Na Izvanrednoj izbornoj skupštini podružnice SUH-a Labin u siječnju za novu predsjednicu izabrana je 69-godišnja Eni Modrušan, koja je preuzela važnu ulogu da spasi tu podružnicu od daljnjeg osipanja članstva koje se dogodilo zbog pandemije koronavirusa. Već par mjeseci nakon toga vidljivi su rezultati njezinog rada, članstvo se u par mjeseci udvostručilo, krenulo se s raznim aktivnostima, poput odlaska na izlete, pješačenja, sudjelovanja na radionicama. Ako se pogleda njezina radna karijera, onda i ne čudi što je Eni već popravila situaciju u podružnici.
Kao diplomirana pravnica najveći dio svog radnog vijeka provela je vodeći upravni odjel u Gradu Labinu, gdje je pokrivala uglavnom društvene djelatnosti, odgoj i obrazovanje, područje socijale i zdravstva, a preko 20 godina koordinirala je projekt „Labin – zdravi grad“, koji je prioritetno bio usmjeren prema djeci i mladima i sugrađanima treće životne dobi. Od 2009. do 2017. godine u dva mandata je bila i zamjenica gradonačelnika te je i to svakako potvrda njezinih kompetencija. Iste te 2017. godine se umirovila, a na nagovor dosadašnje predsjednice podružnice Nade Križanac odlučila se priključiti SUH-u.
„Budući da sam, dok sam bila u radnom odnosu radila i koordinirala niz programa i projekata namijenjenih osobama starije životne dobi, prihvatila sam taj novi izazov i pristala voditi podružnicu SUH-a u Labinu, ali uz podršku dosadašnje predsjednice Nade Križanac, koja je podružnicu vodila uspješno dugo godina na čemu joj zahvaljujemo i koja je pristala ostati i dalje uključena u rad, sada kao zamjenica predsjednice“, kazala nam je Eni.
Kazala nam je i da će se truditi još jačati mrežu pomoći umirovljenicima i starijim osobama, čak i van institucija, dodavši da razmatraju mogućnost uvođenja određenih povlastica i popusta za članove i na lokalnoj razini.
„Također, provodimo program uključivanja naših članica u volontiranje. U planu je organiziranje „Sveučilišta za treću životnu dob“ kako bi promovirali cjeloživotno učenje i kvalitetno korištenje slobodnog vremena, druženje i upoznavanje novih osoba što je važno za održavanje mentalne vitalnosti s obzirom da je usamljenost i depresija veliki problem današnjice. Sudjelovat ćemo i u svim sindikalnim akcijama na lokalnoj razini i šire, u cilju poboljšanja standarda umirovljenika i starijih osoba“, najavljuje Eni.
Eni kaže da je njezina mirovina, s obzirom na naše uvjete, solidna, ali i da velik broj umirovljenika na Labinštini živi na samoj granici siromaštva te da je zbog inflacije i poskupljenja energenata taj broj počeo još rasti. Kazala nam je i da standard jednog manjeg dijela umirovljenika poboljšava donekle ostvarena mogućnost povratka u svijet rada kroz rad na pola radnog vremena uz zadržavanje cijele svoje mirovine kao i ostvarivanje prihoda od imovine kroz iznajmljivanja kuća za odmor.
„Pad udjela prosječne mirovine u odnosu na prosječnu plaću ispod 36 posto je alarmantan, te s daljnjom tendencijom smanjenja što je neodrživo za najveći dio umirovljenika koji već sada žive u siromaštvu i postaju socijalni slučajevi. S poskupljenjima namirnica, struje i plina došlo je do dodatnog udara na umirovljenike te je sve veći broj osoba koje se, nakon odrađenog svog radnog vijeka, umjesto primjerene mirovine, moraju boriti s osnovnim egzistencijalnim problemima i preživljavanjem.
„Apsolutno podržavam prijedlog umirovljeničkih udruga kojim se traži hitno povećanje mirovina od 10 posto onima koji su umirovljeni nakon 1.1. 1999. godine s obračunatom razlikom od dana umirovljenja, a zbog pogrešno izračunate aktualne vrijednosti mirovine. Pozitivan je i prihvatljiv prijedlog da se mirovine do 2.000 kuna indeksiraju za 120 posto a one od 2.000 do 4.000 za 110 posto rasta cijena ili plaća. Na taj način pomaže se siromašnijim i ugroženijim kategorijama umirovljenika“, kazala nam je dobro upućena Eni.
Istaknula je i da je djelatnost SUH-a vrlo važna, te da je posebno pohvalna zajednička suradnja SUH-a i MUH-a, koji su inicirali donošenje niza kvalitetnih odluka i prijedloga zakonskih rješenja usmjerenih na poboljšanje materijalnog i društvenog položaja umirovljenika i stvaranje uvjeta za jedan primjereniji životni standard građana treće životne dobi. Pohvalila je i najave da će se od 1. siječnja 2023. uvesti i novi model obiteljske mirovine, čime će kao novost, preživjeli partneri moći zadržati svoju mirovinu i dobiti dio mirovine preminulog partnera.
„Veliki broj država ima već davno ugrađenu tu zakonsku regulativu u svojim sustavima. To novo zakonsko rješenje rezultirat će svakako poboljšanjem standarda dijela umirovljenika. Za nadati se je da će se kroz prethodne rasprave koje će se voditi po prijedlogu tog zakona uspjeti iznaći najkvalitetnija rješenja vezana uz kriterije za ostvarivanje visine mirovine u čemu će, uvjerena sam Vlada uzeti u obzir i SUH-ov prijedlog.“
Za kraj smo Eni upitali i o njezinom privatnom životu. Kazala nam je da ima kćer Saru, koja je diplomirala na Filozofskom fakultetu i zaposlena je u velikoj turističkoj tvrtki Valamar u Rapcu. Najveće veselje i ljubav joj je petogodišnji unuk Simon s kojim provodi lijepe i opuštajuće trenutke.
Igor Knežević