„U Hrvatskoj je svaka treća osoba starija od 65 godina siromašna i po tome smo na europskoj ljestvici pri vrhu, čak na 4. mjestu. Najsiromašniji smo kada se radi o mirovinama i to od svih zemalja u okruženju, rekla je 21. ožujka u Zadru predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna A. Petrović na konferenciji za medije o socijalnom i materijalnom položaju umirovljeničke populacije.
Predsjednica SUH-a se osvrnula i na položaj hrvatskih branitelja, koji su ostvarili pravo na mirovinu, a čiji se položaj posljednjih 15-ak godina značajno pogoršao. „Trebamo prepoznati na koje sve načine treba pomoći braniteljima, koji umiru prosječno s 51 godinom, a mnogi od njih su ostavljeni na društvenoj margini, neintegrirani nakon rata, bez prava na studij, bez posla; prebačeni u socijalnu grupaciju ovisnu o opskrbninama.
„U šest godina mirovine su usklađene dva puta i to iznosom od po pet kuna. Hrvatska je na žalost, na dnu dna”, smatra Petrović, uz tvrdnju kako prema prvim potezima nove Vlade umirovljenici ponovno neće biti na vrhu prioriteta, što se odnosi i na umirovljene branitelje.
„Prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi 38 posto prosječne plaće, dok je europski standard 60 posto, što je jedan od razloga zašto su umirovljenici socijalno najugroženija skupina”, podsjetio je Vedran Uranija, pravni povjerenik u Teritorijalnom uredu SSSH Zadar. Diskriminacija umirovljenika u Hrvatskoj, čiji se položaj može mjeriti s onima u Rumunjskoj ili Bugarskoj, postao je problem koji traži hitno rješavanje.
Unatoč činjenici što ima 500 tisuća registriranih branitelja, tek su 72 tisuće branitelja u mirovini, uz prosjek od oko pet tisuća kuna. Zadarski branitelj, ali i umirovljenik Davor Milić, prvi je predsjednik Podružnice SUH-a hrvatskih branitelja osnovane u Zadru, koji je rekao kako apeliraju na Vladu da donese jedinstveni Zakon o pravima hrvatskih branitelja.
„Trebaju se ispraviti nepravde prema braniteljima i članovima njihovih obitelji, jer su se tijekom godina mijenjala pravila i zakoni. Minimalna mirovina se treba povećati, ali i dob kada branitelji mogu ostvariti pravo na mirovinu jer granica nikako ne može biti 65 godina”, tvrdi Milić. Zakoni su, smatra Milić, doveli do toga da su branitelji postali obespravljeni i često u socijalno neizdrživim situacijama. Među brani- teljskom populacijom samo je 10 posto onih koji su ostvarili zakonom zajamčena prava, između ostaloga i mirovine.
Konferenciji je nazočio i Davor Ivanac, predsjednik Podružnice SUH-a Zadar, koji je u razgovoru najavio pojačane aktivnosti SUH-a, ali i solidarne i borbene akcije u obrani prava umirovljenika i potrebitih.