Asmirka, ili kako je svi zovu Mira, rođena je 1962. godine u Zagrebu te je u skladnom braku sa suprugom Darkom dobila dvoje djece, kćer Darinka (44) radi kao kemijski tehničar, a sin Davor (40) je voditelj u poslovnici jedne tvrtke za kupaonske dodatke. Sada je već i ponosna i sretna baka koja ima četvero unuka, 21-godišnjeg Andreja, 17-godišnju Adrianu, 15-godišnju Saru i 11-godišnjeg Doriana. Andrej je već zakoračio u svijet rada, Adriana se pak bavi slikarstvom, i to vrlo uspješno jer je održala već dvije samostalne izložbe. Sara pohađa strukovnu školu za frizerke, a Dorian ide u peti razred osnovne škole. Mira kaže kako su joj unuci prava životna radost, i da je zbog njih zapravo bogata žena, iako s financijske strane to i nije tako.
Naime, Mira je u invalidskoj mirovini, baš kao i suprug Darko. Skupila je tek 18 godina staža radeći kao kuharica, a više je razloga tako malo ostvarenog staža.
„Kad mi je sin trebao krenuti u vrtić, nismo nažalost dobili mjesto, i tada sam prestala raditi jer sam ga morala čuvati. Kasnije sam pak imala problema sa zdravljem, iza mene je 28 operacija čeljusti i tri operacije koljena, ali eto barem sam nakupila dovoljno staža da odem u invalidsku mirovinu. Život me nije mazio, ali ja sam doista primjer one izreke da što te ne ubije te ojača, a to znaju svi koji me poznaju“, kaže Mira.
Mirovina joj iznosi 143,35 eura, a zbog tjelesnog oštećenja dobije još naknadu od svega 14,08 eura, što je ukupno 162,43 eura, ili po starom 1.224 kune. Tako da je Mira na vlastitoj koži osjetila umirovljeničku problematiku te se i sama bori da se standard umirovljenika poboljša. Prije pet godina je postala članica SUH-a kada je na jednom druženju u organizaciji SUH-a upoznala predsjednika Podružnice SUH-a Podsljeme Ivana Ročića. Kaže kako ju je energija na druženju i toplina ljudi od prvog trenutka privukla, te je bila fascinirana viđenim, a ta fascinacija traje i danas. Kaže kako se jednom davno i javila u Pravno savjetovalište SUH-a i dobila svu pravnu pomoć kad joj je bila potrebna, te joj je i to ostavilo odličan dojam o SUH-u.
„Iskreno tad mi nije bilo ni u primisli da ću se ozbiljnije uključiti u SUH. Ali buntovna jesam, a nepravdu ne volim. I tako jedne ne tako davne subote na jednom druženju mi se obratio Ivan Ročić i kazao kako mu je jako drago da ću preuzeti podružnicu Donja Dubrava, a ja nisam imala pojma o čemu priča. Čak sam i odgovorila da mi ne pada na pamet. No, on mi je dobacio da razmislim, a nakon što sam razmislila sam prihvatila odgovornost i 13. siječnja 2023. godine na izvanrednoj skupštini sam izabrana za predsjednicu podružnice“.
S obzirom da je riječ o brojčano dosta maloj podružnici, glavni cilj Miri je povećati članstvo.
„Moj plan je biti što aktivniji, slušati svoje ljude i njihove probleme, ali i želje. Kako bi se smanjila izoliranost starijih osoba i kvalitetnije ispunilo njihovo vrijeme svakako treba povećati druženja u podružnici, izvući ljude iz fotelje i natjerati ih na neki način da postanu aktivniji“.
Mira je svjesna da sve nabrojano neće biti lako i ostvariti, ali na svom primjeru pokazuje kako se neke stvari mogu pokrenuti. Naime, 2020. godine dobila je certifikat te je licencirana voditeljica za nordijsko hodanje, a puno članova podružnice je uključeno upravo u tu aktivnost, te vrijeme ispunjavaju šetnjama po prirodi, što svakako ima puno zdravstvenih pogodnosti.
I većina njezinih članova ima jednak problem kao i ona, niske mirovine zbog kojih su osuđeni na puko preživljavanje.
„Sve je poskupilo, pogotovo hrana i lijekovi na koje umirovljenici troše najveći dio svoje mirovine. Ne možemo si ništa lijepo priuštiti da nas razveseli, čak i odlazak na kavu. Po mom mišljenju Vlada nije dovoljno učinila da nas zaštiti, unatoč donesenim nekim mjerama, poput isplata dodataka na mirovine. No, to nije dovoljno jer umirovljenici svejedno žive gore nego prije.“
Mira kao vijećnik u mjesnoj samoupravi dobiva 490 kuna mjesečno, pa je s posljednjim usklađivanjem mirovina od 6,18 posto prešla cenzus od 1.700 kuna prihoda koji je postavio Grad Zagreb u 2021. godini, pa je ostala bez gradske pomoći od 200 kuna mjesečno, i dodatnih 70 kuna koje Grad podmiruje za plaćanje dopunskog zdravstvenog osiguranja. Smatra kako je mnogo takvih primjera gdje umirovljenici na prvu nešto dobiju, a zapravo izgube više nego što su dobili, poput usklađivanja mirovina koje rastu, ali nedovoljno prate rast troškova.
Zbog toga svakako podržava zahtjeve SUH-a za novom formulom usklađivanja mirovina, kao i na povećanje od 10,5 posto za sve umirovljenike umirovljene nakon 1.1.1999. godine zbog krivo izračunate prve aktualne vrijednosti mirovina. Za kraj se osvrnula i na novi model obiteljskih mirovina, koji je na snazi od 1. siječnja ove godine.
„Povećanje od 10 posto obiteljskih mirovina, kao i mogućnost da uz svoju dobiješ i dio mirovine preminulog partnera je dobra i pozitivna stvar. Ali opet nisam zadovoljna postotkom, jer preživjeli partneri u Njemačkoj dobiju 60 posto mirovine preminulog. Nešto se barem pomaklo, ali moramo uvijek težiti prema višem“, zaključila je Mira.
Igor Knežević