Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) usvojio je 16. svibnja 2011. Platformu o načelima, modelima i pravima umirovljenika u Republici Hrvatskoj kao osnovu za razgovore s parlamentarnim strankama uoči predstojećih izbora. Platforma, sa 27 stajališta glede ekonomskog, socijalnog te zdravstvenog položaju umirovljenika, objavljena je na web stranici www.suh.hr i u Glasilu SUH-a te upućena u podružnice.
Prijedlog za razgovor je upućen, zajedno s Platformom, slijedećim političkim strankama: HDZ, SDP, HNS, HSU, HSS i Hrvatskim laburistima.
Predstavnici SUH-a do sada su obavili razgovore s predsjednicima/rukovodstvima SDP-a, HNS-a, HSU i Hrvatskih laburista, dobivši njihova očitovanja o zahtjevima SUH-a te stranačkim programima od interesa za umirovljenike i radnike. Pisano očitovanje naknadno je stiglo samo od Hrvatskih laburista i dostavlja se u sve podružnice SUH-a.
Čelnici svih političkih stranaka s kojima su vođeni razgovori iskazali su interes za položaj umirovljenika, te naglasili da bi pobjedom na izborima zadržali barem dosegnutu razinu prava. Nadalje, svi su iskazali opredjeljenje za hitno izdvajanje posebnih sustava iz općeg mirovinskog sustava te ukidanje povlaštenih mirovina. Kad je riječ o drugom mirovinskom stupu, stranke Kukuriku koalicije ga misle jačati i povećavati doprinose, no ostaje dvojba bi li to bilo na uštrb prvoga stupa, što nije slučaj s Laburistima koji traže duboku reformu stupa privatne mirovinske štednje. Niti jedna od stranaka nije iskazala senzibiliziranost za diskriminiran položaj žena u mirovini.
Sindikat umirovljenika Hrvatske razdoblje od protekla dva mandata sadašnje koalicije na vlasti na čelu s HDZ-om ne može ocijeniti vremenom koje je pogodovalo umirovljenicima, već i zbog dva neprimjerena, nepotrebna i štetna poteza: uvođenja tzv. kriznog poreza i zamrzavanja mirovina, ali i zbog bujanja tzv. posebnih odnosno povlaštenih mirovina. Potrebno je, međutim, napomenuti da je u istom razdoblju postignuta relativno dobra komunikacija s Vladom i njezinim institucijama te je predstavnicima umirovljenika omogućeno zastupanje umirovljeničkih stajališta i prijedloga kroz različite oblike dijaloga. Ti su prijedlozi razmatrani su s odgovarajućom ozbiljnošću, a višekratno su prihvaćene i bitne korekcije i promjene u odnosu na prvotno predložena rješenja Vlade (npr. dodatak od 4 do 27% za nove umirovljenike; postupna penalizacija prijevremenih mirovina; ulazak dodatka u osnovicu mirovine; produljenje roka za podizanje dobi za umirovljenje za žene; mogućnost prijelaza iz drugog u prvi stup za neke kategorije radnika; jednokratno primanje u iznosu od 145,00 kn do konca 2011. g. umirovljenicima čija mirovina iznosi do 3.200,00 kn uključujući dodatak na mirovinu, nastavak otplate duga itd.).
SUH je sindikat, a ne politička stranka, te će u borbi za interese starijih i umirovljenih radnika i dalje surađivati sa sindikatima aktivnih radnika, osobito sa Savezom samostalnih sindikata Hrvatske, čiji je član. Zatim, po naravi svoje pozicije, SUH će po pitanju mirovinskih, zdravstvenih i socijalnih prava nastaviti voditi dijalog s vladom i vladinim institucijama, neovisno o tome koje će ih stranke činiti. Neosporna je želja SUH-a da na izborima pobijede stranke koje će znati kvalitetno i socijalno osjetljivo upravljati zemljom.
Temeljem takvih polazišta,
Sindikat umirovljenika Hrvatskepoziva svoje članove i sve umirovljenike i starije osobe:
- da u nedjelju, 4. prosinca 2011., obavezno izađu na parlamentarne izbore
- da paze kako se njihovi glasovi ne bi raspršili na male i prigodno osnovane stranke
- da glasaju za one političke stranke
-
- koje će prepoznati kao socijalno osjetljive i odgovorne po pitanjima od interesa za umirovljenike i starije osobe
- da se prigodom izbora rukovode programima i istupima predstavnika stranaka tijekom kampanje, znajući pri tome da su najvažniji zahtjevi SUH-a:
- Ukidanje dvostrukog mirovinskog sustava – jednog s povlasticama za političku elitu i slične, a drugoga s ograničenjem prava iz rada ostalih zaposlenika – te uspostava jedinstvenog sustava mirovinskog osiguranja za sve zaposlene;
- Izdvajanje iz općeg mirovinskog fonda svih davanja koja nisu zasnovana na radu i plaćanju doprinosa.
- Temeljno preispitivanje i reforma drugog mirovinskog stupa kapitalizirane štednje (među inim, tako su obveznici uplate poslodavci i zaposleni, a ne samo radnici);
- Hitno odmrzavanje mirovina i redovito usklađivanje mirovina s rastom plaća (odnosno s rastom cijena i troškova života kad nema porasta plaća);
- Uvođenje 40 godina mirovinskog staža kao uvjeta za punu starosnu mirovinu neovisno o dobi;
- Uvođenje minimalne mirovine u visini 60% od medijana plaće u RH (što je ekvivalent EU granici ulaska u zonu rizika od siromaštva) za osiguranike s 35 godina radnog staža(trenutno iznosi oko 2.650 kuna) itd.
* Stajališta su usvojena na 7. sjednici Glavnog odbora SUH-a održanoj 17.11. 2011.