Bukovlje je jedna od najmanjih općina Brodsko-posavske županije, udaljena svega sedam kilometara od Slavonskog Broda, gdje prema posljednjem popisu stanovništva živi nešto više od 3.000 ljudi, a Vranovci su naselje koje je u novije vrijeme kućama povezano sa samom općinom. Fogadić je pak autohtono prezime ovoga kraja pa ne čudi da je upravo Ivica Fogadić iz Podružnice SUH-a Bukovlje – Vranovci, na ovogodišnjoj izbornoj skupštini, izabran za novog predsjednika. Opisujući svoje mjesto, taj vitalan šezdesetogodišnjak, kaže: „Mi smo prava slika Hrvatske u malome. Ovdje nas je 70-tak posto umirovljenika, a veliki broj radno sposobnog stanovništva otišlo je izvan granica, trbuhom za kruhom i egzistencijalnom sigurnošću. Srećom, moja su djeca ostala ovdje.“
Dvije pandemijske godine odrazile su se na ovdašnje umirovljenike, ovladao je osjećaj izoliranosti i usamljenosti te su članovi udruge zaključili, šali se Fogadić, da Podružnica treba mladog predsjednika, odnosno njega. U mirovini je od 2006. godine jer rat je ostavio trag i na njegovu zdravlju, ustanovljen mu je 20 posto vojni i 80 posto civilni invaliditet. Do tada je radio u realnom sektoru. Bio je trgovac i zamjenik rukovoditelja stovarišta građevinskog materijala. SUH-u se pridružio 2010. godine i s ponosom ističe kako mu je to prvo iskustvo s aktivnim djelovanjem u nekom sindikatu. S obzirom na novu funkciju i mnoštvo ambicioznih planova, nije požalio.
„U Podružnici su 52 člana, što nije malo s obzirom na broj stanovnika i činjenicu da u općini djeluje još jedna udruga umirovljenika. Svi smo se mi protekle dvije godine samo promatrali ne odlazeći suviše daleko od pragova svojih kuća. Zato je većina članova s nestrpljenjem dočekala nedavni izlet u Daruvarske toplice. Bilo je odlično i svi su željni novih pustolovina. Tako još ove godine planiramo posjetiti mađarski Šikloš gdje bismo se susreli i s članovima drugih udruga, otišli bismo i do Bosne, ali i Orahovice. Za organizirane zabave, ovdje u Bukovlju imamo prigodan prostor, a za ljetne aktivnosti i osvježenje ni Sava nije daleko. Ideja ne nedostaje, ali treba rasteretiti umirovljenike od dodatnih troškova, jer nitko nije imun na svakodnevna poskupljenja.“
Zato je Fogadić, kao jednu od prvih predsjedničkih akcija, pokušao od načelnika općine Davora Petrik ishoditi veći „proračun“, ali s obzirom da u općini aktivno i ravnopravno djeluje nekoliko udruga, nije uspio. No, dogovorio je povremeno sudjelovanje u troškovima prijevoza izletničkih autobusa i u potrazi je za sponzorstvima lokalnih poslovnih subjekata.
„Položaj umirovljenika je iznimno loš, treba im pokušati pomoći na lokalnoj i državnoj razini. Lokalno im omogućiti neke pogodnosti i povlastice, a općenito se pobrinuti za bolje usklađivanje mirovina. Također, svakako bi što prije trebalo riješiti zahtjeve umirovljeničkih udruga za povratak duga umirovljenicima koji su u mirovinu otišli nakon 1. siječnja 1999. godine i to na način da im se mirovine povećaju 10 posto i da se, jasno, promijeni formula usklađivanja mirovina. S ozbiljnošću treba pristupiti i novom modelu isplate obiteljskih mirovina planiranom za iduću godinu. Iako rastavljen, ponosan sam što je upravo SUH predložio model zbrojeva mirovina partnera, a ne, kako neki predlažu, po kriteriju koliko je dugo preminuli partner koristio mirovinu. Možda naš prijedlog neće proći, ali mnogi i prođu, kao Covid i energetski dodatak.“
Fogadić se ipak koncentrira na neposrednu, lokalnu pomoć. Tijekom pandemije, lanac solidarnosti među članovima Podružnice nije prekinut. Umirovljenicima s manjom mirovinom uskakalo se s nabavom osnovnih namirnica, a uvijek se reagira kod bolesti članova bez stalne pomoći nekoga iz kruga obitelji. Kada se pak o najbližima radi, osobno ne strahuje. Ponosan je otac dva sina, električara i vozača i jedne kćeri, anesteziologinje, te djed dvije unuke i jednog unuka. Uglavnom, budućnost Fogadića u Bukovlju je zajamčena, a ni članovi SUH-ove Podružnice, prema dosadašnjim inicijativama novog predsjednika, ne bi trebali loše proći.
Barbara Zlatar