Podružnice SUH-a iz Istarske županije nastavljaju sa svojom bogatom međunarodnom aktivnošću. I ove godine upriličena je konferencija bratimljenih organizacija SPI-a CGIL i SUH-a u Poreču 26. lipnja u Villi Polesini. To je takav četvrti skup od 2012. godine, ovaj puta s temom „U susret VII. Kongresu FERPA-e, doprinos sindikata prekograničnih regija”. Okupilo se 65 sudionika, po dva predstavnika svih jedanaest podružnica i jednog ogranaka iz Istarske županije, zajedno s bratimljenim podružnicama (legama) iz SPI CGIL regije Veneto i regije Furlanija i Julijska krajina. Podružnica Svetvinčenat po prvi put je sudjelovala na takvom seminaru s obzirom da se tek prošle godine bratimila sa SPI CGIL Podružnicom Polesella iz provincije Rovigo. Prisutni su bili i predstavnici SPI-a i SUH-a s regionalne i nacionalne razine. Skup je otvorio i vodio Livio Melgari, zadužen za međunarodne odnose u SPI CGIL.
Svoj doprinos dali su i čelnici triju regija kroz svoja izlaganja. Tajnik SPI regija Veneto Danilo Toccane iznosio je o pravima iz zdravstvene zaštite u EU, napomenuvši kako je 419 milijuna osoba u EU siromašno, od toga 8 milijuna u Italiji, a do pred nekoliko godina bilo ih je 6 milijuna. Također je ukazao na problem javnog zdravstva, koje se sve više oslanja na privatnu praksu. Potrebno je tražiti od Europske sindikalne konfederacije i FERPA-e da se zauzmu za starije osobe.
Glavni tajnik regije FVG Ezio Medeot pripremio je temu o socijalnim pravima u EU, upozorivši da čak 10 milijuna građana EU-a nije uključeno u zdravstvene programe. Kritički su se osvrnuli na sve manja prava u većini zemalja. Vladimir Buršić (SUH) obradio je problematiku domova za starije osobe, palijativne skrbi i hospicije, te relevantnu zakonsku regulativu u Hrvatskoj.
O socijalnim programima u svojim sredinama govorile su Zorica Drandić, tajnica Podružnice Pula, Mirella Marini, tajnica Ogranka Vodnjan SUH-a Podružnica Pula, Gino Zancanaro iz SPI Okrug Castelfranco Veneto i Dino Fonda, tajnik SPI Okrug Kraška Visoravan Trst, koji je ujedno ukazao na novi izazov djelovanja FERPA-e u današnjoj kompleksnoj stvarnosti, koja zahtjeva vizije razvoja i proširenja demokracije u cijeloj Europi.
Zaključna izlaganja održali su Jasna Petrović (SUH), koja se vrlo kritički osvrnula na Programsku deklaraciju VII. Kongresa FERPA-e, ukazavši na manjkavost i nedorečenost programa. Ponovila je stav da EU očito nema recept za život starijih osoba i milijune ostalih ljudi, ali ima dobar recept za bogate. Ukazala je na Konvenciju 102. Međunarodne organizacije rada, koja se nažalost krši u Hrvatskoj, no ona bi se ipak trebala naći, zajedno s drugim međunarodnim standardima MOR-a, u završnom dokumentu FERPA-e. Dalje, postavlja si pitanje, što smo mi kao SUH napravili za radničke sindikate i ukazuje na nedovoljnu aktivnost članova SUH-a u podržavanju radničkih sindikata, pogotovo iz Istre. Ako se borimo za minimalnu plaću radnika borimo se i za minimalnu mirovinu. Moli sve, koji su u mogućnosti, da se na kongresu zauzmu za jaču FERPA-u.
Ivan Pedretti, nacionalni tajnik SPI CGIL, zaključuje kako ovakvi susreti i seminari bratimljenih organizacija doprinose boljem razumijevanju među susjednim zemljama, odnosno prekograničnim regijama, te iznalaženju mogućnosti zajedničke borbe za prva umirovljenika i na europskom nivou. Europa donaša pravila usmjerena na ekonomski razvoj, što uzrokuje, nažalost, bankarsku dominaciju. „Mi ne želimo rascijepiti Europu na prethodne države. Ako Parlament i Komisija EU žele da ljudima bude bolje, trebaju donositi zakone odnosno pravila koja će pomoći zdravstvu i socijali. Također tu je i problem migranata kojih je je već 50 milijuna, toliko koliko ima Talijana.”, rekao je Pedretti.
I konačno, zaključeno je da se stavovi ove konferencije upute VII. Kongresu FERPA-e, s ciljem poboljšanja Programske deklaracije koja će se raspravljati i usvajati u Budimpešti od 9. do 11. rujna 2015. godine. Konferencija je završila u srdačnom ozračju prijatelja bratskih organizacija na ručku u zajedničkom druženju. (Vladimir Buršić)