Medicinske statistike pokazuju da prvih nekoliko dana toplotnog vala neizbježno donose povećanje broja srčanih udara. Tijelo se oslobađa malih količina topline putem kože, ali kada su toplina i vlažnost prekomjerni, naš primarni hladitelj je znoj. Ipak, najučinkovitiji regulator topline u tijelu je sustav krvne cirkulacije. Kada se povećava temperatura krvi, srce pojačano radi kako bi povećalo volumen cirkulirajuće krvi. Krv odnosi toplinu iz mišića i unutarnjih organa. Periferne krvne žile se šire. Brzina krvne cirkulacije može postati ekstremno velika i srce može automatski početi obavljati iznimno težak rad. Zato su učinci topline i vlažnosti zraka jednaki napornoj tjelovježbi.
Klima štedi srce
Primjerice, na jednom kliničkom odjelu sobe su bile klimatizirane, dok na drugom odjelu nisu. Mjerenja su pokazala da su srca pacijenata u sobama s toplim i vlažnim zrakom obavljala 57 posto više rada od srca onih bolesnika koji su bili smješteni u klimatiziranim sobama! Djelotvorni klima uređaji ne samo da hlade zrak već odstranjuju i velike količine vlage, a suhi zrak pak pospješuje hlađenje tijela isparavanjem znoja. Postoji li mogućnost da samo jedna soba u stanu bude klimatizirana, trebala bi to biti ona za spavanje. S umjerenim i ugodnim hlađenjem, naravno. Ugodan noćni odmor osposobljava čovjeka da se lakše nosi sa sutrašnjim vrućim danom.
Ventilatori ne suše niti hlade zrak, ali pomažu u pomicanju zraka iznad naše kože, što pospješuje ispa- ravanje znoja i osoba se osjeća hladnijom. Ventilator u zatvorenoj sobi na može hladiti sobu. Međutim, propisno smješten ventilator dovoljne veličine, uvlači svježi noćni zrak u kuću i izbacuje akumulirani vrući zrak. Za najbolje strujanje zraka zato je potrebno isprobati otvaranje jednih vrata ili prozora i zatvaranje drugih.
Mlaka kupka
Za brzo i djelotvorno hlađenje tijela dovoljan je hladan tuš, ali on obično stimulira kompenzatornu produkciju topline. Mlaka kupka zato ima trajnije koristi. Ispitivanja pokazuju da hlađenje vodom čak i malog dijela tijela može biti dovoljno, jer hlađenjem samo jednog dijela, tijelo se hladi u cjelini. Zato, držite li jednu šaku ili podlakticu u vodi čija je temperatura 15 stupnjeva, možete se duži period osjećati ugodno u prostoriji čija je temperatura 40 stupnjeva, a relativna vlažnost 75 posto. Štoviše, ovaj postupak postiže bolji rezultat od ventilatora usmjerenog u lice.
Hladna pića brzo se ugriju na tjelesnu temperaturu i zato apsorbiraju malo topline. Ipak, važno je neprestano hidratiziranje jer treba nadomjestiti tekućinu izgubljenu znojenjem. Također, obroci trebaju biti češći, ali količinski manji, a vruću hranu najbolje je izbjegavati. Lagana, porozna odjeća, bez obzira na boju, idealna je za vruće dane. Najhladnija odjeća je ona pamučna jer upija znoj i olakšava isparavanje s površine. Hlađenje pospješuje i presvlačenje u suhu odjeću.
Naravno, u tako otežanim klimatskim uvjetima važno je „smanjiti gas“ u svakodnevnim aktivnostima. Poslove obavljajte ujutro ili uvečer. Ne trčite za autobusom, doći će drugi. Izbjegavajte sunčanu stranu ulice i povremeno se klimatizirajte u obližnjoj trgovini. I upamtite – osigurati tijelu odgovarajuće klimatske uvjete više je od ugodnosti. To je pitanje zdravlja!
Ivo Belan
JUNAK NAŠEG DOBA
Jeste li danas uzeli lijek?
Zamislite aparat za kavu, kojeg viđate u trgovinama Tiska ili na benzinskim stanicama, koji umjesto kave ima lijekove. Otprilike ste zamislili Hero`s dispenzer tehnologiju koja može pohraniti zalihu 10 različitih tableta za 90 dana. Sustav se prilagođava bilo kojem rasporedu lijekova, a kroz aplikaciju možete pratiti dozu i potrošnju. Također, u zdravstveno-tehnološki naprednijim zemljama ova je aplikacija zamišljena tako da dojavi potrebu za novim receptom, a služba podrške obavlja dostavu lijekova i punjenje kućnog junaka. Ni profesor Baltazar ne bi imao primjedbi.