Pulska podružnica SUH-a, organizirala je četverodnevni izlet na juž- no-dalmatinske otoke Korčulu i Mljet, uz usputno razgledavanje Splita, Trogira i Zadra. Zbog velikog interesa putovalo se u dva navrata. Led je probilo pedesetak umirovljenika koji su krenuli 17. svibnja 2018.
Dakako, mnogi su se pripremili za takav susret s poviješću, pa su, na prvoj „stanici” u Splitu, s velikom znatiželjom razgledali znamenitu Dioklecijanovu palaču. Jednako su tako bili oduševljeni slikovitim splitskim trgovima – Placom (Narodnim trgom), Voćnim trgom i Pro- kurativama. Nezaobilazni spomenik Grguru Ninskom mamio ih je svojom mo- numentalnošču, a nisu mogli odoljeti da ne dotaknu njegov palac.
Potom su krenuli trajektom u Velu Luku, a kasnije i prema gradu Korčuli. Usputno zaustavljanje u Blatu mnogi će pamtiti po najdužem drvoredu lipa. Vijugavom cestom nastavljena je vožnja kroz pitomi kraj s plodnim korčulanskim poljima. Impresivan je bio dolazak u samu Korčulu, gdje ih je privukla glazba i odjek mačeva starog bojnog plesa Moreške. Slijedilo je razgledavanje katedrale sv. Marka, crkve sv. Petra, kuće Marka Pola i ostalih korčulanskih znamenitosti. S Korčule su se trajektom otisnuli prema Orebiču i dalje autobusom za Neum.
Trečeg dana su se zaustavili u Stonu i razgledali solanu i naš najveći srednjovjekovni obrambeni zid, jedan od većih u svijetu. Vožnja trajektom do NP Mljet trajala je kratko. Umirovljenici su sa zanimanjem razgledali područje važnog geološkog i oceanografskog fenomena, s brojnim arheološkim nalazištima. Posjetili su benediktinski samostan na otočiću Sv. Marije u Velikom jezeru.
Po povratku, stankom i kratkom šetnjom Trogirom, najočuvanijem romaničko – gotičkim gradom u središnjoj Europi, susreli su se sa znamenitostima toga grada, zbog kojih je uvršten na listu svjetske baštine UNESCO-a. Zaustavili su se i u Zadru, gdje su, uz stručnu pratnju, razgledali gradske znamenitosti i prošetali Kalelargom.
Isti takav program imali su i izletnici druge ture izleta, koja je održana od 24. do 27. svibnja. Puležani su tako otkrili hrvatski Jug.
Mirjana Dika Dužman