Prosječna financijska pismenost građana u Hrvatskoj iznosi 11,7 bodova, a najnižu razinu imaju mlađi od 19 godina (3,6 boda) i stariji od 70 godina (3,6 boda). Financijska pismenost mjeri se u bodovima od 1 do 21, a njene sastavnice su financijsko znanje, financijsko ponašanje i odnos prema trošenju novca. Očito smo tanki po tom pitanju.
Kako bi se povećala financijska pismenost starijih građana, Sindikat umirovljenika Hrvatske i VVustenrot stambena štedionica d.d. pokrenuli su radionice, a prva je održana 6. lipnja ove godine u Zagrebu u podružnici Studentski grad, dok je 13. lipnja održana druga radionica za predsjednike podružnica Povjereništva SUH-a Zagreb i Povjereništva Zagrebačke županije.
Iz iskustva je poznato kako se dobar dio problema glede ovrha kod starijih sugrađana krije u podizanju „zelenaških kredita”, u previsokim kamatama, nekontroliranom trošenju sredstava, prekoračenju dozvoljenog minusa. Ljudi koji žive „iznad svojih mogućnosti” trebaju naučiti trošiti onoliko koliko imaju na računu, točnije trebaju savladati samokontrolu. Također, mnoge starije osobe se ne služe bankomatima, pa za pomoć traže članove obitelji ili susjede koji katkad iskoriste njihovo neznanje i uzmu dio novca.
Savjetnica VVustenrot stambene štedionice Mihaela Jeleč na radionici je ponudila rješenja za navedene ili slične problema, nakon čega su uslijedila pitanja sudionika i sudionica na koja je Jeleč stručno odgovarala. S obzirom na kratko trajanje radionice i na to da će se u ovom ciklusu održat još jedna radionica u lipnju, dogovoreno je kako će zbog velikog interesa radionice održavati po podružnicama u Zagrebu, ali i u drugim županijama diljem Hrvatske.
Biserka Budigam
Lipanj 2017.