Jure Dumančić nedavno je izabran za predsjednika dubrovačke podružnice Sindikata umirovljenika Hrvatske. Iako je u sindikatu tek nekoliko mjeseci, dobio je povjerenje članova i dosadašnjeg vodstva. Zanimalo nas je koji su mu planovi za podružnicu i s kojim problemima umirovljenika se najviše susreće.
Jure je rođen 1950. godine i većinu svog radnog vijeka proveo je u području socijalne skrbi. Radio je u ustanovi za djecu, a kasnije osam godina bio i direktor hotela Gruž. Oženjen je, supruga mu je profesorica matematike također u mirovini, a imaju djecu i šestero unuka.
„Rad u sindikatu vidim kao način da doprinesem poboljšanju života umirovljenika i njihovim pravima. Oduvijek sam bio aktivan u sindikatima i smatram da je važno pomagati koliko god možemo. SUH je nestranačka organizacija i važno je da umirovljenici imaju glas koji se zalaže za njihova prava. Situacija u kojoj se umirovljenici danas nalaze, pogotovo u Dubrovniku, sve je teža, i želim svojim angažmanom pridonijeti konkretnim promjenama.”
O daljnjim planovima za rad podružnice Jure nam je odgovorio kako planira nastaviti s aktivnostima koje je provodila bivša predsjednica Zorana Koroman, što uključuje izlete, odlazak u toplice i borbu za poboljšanje materijalnih uvjeta umirovljenika.
„Također, radit ćemo na pronalaženju donatora kako bismo olakšali situaciju onima s najnižim primanjima. Važno je proširiti socijalni program jer sindikat trenutno može pružiti samo simboličnu pomoć, poput bonova od 50 eura prošle godine. To nije dovoljno i treba se raditi na institucionalnoj podršci”, kaza je.
Jedan od najvećih problema u Dubrovniku, kao i u cijeloj Hrvatskoj, je što većina umirovljenika živi jako teško. Mirovine su male, troškovi života visoki, a inflacija dodatno otežava situaciju.
„Najniže mirovine trebalo bi povećati barem za 20 %. Grad Dubrovnik pomaže koliko može, ali smatram da je potrebna sustavna reforma. Mnogi umirovljenici ovise o jednokratnim pomoćima poput uskrsnica, što je kratkoročno rješenje, ali dugoročno nije održivo.”
Također, mnogi umirovljenici u Dubrovniku nemaju osiguran adekvatan smještaj.
„Liste čekanja za domove su preduge. Kad je Dom za starije na Pilama otvoren 1971. godine, imao je samo 12 korisnika, a danas su kapaciteti prepunjeni. Novi Centar za starije osobe ispod Opće bolnice, koji se gradi, trebao bi poboljšati situaciju jer će nuditi smještaj za 400 korisnika u različitim oblicima skrbi. Dom Ragusa, koji je nastao preuređenjem hotela Gruž, također je važan korak, ali cijene smještaja su visoke i nisu dostupne svima, jer taj dom nije u mreži županijskih domova, pa se kreću od 1.000 eura za dvokrevetnu sobu do 3.000 eura za apartman“.
Vlada je nedavno potvrdila da će s 1. srpnja 2025. godine ispuniti neke od zahtjeva SUH-a izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, ali će mirovine rasti tek od 10 do 55 eura, pa nas je zanimalo što Jure misli o tome.
„To su dobri koraci, ali to nije dovoljno. Trenutno mirovine iznose 40 % prosječne plaće, a trebale bi biti barem 60 %. Najniže mirovine su najveći problem i moraju rasti više nego ostale. Također, mirovine po posebnim propisima poput političkih i vojnih trebale bi se financirati iz državnog proračuna, a ne iz mirovinskog sustava.“
Ono što najviše tišti dubrovačke umirovljenike i starije osobe su – financije. Ljudi jednostavno više nemaju dovoljno ni za osnovne troškove.
„Zna se dogoditi da zovem prijatelja na kavu, prije je uvijek rado išao, sada govori kako nema vremena, a ustvari nema novca za kavu. Također, osjećaj otuđenosti i usamljenosti je jako izražen jer su mladi prezaposleni i ne mogu se brinuti o starijima kao nekad. Povećanje kapaciteta domova i dnevnih boravaka ključno je za poboljšanje kvalitete života starijih sugrađana“, naglašava Jure.
Najvažnijim zahtjevima SUH-a prema Vladi smatra rješavanje sustava usklađivanja mirovina i povećanje najnižih mirovina.
„Nažalost, političari često zaborave odakle su došli, a umirovljenici imaju premali politički utjecaj zbog loše organizacije. Također, potreban je nacionalni program za pomoć umirovljenicima koji nemaju obiteljsku podršku, jer sve više starijih ostaje bez adekvatne skrbi.“
Za kraj umirovljenicima bi poručio da se moraju zajednički boriti za bolju budućnost. „Sindikat pomaže, ali prave promjene moraju doći iz politike. Umirovljenici su gradili ovu državu i zaslužuju dostojanstven život. Apeliram na sve da budu aktivni, da se uključe u rad sindikata i da zajedno tražimo bolja rješenja za budućnost.“
Najljepše smo ostavili za kraj, zanimao nas je obiteljski život novog čelnika dubrovačkog SUH-a.
“Uz šestero unuka, slobodnog vremena imam malo. Pomažem im sa školom, a i supruga ima zdravstvenih problema pa često putujemo u Zagreb. Mnogi se umirovljenici žale kako im je dosadno, ali ja mislim da svatko može naći nešto s čime će ispuniti svoje vrijeme – bilo volontiranjem, pomaganjem susjedima ili jednostavno čitanjem knjiga.”
Mirna Šverko Fluksi