očekujemo potporu umirovljenika zbog budućnosti njihove djece i unučadi, potporu nezaposlenih jer ne moraju brinuti o budućnosti jer ju neće ni imati ako se ovi zakoni donesu. Ovo više nije naša bitka, ovo je bitka za budućnost hrvatskog tržišta rada – rekao je Krešimir Sever, predsjednik NHS-a.
Štrajk su podržale i brojne udruge članice Ženske fronte za radna i socijalna prava, glumci iz „Gavelle“, riječkog HNK-a, liječnici KBC Split, novinari… Iz svih krajeva Hrvatske stizale su vijesti o zaustavljenom radu solidarnosti. Laburisti su predloženi Zakon o radu nazvali „antiradničkim i anticivilizacijskim“, a za nastavak socijalnog dijaloga oglasili su se i koalicijski partneri, poput HSU-a, da bi ipak glasali za zakon.
Sindikat umirovljenika Hrvatske odlučio je održati akcije solidarnosti „Siguran rad + sigurna mirovina“ u desetak gradova, ponegdje i prave performanse s vagama na kojima su doprinosi nerijetko pretegnuli – mirovine. Na svim su akcijama dijeljeni leci u kojima se pruža potpora štrajku organiziranom od strane svih sindikalnih središnjica protiv zakona koji bi mogao imati teške posljedice i na održivost mirovinskog sustava te materijalna prava postojećih i budućih umirovljenika.
1. Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) pruža potporu štrajku solidarnosti (generalnom štrajku) hrvatskih radnica i radnika, organiziranom od strane svih sindikalnih središnjica u svrhu odbacivanja Prijedloga Zakona o radu.
2. Štrajk podržavamo kao udruga umirovljenika čiji je neposredni interes opstanak stabilnog, sigurnog, zaštićenog i dostojno plaćenog rada, jer se temeljem samo takvog rada može održati društvo solidarnosti u kojemu će rizik od starosti, bolesti i siromaštva biti društvena odgovornost, a ne isključivo briga pojedinca. Bez sigurnog rada i sigurne plaće, nema dovoljno sredstava iz doprinosa kojima bi se osigurale sigurne mirovine i zadovoljavajuća zdravstvena zaštita.
3. Pozivamo Vladu da povuče predloženi Zakon o radu, odnosno zastupnice i zastupnike Hrvatskog sabora da ga ne usvoje, jer se njime neće privući više investicija i otvoriti više radnih mjesta, već se uvodi deregulacija stečenih prava radnika i radnica i time destabilizira ukupni ekonomski i socijalni sustav. Ovim se zakonom ukida rad na neodređeno, promovira nesigurne fleksibilne oblike rada (rad na određeno, prijenos ugovora o radu, agencijski rad, vaučer rad itd.), radni se tjedan produljuje do 60 sati, oslabljuje sindikate i kolektivno pregovaranje te ograničava pravo na štrajk. Ovim se zakonom ukidaju temelji socijalne države, osobnih sloboda i demokracije, a uvodi bespoštedni zakon profita i blagostanja samo za malobrojne te fleksploatacija umjesto fleksigurnosti.
4. Za razliku od svojih roditelja, koji su mogli računati na stalno zaposlenje koje im je osiguravalo mirovinsko i zdravstveno osiguranje, definirano osmosatno radno vrijeme, godišnje odmore, slobodne vikende i, na kraju, kakvu-takvu mirovinu, današnji mladi radnici postindustrijskog globalnog kapitalizma mogu računati samo na – permanentnu nesigurnost. Trudnice i majke koje koriste bolovanje već sada masovno dobivaju otkaze; mladi nemaju financijskih mogućnosti za zasnivanje obitelji, nisu kreditno sposobni, već ih uzdržavaju njihovi roditelji, bake i djedovi od mizernih mirovina. Dob za umirovljenje je već podignuta na visokih 67 godina, a od radnika i radnica se očekuje da rade 40-45 godina s uplaćenim doprinosima. To je čista prevara, jer s novim Zakonom o radu u fleksibiliziranom tržištu mladi neće moći steći niti minimalne uvjete za mirovinu, već će završiti primajući socijalnu pomoć (ukoliko je bude).
5. Zaustavimo zakon koji mladima oduzima šansu za zaposlenje, zasnivanje obitelji, dostojanstven život, a starima dostojanstvenu starost bez siromaštva. Otvoreno kažemo: svoje mirovine smo zaradili, nismo društveni teret i nismo kradljivci budućnosti mladih, ali glasno zahtijevamo da našoj djeci i unucima novim Zakonom o radu ne „presudi“ intenzivirana nesigurnost i produbljena nejednakost. S tog puta neće biti povratka.
Na današnji dan na ulicama i trgovima gradova u Hrvatskoj članovi Sindikata umirovljenika Hrvatske organiziraju akciju solidarnosti „Siguran rad = sigurna mirovina“.
ZAGREB: Transparentni leci „ispod sata“
Dogovor kod konja bana Jelačića na istoimenom središnjem zagrebačkom trgu; akcija solidarnosti nedaleko sata. Povjereništvo SUH-a Zagreb organiziralo je skup solidarnosti s radnicima u štrajku zbog neisplate plaća, a dvadesetak aktivista, na čelu s predsjednicom Povjereništva Biserkom Budigam i predsjednicom SUH-a Jasnom Petrović, dijelili su letke u kojima je objašnjen razlog naše solidarnosti s radnicima.
Na transparentima je pisalo: „Akcija solidarnosti s radnicima u štrajku“, „Sindikat umirovljenika Hrvatske“, „Siguran rad = sigurna mirovina“, no najviše je pozornosti dobio plakat na kome je bila uvećana karikatura Srećka Puntarića: u jednom kvadratiću radnik kojemu su na ramena „zajahala“ dva umirovljenika, te drugi gdje stari djedica kaže: „Od moje mirovine živi 5 mojih unuka!“. Dodali smo i komentar – „I to je naša stvarnost“.
Naše mirno druženje s građanima nije ostalo nezapaženo, jer je predsjednica Jasna Petrović dala dva intervjua, a predsjednica Povjereništva Biserka Budigam u dva je navrata objašnjavala policiji zbog čega prosvjedujemo, diktirala svoje podatke, te smirivala „organe reda“, obećavajući kako prosvjednici nemaju nikakve opasne namjere i neće se uputiti na Markov trg.
– Građani su bili relativno slabije informirani, jer su očekivali da generalni štrajk paralizira zemlju i ispuni trgove prosvjednicima (kako to vide na televiziji iz stranih zemalja), pa smo dosta vremena potrošili na objašnjenja što je akcija solidarnosti. Nakon prosvjeda smo otišli u Gradsku kavanu na čaj i kavicu i malo se ugrijati, ali i na pripremu za sindikalne prosvjede sljedećeg dana – zaključila je Biserka Budigam, zadovoljna održanom akcijom, te čvrsto uvjerena kako sudbina mirovinskog sustava doista ovisi o sigurnom radnom mjestu.
ZADAR: Nismo kradljivci budućnosti
Podružnica SUH-a Zadar priključila se štrajku akcijom solidarnosti pod nazivom “Siguran rad = sigurna mirovina”. Predsjednik Županijskog povjereništva SUH-a Zadarske županije Mihael Hraščanec pred brojnim je okupljenim novinarima istaknuo kako tom akcijom Sindikat umirovljenika Hrvatske pruža potporu štrajku solidarnosti hrvatskih radnica i radnika, a pravni zastupnik zadarskog Ureda SSSH-a Vedran Uranija je oštro osudio namjeru zakonodavaca za smanjivanje radničkih prava.
Mihael Hraščanec je pojasnio kako SUH podržava štrajk kao udruga umirovljenika čiji je neposredni interes opstanak stabilnog, sigurnog, zaštićenog i dostojno plaćenog rada jer se, kako je kazao, samo temeljem takvog rada može održati društvo solidarnosti u kojemu će se radnici u mirovini zaštititi od siromaštva. Posebno je naglasio kako se ovim zakonom ukidaju temelji socijalne države te uvodi bespoštedni zakon profita i blagostanja samo za malobrojne.
– Svoje mirovine smo zaradili, nismo društveni teret i nismo kradljivci budućnosti mladih, no zahtijevamo da našoj djeci i unucima novim Zakonom o radu ne “presudi” intenzivirana nesigurnost i produbljena nejednakost. Dob za umirovljenje je već podignuta na visokih 67 godina, a od radnika se očekuje da rade 40 do 45 godina s uplaćenim doprinosima. To je čista prevara, jer s novim Zakonom o radu u fleksibiliziranom tržištu mladi neće moći steći niti minimalne uvjete za mirovinu, već će završiti primajući socijalnu pomoć (ukoliko je bude), zaključio je Hraščanec.
BJELOVAR: Sve je na vagi
25. veljače 2014. godine pod motom „Siguran rad = sigurna mirovina“ bjelovarska podružnica Sindikata umirovljenika Hrvatske dala je potporu štrajku solidarnosti organiziranom od strane svih sindikalnih središnjica diljem Hrvatske.
Aktivnosti su bile usklađene s aktivnostima središnjice SUH-a i Uredom Saveza samostalnih sindikata Hrvatske – Bjelovar. Članovi podružnice SUH-a Bjelovar na skupu u središtu grada objašnjavali su usmeno i putem prigodnog letka razloge zbog kojih se i umirovljenici trebaju solidarizirati s radnicima koji štrajkaju, koji rade, a ne dobivaju plaću, te uopće sa svim radnicima jer bi prijedlogom novog Zakona o radu bili dodatno opterećeni i obespravljeni.
– Performans „doprinosi-mirovina“ zainteresirao je prolaznike za događanje ispred zgrade gdje je sjedište sindikata u Gundulićevoj 1, ali ostaje osjećaj nemogućnosti utjecaja na poboljšanje našeg radnog zakonodavstva, sadašnjeg i budućeg, u korist hrvatskih radnika, a time i umirovljenika je siguran rad osigurava i sigurnu mirovinu – naglasila je predsjednica Podružnice i Županijskog povjereništva Bjelovarsko-bilogorske županije Ana Široki.
OSIJEK: Štrajk na tržnici!
Akciju solidarnosti smo proveli na osječkoj glavnoj tržnici, jer se tamo u podne kreće najviše ljudi. Pozvali smo prodavače i kupce da se pridruže akciji na način da prestanu s prodajom na 5 minuta, odaziv je bio gotovo 90 %! K tome, kud bismo drugdje otišli s performansom u kojem glavnu ulogu igra vaga! – naglašava Mato Obradović, predsjednik Županijskog povjereništva Osječko-baranjske županije.
Akcija je izazvala izrazitu medijsku pažnju, odazvali su se HTV, Osječka televizija i Radio Osijek, no informaciju i snimke preuzeli su i zabilježili brojni drugi mediji. Prilog je emitiran na HTV-u dva puta – u Županijskoj panorami te emisiji Treća dob, a naš Mato kako poziva prodavačice i prodavače na glavnoj osječkoj tržnici da se solidariziraju sa štrajkom – postao je prepoznatljivo lice.
Mišljenja sam da je akcija uspjela, jer uz performans smo podijelili 200 letaka, te razgovarali s brojnim građanima. Mnogima je to bilo prvi put da povežu značenje sigurnog i dostojanstvenog posla i mirovinskog sustava – zaključuje Obradović. U Osječko-baranjskoj županiji akcije solidarnosti organizirale su i podružnice SUH-a Donji Miholjac i Đakovo.
DUGO SELO: Destabiliziran socijalni sustav
Organiziranjem akcije „Siguran rad = sigurna mirovina“ dugoselska podružnica Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) dala je potporu štrajku solidarnosti koji se organizirao od 12 do 14 sati od strane svih sindikalnih središnjica. Sukladno hrvatskim zakonima generalni štrajk se ne može održati, stoga se proveo štrajk solidarnosti zbog neisplata 25 plaća radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku, koji je u većinskom vlasništvu države, te neisplata šest plaća u Areni Pula, koja je u privatnom vlasništvu.
– Glavni nam je cilj je upozoriti na štetne izmjene Zakona o radu (ZOR) koji će umanjiti prava i dostojanstvo radnika, jer promovira nesigurne fleksibilne oblike rada, te kroz smanjene doprinose ugrožava i mirovinski sustav, a današnji mladi radnici postindustrijskog globalnog kapitalizma mogu računati samo na – permanentnu nesigurnost, a ne na penziju. – objasnili su čelnici dugoselske podružnice.
Pozivamo stoga zastupnice i zastupnike Hrvatskog sabora da ga ne usvoje, jer se njime neće privući više investicija i otvoriti više radnih mjesta, već se uvodi deregulacija stečenih prava radnika i radnica i time destabilizira ukupni ekonomski i socijalni sustav – zaključio je predsjednik SUH-a Dugo Selo Josip Sahor na akciji solidarnosti, kojom je prigodom održana i izvanredna sjednica njezinog Predsjedništva SUH-a.
SPLIT: Leci na Bačvicama
– U znak potpore štrajku solidarnosti Podružnica SUH-a Split objavila je letak na Radio Splitu, te organizirala dijeljenje letaka na području Bačvica te svom članstvu – javila je predsjednica splitske Podružnice Asja Tomin.
SLAVONSKI BROD: Nesigurna budućnost
Županijsko povjereništvo SUH-a Brodsko-posavske županije odazvao se općem štrajku solidarnosti u znak potpore radničkim sindikatima. SUH se također protivi predloženom Zakonu o radu, koji smanjuje radnička prava, radno mjesto čini nesigurnim, produžava radno vrijeme, a smanjuje zaštitu radnika, utjecaj sindikata i pravo na štrajk. Po takvom zakonu mladi radnici će isprekidanim radnim stažem jedva doći do jadnih mirovina.
Predsjednik Županijskog povjereništva SUH-a Brodsko-posavske županije Stjepan Rakitić i član Glavnog odbora SUH-a Vinko Kuzmić, naglasili su kako je akcija štrajka u centru grada bila više nego uspješna, kojom je prigodom podijeljeno stotinjak letaka građanima Broda koji su rado podržali istup sindikata i popričali s umirovljenicima. Letci su dijeljeni i u akciji solidarnosti u Sikirevcima.
ISTRA: Priopćenje medijima
Predsjednik Županijskog povjereništva SUH-a Istarske županije uputio je istarskim medijima priopćenje, pozivajući ih da objave letak kojime se Sindikat umirovljenika Hrvatske očituje porukom “Siguran rad = sigurna mirovina”. Naglasio je kako je riječ o štrajku protiv vrlo opasnog i neoliberalnog zakona o radu koji uvodi nesiguran rad, posljedica čega će biti i smanjeni doprinosi i niže mirovine za sadašnje umirovljenike, a za buduće i puno tragičnije posljedice, jer će rijetki moći ostvariti tzv. punu mirovinu.
Buršić je naglasio kako se solidariziraju sa štrajkom i kao članovi SSSH i FERPA-e, a štrajk podržavaju i Međunarodna sindikalna konfederacija ITUC i Europska sindikalna konfederacija ETUC.
KRAPINA: Mladi bez šanse
Članovi krapinske podružnice Sindikata umirovljenika Hrvatske u znak solidarnosti sa sindikalnim štrajkom okupili su se na središnjem trgu Ljudevita Gaja u Krapini. Prolaznicima su dijelili letke, a kako je rekao čelnik Vjekoslav Čaklec, štrajk podržavaju kao udruga umirovljenika čiji je neposredni interes opstanak stabilnog, sigurnog, zaštićenog i dostojno plaćenog rada, jer se samo tako može održati društvo solidarnosti u kojem će rizik od starosti, bolesti i siromaštva biti društvena odgovornost, a ne isključivo briga pojedinca.
– Što se tiče mladih ljudi, za razliku od svojih roditelja koji su mogli računati na stalno zaposlenje, koje im je automatski osiguravalo mirovinsko i zdravstveno osiguranje, osmosatno radno vrijeme, godišnje odmore, slobodne vikende i na kraju kakvu-takvu mirovinu, današnji mladi radnici mogu računati samo na nesigurnost! Stoga zaustavimo Zakon koji mladima oduzima šansu za zaposlenje! – poručio je Čaklec s okupljenima kolegama.