Pozivamo li vas na ulice?
Ne pozivamo, jer tamo već jesmo: skupljamo hranu na tržnicama i plastične boce po kantama za smeće
Na 15. Skupštini Sindikata umirovljenika Hrvatske, koja je održana 29. rujna 2016. u Domu sindikata grafičara u Zagrebu pod sloganom „NE siromaštvu, DA dostojanstvu!” okupilo se više od 100 predstavnika SUH-a iz cijele Hrvatske. Izabrana su nova tijela upravljanja, koja će nastaviti s borbom protiv siromaštva i ekonomske zlouporabe umirovljenika i starijih osoba, te su potvrđene buduće smjernice rada. Skupštini su nazočili brojni domaći i strani gosti, a tom su prigodom uručena i priznanja SUH-ovim utemeljiteljima, partnerima i podružnicama. Za glazbeni dio svečanosti bio je zadužen zbor Turopoljska zvona, koji već 20 godina djeluje pri podružnici SUH-a Velika Gorica.
Na početku Skupštine, predsjednica SUH-a Jasna Petrović pozdravila je sve predstavnike i goste, te zahvalila zboru Turopoljska zvona koji je otpjevao himnu. Zamolila je da se minutom šutnje oda počast bivšem predsjedniku SUH-a Ivanu Nahtigalu, kao i svim članovima SUH-a i drugim starijim osobama koje su preminule u razdoblju između 12. i 15. Skupštine.
Nakon otvaranja 15. Skupštine, Petrović je posebno pozdravila Milivoja Boro- šu, jedinog nazočnog od tri živa utemeljitelja SUH-a (doživotni počasni predsjednik Juraj Ivanković i Mladen Komorski su bili odsutni), kao i sve uvažene goste, među kojima su bili: glavni tajnik Matice umirovljenika Hrvatske Ivan Banek, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Vedran Dragičević, izaslanik generalne tajnice FERPA/Europske federacije umirovljenika i starijih osoba Livio Melgari, predstavnici Sindikata talijanskih umirovljenika SPI-CGIL iz regija Friuli Venezia Giulia i Veneto Luciano Del Rosso i Danilo Toccane, predsjednik Sindikata upokojencov Slovenije Konrad Breznik, zamjenik predsjednika Udruženja Saveza penzionera Srbije Živomir Tešić, Radmila Stjepanović iz Sindikata penzionera BiH, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Silvano Hrelja, predsjednik Bloka umirovljenici zajedno Milivoj Špika, predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Gruj- ić, predsjednik HDZ-ova Odbora za rad Boris Kunst, zamjenica Pučke pravobraniteljice RH Lidija Lukina Kezić, zamjenica v.d. ravnatelja HZMO-a Jadranka Pe- rasić, pomoćnica ravnatelja HZZO-a Jasna Pap, i dosadašnji predsjednik Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe Ante Gavranović.
Nakon pozdravljanja brojnih gostiju, Jasna Petrović je predstavnicima dala na usvajanje poslovnik i dnevni red Skupštine, a zatim je predložila radno predsjedništvo na čelu s Vladimirom Buršićem, te Matom Obradovićem, Antom Mandićem i Jasnom Petrović kao članovima.
HDZ za dijalog
Predstavnicima i gostima pročitano je pozdravno pismo Carle Cantone, generalne tajnice FERPA-e/Europske federacije umirovljenika i starijih osoba, u kojem prenosi svoje čestitke, te naglašava kako je SUH od samog početka prepoznao svoje europsko poslanje, što ga čini uzorom za sve sindikate umirovljenika na europskoj sceni. Stoga je uvjerena da će FERPA i SUH, s punom predanošću zajedno sudjelovati u inicijativama za zaštitu prava umi-rovljenika i starijih osoba u Hrvatskoj i Europi.
Uslijedio je izbor radnih tijela skupštine: Verifikacijska komisija, Kandidacijska komisija, Komisija za zaključke itd.
Boris Kunst, predsjednik Odbora za rad HDZ-a, pohvalio je aktivnosti umirovljeničkog sindikata, kao i smjernice u programu, te izrazio nadu da će se zajedničkim snagama one ipak realizirati. „Najranjivija skupina u Hrvatskoj su stariji ljudi, od kojih 25 posto njih živi u siromaštvu. Sigurno da će nova vlada morati više izdvajati za mirovine i socijalnu zaštitu. Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković je u svom programu istaknuo da mirovine moraju rasti, jer su premale.
„Predlažemo koncept nacionalne socijalne mirovine za one koji ne primaju mirovinu, a njih je oko 60.000. Umirovljenicima koji su prerano otišli u mirovinu omogućit će se povratak na tržište rada” – napomenuo je i zaključio kako je stav HDZ-a da se bez dijaloga sa socijalnim partnerima ne donose nikakvi programi.
Aktivan rad SUH-a pohvalio je i Vedran Dragičević, potpredsjednik SSSH, koji je naglasio kako nikada nije bio na mlađoj skupštini, jer su SUH-ovci aktivni i mladi duhom. „Poznato je u svijetu da umirovljenici prosvjeduju uz radnike. Vi ste najbolji i najljepši cvijet u sindikalnom pokretu. U svim trenucima formiranja vlada, nama je teško, zato je moja poruka vama danas: Zajedno smo jači!”
Na važnost umirovljenika ukazao je i Krešimir Sever, čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata, koji je napomenuo da sindikati, upravo zbog onoga što jesu, ne mogu zaboraviti svoje umirovljenike – ljude koji su stvarali njihove tvrtke i organizacije. „Za sobom ste ostavili svoj rad i osobne vrednote. Mi nastavljamo na onim mjestima na kojima ste vi stali. Društvo se danas okrenulo novim vrijednostima. Kao što rad nije roba, tako ni čovjek koji radi nije roba. Otuda i proizlazi dostojanstvo svakog umirovljenika i umirovljenice. Vi ste naša budućnost i drago mi je što surađujemo”.
Na suradnju sa SUH-om je ponosan i Silvano Hrelja, čelnik Hrvatske stranke umirovljenika, unatoč tome što stavovi SUH-a i HSU-a nisu uvijek bili podudarni.
„Ja razumijem sindikalnu borbu, ali razlika između sindikata i političara jest u tome što mi moramo imati prioritete i sačuvati svoju političku poziciju da bismo nastavili djelovati. Ako drugi mirovinski stup bude ovako funkcionirao, on će propasti, stoga molim sindikalne čelnike da se uključe u ovu borbu. Jer, ako oni nemaju jasni izričaj, ja neću tražiti da se on ukine ili zamrzne” – poručio je.
Umirovljenici su na izborima glasali protiv sebe
Predsjednik Bloka umirovljenici zajedno Milivoj Špika istaknuo je da će se za umirovljenike izboriti samo ona osoba koja je spremna izgubiti i svoju političku poziciju. „Na ovim izborima su umirovljenici glasali protiv sebe, za smanjenje mirovina, za to da se ide u mirovinu sa 67 godina, da se mirovina ne poveća za 15 posto. Drugi mirovinski stup klasična je prijevara. Idemo se suprotstaviti. Ja sam za to da idemo zajedno!” Predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić pozdravio je skupštinu i založio se za suradnju.
Lidija Lukina Kezić, zamjenica Pučke pravobraniteljice, zahvalila je SUH-u i Jasni Petrović što su prepoznali njihov rad i djelovanje i pomogli Uredu da shvate problematiku starijih osoba. „Mi smo na vaš poticaj osnovali jedno tijelo unutar Ureda koje se bavi problemima starijih osoba. Čvrsto podržavamo vaš rad i program. Obratit ćemo se Hrvatskom saboru daljnjim preporukama i nadamo se da ćemo imati podršku te krenuti u realizaciju zajedničkih ideja”.
Ivo Banek, glavni tajnik Matice umirovljenika Hrvatske, čestitao je SUH-u na dosadašnjem radu i napomenuo kako je suradnja SuH-a s Maticom bila dobra, ali da uvijek može biti i bolja.
Ante Gavranović, bivši predsjednik Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, ukazao je na važnost socijalnog dijaloga između Vlade i umirovljenika te izrazio nadu da će se Vijeće što prije formirati kako bi se zdušno borilo za prava starijih osoba.
Jadranka Perasić, zamjenica ravnatelja HZMO-a, napomenula je kako je suradnja HZMO-a i SUH- a na visokoj razini, te poželjela SUH-ovcima dug život, uspješan rad i veće mirovine.
Jasna Pap, zamjenica ravnatelja HZZO-a za pravne poslove, ocijenila je dosadašnju suradnju sa SUH-om vrlo uspješnom zahvaljujući Jasni Petrović. Svim umirovljenicima je poželjela dobro zdravlje i dug život.
Siromaštvo stanuje i diljem regije
Livio Melgari, izaslanik Carle Cantone, glavne tajnice FERPA-e, prenio je njezine osobne pozdrave, kao i pozdrave Ivana Pedrettija, glavnog tajnika SPI CGIL- a. Ispričao je prikladnu priču o stogodišnjacima u Japanu kojima su na svečanom obilježavanju Dana starijih osoba prvo poklanjali srebrne zdjelice, pa kad im je broj porastao, manje srebrne zdjelice, a danas, kada ih ima čak 30 tisuća, vlada razmišlja da im pokloni simbolične plastične zdjelice. „Tako se ponašaju i europske vlade prema našim mirovinama. Ako ne želimo da naše mirovine izgube na vrijednosti, trebamo nastupati udruženo s radnicima. FERPA je s mladima potpisala sporazum za nastavak borbe za zaposlenje, plaće i uplaćivanje doprinosa, naglasio je Melgari i upozorio na izbjegličku krizu i važnost solidarnosti, uključenja i integracije emigranata. Izlaganje je završio mišlju kako je zajednička vodilja umirovljenika i radnika, mladih i starijih, borba protiv siromaštva, za integraciju i jedinstvo.
Luciano Del Rosso, predstavnik SPI CGIL regije Friuli Venezia Giulia, pohvalio je višegodišnju suradnju s istarskim SUH-om, uz napomenu kako su imali brojne zajedničke inicijative. „Unatoč ekonomskoj krizi koja je zahvatila, ne samo Hrvatsku, već i Italiju, uspjeli smo održati prekograničnu suradnju. Nije bilo lako, no zajedno smo uspjeli pokrenuti razne značajne inicijative”.
Dannilo Toccane, predstavnik SPI CGIL regije Veneto, naglasio je kako podupire SUH-ov slogan skupštine „NE siromaštvu, DA dostojanstvu!” jer je to značajna poruka, posebice u vrijeme krize. „U Italiji doživljavamo vrlo intenzivno razdoblje. Nakon 10 godina sindikalne borbe upravo je potpisan važan sporazum između SPI CGIL-a i talijanske vlade. Prihvaćeni su naši zahtjevi i u iduće tri godine 6 milijardi eura bit će utrošeno u korist sadašnjih i budućih umirovljenika.” I hrvatskim je umirovljenicima zaželio slične dogovore s budućom vladom.
Radmila Stjepanović iz Sindikata penzionera u BiH, pohvalila se odličnom suradnjom s umirovljeničkim sindikatima u regiji, posebice sa SPI CGIL-om koji im puno pomaže u radu. Zaželjela je SUH-u dobar rad i odabir pravih ljudi koji će dalje uspješno voditi SUH. Konrad Breznik, predsjednik Sindikata upokojencov Slovenije, naglasio je kako su se u Sloveniji, gdje je najniža mirovina oko 620 eura, pojavili problemi sa siromaštvom starijih. „Želim ukazati na sramotno usklađivanje mirovina u Sloveniji od samo četiri posto. Na mirovinu od 500 eura to iznosi 2 eura mjesečno, što je neznatno povećanje. Predsjednik Vlade izjavio je da Vlada nema sredstava za veće mirovine. Stoga, moramo biti odlučniji i borbeniji u zaštiti naših prava. SUH i Sindikat upokojencov Slovenije imaju iste probleme, stoga moramo zajednički nastupati.”, dodao je Breznik, očito potaknut izvještajem o mizernim hrvatskim mirovinama i simboličnim usklađivanjem.
Živomir Tešić, zamjenik predsjednika Udruženja sindikata penzionera Srbije, pozdravio je suradnju s regionalnim sindikatima umirovljenika. Posebno se zahvalio Jasni Petrović što im je pomogla da postanu članovi FERPA-e. Istaknuo je kako su oni mlada organizacija, koja postoji tek tri godine, no uspjeli su se afirmirati i predstaviti kao jedina organizacija koja se bori za prava umirovljenika. „Prije godinu i pol dana doživjeli smo udar na mirovine, čime su one smanjene za 10 do 20 posto. Napravili smo vlastito istraživanje o tome kako je smanjenje mirovina utjecalo na život naših umirovljenika. Osim siromaštva, istraživanje je, nažalost, pokazalo i degradaciju starijih. Preko 80 posto njih štedi na hrani, lijekovima i zdravstvenim uslugama, a bilježimo i porast smrtnosti umirovljenika 20 do 25 posto.”
Stari kao teret
Podnoseći izvještaj o radu SUH-a između 2012. i 2016. godine, Jasna Petrović je prvo čestitala utemeljiteljima Milivoju Boroši, Juraju Ivankoviću i Mladenu Komorskom, jer su osnovali sindikat davne 1992. godine u povijesno vrlo bremenito vrijeme. Govoreći o tome po čemu je SUH u posljednje četiri godine prepoznat u javnosti, istaknula je na prvom mjestu borbenost i stručnost.
„Sudjelovali smo u prosvjedima, skupljali potpise za Peticiju „Glasam protiv siromaštva starijih osoba”, dijelili letke pred Saborom, borili se za ekonomska prava i protiv zlostavljanja starijih. Prepoznati smo kao borci za ukidanje drugog mirovinskog stupa. U novim članicama EU-a takav se model raspao, a Češka, Slovenija i Srbija ga nisu ni prihvatile. Oko 50 milijardi kuna je praktički oduzeto iz prvog mirovinskog stupa i proračuna, a nas starije nazivaju teretom i balastom društva, dok banke kamatare državu” – poručila je Petrović i dodala da već gotovo godinu dana hrvatska vlada nije omogućila umirovljenicima da suodlučuju kroz Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe.
Od raznih zakonskih inicijativa, posebno je naglasila trogodišnju borbu s bankama da učine nešto tako temeljno – šalju obavijest o ovrhama/ustegama iz mirovine, ali i brojne druge: „Tražili smo uvođenje socijalne mirovine, ali toga još uvijek nema. Borili smo se za ukidanje dosmrtnog ugovora, ali zakon ne štiti starije od prijevara. Uspjeli smo progurati zakonske izmjene da osobe starije od 65 godina ne moraju plaćati liječnički pregled za produljenje vozačke dozvole” – istaknula je Petrović, koja je skraćeno izložila vrlo obiman izvještaj o četverogodišnjem radu.
Kao glavne programske aktivnosti, spomenula je sudjelovanje u Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe, Pravno savjetovalište SUH-a, informiranje putem mjesečnog glasila SUH-a Glasa umirovljenika, inicijative za zakonske izmjene, apele ili prosvjedna pisma državnom vrhu, posebice u vezi zdravstvene i mirovinske reforme. Zatim je navela borbu protiv siromaštva kroz Peticiju „Glasam protiv siromaštva starijih osoba”, predizborne zahtjeve umirovljeničkih udruga političkim strankama za očitovanje, te konferencije i okrugle stolove poput „Starenje i društvena akcija” i „Rizični aspekti drugog mirovinskog stupa”. Također, Petrović je istaknula višedesetljetno članstvo u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), angažiranost na europskoj razini kroz Europsku federaciju umirovljenika i starijih osoba (FERPA), ali i na regionalnoj razini kroz vrlo uspješnu suradnju s talijanskim sindikatom SpI- CGIL i zemljama u okruženju.
Od važnih projekta i kampanja navela je „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba”, „Sigurnost u trećoj dobi: Kako izbjeći rizike pri upravljanju mirovinom”, „Institucionalna podrška Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva” i „Program volonterske skrbi za starije osobe.”
Posebno je više puta naglasila kako se glavni dio djelovanja SUH-a odvija svakodnevno u radu s članovima u ograncima, podružnicama i povjereništvima, gdje se organiziraju brojne aktivnosti, predavanja, tribine, radionice, izleti, odlasci u toplice, posjete starijim i oboljelim članovima, kreativni tečajevi, mjerenja tlaka i šećera u krvi, plesna i ina druženja, zborovi, sportske aktivnosti i natjecanja…sve ono što čini život starijih osoba kvalitetnijim i dostojanstvenim.
Nitko se ne osvrće na umirovljenike
Predsjednik Nadzornog odbora Ivan Grbavac podnio je izvještaj o radu Nadzornog odbora u razdoblju između dvije skupštine u kojem je naglasio činjenicu kako su sva materijalno-financijska poslovanja SUH-a izvršena u duhu pozitivnih zakonskih propisa. Izvještaj o radu Statutarne komisije podnio je Vjekoslav Goru- pić, jer je predsjednik Statutarne komisije Milan Tomičić bio spriječen zbog bolesti. Naglasio je kako je Statutarna komisija zaključila da se cjelokupna izborna aktivnost u pogledu izbora tijela upravljanja nižih razina, kao i kandidatura za tijela upravljanja na razini SUH-a, odvijala u skladu s odredbama Statuta.
Izvještaj Verifikacijske komisije podnio je predsjednik Božo Duras, koji je izvijestio kako Skupštini prisustvuje 67 predstavnika, odnosno 78 posto od ukupnog broja od 86 pozvanih predstavnika, što predstavlja kvorum i 15. Skupština SUHa može pravovaljano donositi odluke i zaključke.
U raspravi o podnesenim izvještajima su sudjelovali član Predsjedništva SUH-a i voditelj sektora za mirovinsku reformu Ivo Marjanović, predsjednik podružnice SUH-a Čakovec Andrija Fileš i Miro Jović, predsjednik podružnice SUH-a Vrgorac.
Ivo Marjanović je ustvrdio je da se nitko od političkih stranaka ne osvrće na umirovljenike. Također, ako se ništa ne promijeni, drugi mirovinski stup će se ugasiti jer se nema od čega naplatiti državni dug. Na kraju se upitao zašto bi se uopće borili kada mirovina neće biti. Andrija Fileš je istaknuo kako smatra da su umirovljenici jako puno radili, štedjeli i uplaćivali doprinose, a sada su na teret cijelom društvu. Andrija Vučković iz Omiša je primijetio kako nije prezentiran izvještaj o prihodima i rashodima SUH-a, kao i da ne vjeruje da bi oboljeli predsjednik Statutarne komisije Milan Tomičić ikada potpisao takav izvještaj, te kako smatra da s izvještajem nešto nije u redu. Predsjednica je na to odgovorila kako je taj izvještaj napisao Tomičić, a što se tiče financijskih izvještaja za četverogodišnje razdoblje dostavljeni su svim delegatima, a Vučković je sudjelovao na zadnjoj sjednici Predsjedništva kad je raspravljan.
Za nove obiteljske mirovine
Po završetku rasprave svi podneseni izvještaji prihvaćeni su većinom glasova. Potom je jednoglasno dana razrješnica predsjednici SUH-a, potpredsjednicima SUH-a, Predsjedništvu SUH-a, Nadzornom odboru SUH-a i Statutarnoj komisiji SUH-a. Član Statutarne komisije Vjekoslav Gorupić je podnio kratku informaciju o ovjeri Statuta, čiji je konačan tekst jednoglasno usvojen od strane svih predstavnika.
0 Programu rada SUH-a 40 + za naredno razdoblje (2016.-2020.) izvijestila je Jasna Petrović, koja se osvrnula na neke od najvažnijih aktivnosti – očuvati prvi mirovinski javni stup, ograničiti rad na određeno i druge oblike nesigurnog rada jer vode raspadu mirovinskog sustava, zamrznuti ili ukinuti postojeći model drugog mirovinskog stupa, vratiti stopu od 20 posto za prvi mirovinski stup, uvesti ravnomjerno plaćanje mirovinskih doprinosa od strane poslodavaca i zaposlenih, uvesti novi model drugog mirovinskog stupa profesionalnih mirovina, s dobrovoljnom ili obveznom štednjom, te najnižu mjesečnu osnovicu za mirovinski doprinos izjednačiti s visinom minimalne bruto plaće.
Posebno je važno uvesti novi model usklađivanja mirovina, minimalnu mirovinu, tzv. socijalnu mirovinu za starije osobe koje nisu ostvarile pravo na mirovinu, te novi model obiteljske mirovine, realizirati zahtjeve iz Peticije „Glasam protiv siromaštva starijih osoba” i ustanoviti Ured pravobranitelja za starije osobe. U Programu se SUH čvrsto protivi privatizaciji zdravstvenog sustava i zdravstvenog osiguranja, te se zalaže za očuvanje državnog sustava zdravstvenog osiguranja.
U raspravi se za riječ javio Srećko Carić, predstavnik iz Trogira, koji je postavio upit hoće li se retroaktivno povisiti i tzv. pune mirovine s 41 godinom radnog staža. Jasna Petrović mu je odgovorila da to, nažalost, u postojećem zakonskom okviru nije moguće. Nakon rasprave, program rada je jednoglasno usvojen.
Prelazeći na prijedlog Kandidacijske komisije za tijela upravljanja SUH-a, Mato Obradović je informirao predstavnike da je kandidacijske liste utvrdilo Predsjedništvo SUH-a i dao na glasanje hoće li biti javno ili tajno glasanje. Predstavnici Skupštine jednoglasno su se odlučili za javno glasovanje.
Predsjednica Kandidacijske komisije Bruna Jovanović dala je opsežan izvještaj o procesu kandidature za tijela upravljanja, na što je Andrija Vučković iz Omiša naglasio da su neki predstavnici iz Splitsko-dalmatinske županije podnijeli prigovor Kandidacijskoj komisiji, među inim, da se krše odredbe Statuta jer potpredsjednike bira Predsjedništvo, a ne Skupština. Mato Obradović, predsjedavajući te točke naglasio je kako je Skupština najviši organ SUH-a, pa biranje na višoj razini nije kršenje odredbi. No, prigovor je pročitan i na sjednici Skupštine, nakon čega se odlučilo da se pristupi izborima novih tijela u paketu. Većinom glasova izabrano je novo rukovodstvo.
Dignite ruku koji ste zadovoljni!
Nakon što su potvrđena sva tijela upravljanja SUH-a, skupu se obratila Jasna Petrović koja je u svom završnom govoru pozvala na borbenost i predani rad svih SUH-ovaca, te ukazala na brojne nepravde koje su pogodile umirovljenike.
„Dignite ruku svi vi koji ste zadovoljni položajem umirovljenika u Hrvatskoj. Vidim da takvih gotovo i nema. Kažu da ste najbogatiji u Europi, jer imate stanove; kažu da ste preskupi za državu, da vas domovina koju volite ne može više hraniti. Da ste joj teret. I zato vam više ne treba usklađivati mirovine. Kažu da vam sa 70 godina treba oduzeti pravo glasovanja na izborima. Ne daju vam suodlučivati o vlastitoj sudbini pa više nemamo Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe”- upozorila je Petrović i kao moguće rješenje ponudila i otvorene metode borbe za svoja prava.
„Pitaju me da li vas pozivamo na ulice. Već jesmo na ulicama, kopamo po kantama. Pozivamo vas da kažemo NE siromaštvu, a DA dostojanstvu! Vjerujte u sebe! Zajedno možemo promijeniti svijet” – poručila je za kraj Jasna Petrović.
Dobro raspoloženje na Skupštini dodatno je podigao završni nastup „Kaubojki” iz podružnice SUH-a Studentski grad, koje su svojom zabavnom plesnom točkom rasplesale predsjednicu SUH-a i brojne predstavnike. Dok su neki plesali, drugi su pljeskom bodrili ove simpatične SUH-ovke u autentičnom izdanju – kariranim košuljama, maramama, trapericama, šeširima i neizostavnim kaubojskim čizmama. Nakon plesa svi su se požurili prema švedskom stolu u dvorani na katu, gdje se nastavilo veselo druženje uz slasne zalogaje i pokoju čašicu vina. Mnogi su, uz odličnu atmosferu, pohvalili i cjelokupni vizualni identitet Skupštine – posebice upečatljivu parolu u boji „NE siromaštvu, Da dostojanstvu” koja je bila istaknuta na glavnom panou i na govornici, te na persnaliziranim bedževima s imenima predstavnika, organizatora i gostiju.
Na velikom platnu u dvorani za vrijeme registracije predstavnici su mogli pogledati filmove iz produkcije SUH-a „Prevareni i poniženi” i „ 20 godina SUH-a”, kao i odličnu PowerPoint prezentaciju „Peticija Glasam protiv siromaštva starijih osoba” u kojoj su se izmjenjivale brojne fotografije s potpisivanja ove SUH- ove Peticije iz svih krajeva Hrvatske.
Goste i predstavnike SUH-a posebno je razveselio i poklon iznenađenja – lijepo dizajnirani i praktični Adresar Sindikata umirovljenika Hrvatske u kojem su navedeni brojevi telefona i e-mail adrese svih podružnica, njihovih predsjednika i Županijskih povjereništava SUH-a. Uz adresar, svaka je podružnica dobila veliku zastavu SUH-a.
Sigurni smo da će 15. Skupština SUH-a još dugo ostati u lijepom sjećanju SUH-ovcima, kojima je ovo bila jedinstvena prilika da se nakon četiri godine okupe, razmjene iskustva, upoznaju nove članove, stvore ili obnove poznanstva te se na jedan dan podsjete kako su dio jedne velike organizacije, koja zajedno diše i samo zajedničkim snagama može postići glavni cilj za koji se bori – dostojanstvo svih umirovljenika i starijih osoba!
(Maja Šubarić Mahmuljin)
URUČENO ČAK 43 PRIZNANJA
Predsjednica SUH-a Jasna Petrović uručila je Milivoju Boroši posebno priznanje utemeljiteljima. Ovo priznanje za izvanredne zasluge i osobit doprinos u borbi za prava umirovljenika, te radu i djelovanju SUH-a od njegova osnutka, dobili su i Juraj Ivanković te Mladen Komorski koji nisu mogli nazočiti Skupštini.
Povelju suradnje, kao posebno priznanje za suradnju i potporu SUH-u u borbi za prava umirovljenika, dobili su dugogodišnji partneri SUH-a: FERPA, SPI-CGIL Nazionale, SPI-CgiL Friuli Venezia Giulia, SPI-CGIL Veneto, Matica umirovljenika Hrvatske, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, FNV Senioren, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatska stranka umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno, Ured pučke pravobraniteIjice, Ante Gavranović, novinarke Anita Hrstić i Aleksandra Funes Bučar, umirovljenički aktivist Branko Cvetković i Krešimir Sever – Nezavisni hrvatski sindikati.
Spomenice 20, kao posebno priznanje za osobit doprinos u aktivnostima SUHa kroz 20 godina borbe za prava umirovljenika, dobile su podružnice: Slavonski Brod, Vrsar, Mljet, Novi Zagreb, Centar-Zagreb, Dubrovnik, Velika Gorica, Vrbovec, Pazin, Roč, Podsljeme-Zagreb, Dubrava-Oporovec-Zagreb, INA-Zagreb, Udruga SUH-a Samobor, Sisak, Bjelovar, Trešnjevka Sjever-Zagreb, Đakovo, Udruga SUH-a Split, Pula, Klub vojnih umirovljenika SUH-a Zagreb, Kraš-Zagreb i Pliva-Zagreb.