U Puli se od srpnja ove godine provodi projekt pod nazivom Ge- rontološki centar Vila Trapp, odobren u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013.“ koji će biti sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Dom za starije i nemoćne osobe „Alfredo Štiglić“ u Puli, a provodit će se u partnerstvu sa Gradom Pula i pulskom podružnicom Sindikata umirovljenika. Cilj projekta je širenje mreže socijalnih usluga usmjerenih starijim osobama.
Prema popisu iz 2011. godine na području Pule bilo je 11.104 (ili 19,3 posto) osoba starijih od 65 godina, a 1991. godine taj udio je iznosio 11,76 posto. Među populacijom starijih osoba znatan broj je onih koji žive sami, te nemaju srodnika kao ni drugih osoba koji bi o njima brinuli. Smještajni kapaciteti u domovima za starije osobe su nedostatni, što nameće potrebu uvođenja i razvoja izvanin- stitucionalnih oblika skrbi za starije osobe. Skrb za starije osobe utvrđena je i kao prioritetno područje u Planu za zdravlje Istarske županije, kao i u Planu za zdravlje Grada Pule.
Zbog navedenih prilika svako širenje mreže socijalnih usluga je značajno i dobrodošlo, tako da je ovaj projekt veliki doprinos sveukupnoj brizi za starije osobe. U okviru projekta Gerontološki centar Vila Trapp organizirat će se dnevni boravak za starije osobe, pružanje usluga pomoći u kući i savjetovalište za starije osobe. Tu će se osigurati i umrežavanje svih subjekata koji skrbe o starijim osobama u Puli i moći će se dobiti i informacije o postojanju i razvoju novih usluga za starije osobe.
Projektom se osigurava osposobljavanje za posao njegovateljice za deset osoba koje brinu o starijim osobama, njihovo zapošljavanje kao i boravak za desetak starijih osoba u Dnevnom centru. Dnevni centar je smješten u prostorijama Vile Trapp koju je Grad Pula ustupio za provedbu tih aktivnosti. Već od rujna u njemu će boraviti starije osobe. Boravak se predviđa u trajanju od 12 sati dnevno u kojem periodu se uz smještaj osigurava prehrana, zdravstvena skrb i okupacijske aktivnosti.
Potom će se za dvadeset osoba koje brinu o starijim članovima svoje obitelji, a nisu zaposlene, osigurati program podrške za zapošljavanje. Za njih će se organizirati grupne radionice radi stjecanja dodatnih znanja za predstavljanje poslodavcu, rad na osvješćivanju vlastitih kompetencija uz organizaciju susreta sa mogućim poslodavcima.
Zadatak pulskog SUH-a je organizacija tečaja za volontere koji pokažu spremnost da brinu o starijim osobama u njihovom domu. Nakon završene edukacije dvoje volontera bi bili angažirani u radu s korisnicima u Dnevnom centru, dok će dio njih odlaziti u kuće kod starijih teže pokretnih osoba. Njihova će obaveza biti donošenje namirnica i drugih potrepština, naručivanje i donošenje lijekova, briga o redovom uzimanju lijekova, briga o liječničkim kontrolama, druženje, šetnja, pomoć u vođenju domaćinstva i briga o drugim osobnim potrebama korisnika. Ovom se aktivnošću smanjuje socijalna isključenost starijih osoba i u znatnoj mjeri doprinosi se odgađanju institucionalizacije.
U daljnjem razvoju Gerontološkog centra planira se umrežavanje i intersektorska suradnja i koordinacija rada svih pružatelja socijalnih usluga na nivou grada. Cilj je koordinirati aktivnosti u pružanju usluga prema starijim osobama i odabir najadekvatnije usluge, međusobno informiranje o korisnicima, praćenje korisnika, zajednički dogovor i izrada plana aktivnosti. U okviru Savjetovališta osigurati će se podrška obiteljima u teškoćama uz mogućnosti da zainteresirane osobe dobiju informacije o načinu i mogućnostima rješavanja potreba za starije osobe. Štampati će se Vodič za stare i nemoćne čime će se postići veća informiranost zajednice i pojedinaca o postojanju svih svrsta usluga i o uvjetima i mjestu njihova ostvarivanja u lokalnoj sredini.
U okviru pulske podružnice Sindikata umirovljenika već se dvanaest godina provodi program volonterske skrbi za starije osobe, te je po svom značaju postao prepoznat u našoj sredini i to je ujedno razlog sklapanja partnerstva sa Domom za starije i nemoćne osobe „A. Štiglić“ u Puli provedbi ovog projekta.
Predsjednica pulske Podružnice Sindikata umirovljenika Neta Žiković izrazila je na predstavljanju projekta veliko zadovoljstvo uvođenjem svakog novog oblika skrbi koje je usmjereno prema starijim osobama. (Zorica Drandić)