15. rujna 2015. godine u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava održana je 20. sjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, vjerojatno i zadnja u ovom mandatu. Slabiji odaziv je zasigurno i posljedica kratkog roka sazivanja sjednice, koja je trebala podržati odluku o načinu upotrebe preostalog novca iz Umirovljeničkog fonda uoči sjednice Vlade RH što se održavala istoga dana. Iako je to bila tek druga točka uzbudljive sjednice Nacionalnog vijeća, nije mala odgovornost sudjelovati u raspravi o tomu kako rasporediti 190 milijuna kuna preostalih u fondu iz kojeg je vršen povrat duga. Predstavnici SUH-a su izjavili da drže neozbiljnim što je čelnik Hrvatske stranke umirovljenika unaprijed najavio kako će se isplatiti božićnica, jer se tako stvara dojam populističkog poteza. Ipak, SUH podržava isplatu jednokratnog dodatka na mirovinu. Očekivalo se da će se na Nacionalnom vijeću saznati o socijalnim kriterijima dodjele tog dodatka, ali nisu do kraja utvrđeni, te bi otprilike oni s najnižim mirovinama dobili 350 kuna, a s višima oko 100 kuna.
Sramotno usklađivanje
No kad je riječ o stanju mirovinskog sustava, prvi je uzeo riječ zamjenik predsjednice SUH-a Milan Tomičić, koji je rujansko usklađivanje mirovina nazvao sramotnim te zamolio ministra Mrsića da mu da broj svog tekućeg računa, jer su mnogi umirovljenici u svojim pozivima izražavali namjeru da svojih 4-6 kuna povećane mirovine uplate na njegov račun. Ministar je, pak, ponosno kazao kako za razliku prethodne vlade, mirovine nisu bile zamrznute, već su usklađivane. Ponosi se i starosnom mirovinom bez penalizacije za one sa 41 godinom radnog staža i 60 godina života, te sa 3108 umirovljenika koji su se zaposlili na četiri sata. Uspjehom vlade smatra i osnivanje jedinstvenog Zavoda za vještačenje, te novu formulu izračuna mirovine. Na posljetku, uspjeli su, kaže, srediti nered pa sad umrli ne dobivaju mirovine. Iskoristio je prigodu najaviti kako treba povisiti doprinose za drugi mirovinski stup, ali, ovaj put ne oduzimanjem od javnog prvog mirovinskog stupa, već dodatnim doprinosima poslodavaca.
Gdje je nestao novac?
Što reći na takve ružičaste ministrove očale? Predsjednica SUH-a Jasna A. Pe- trović je, uz brojne glasne prekide ministra, ocijenila kako je taj ministar u ovom mandatu doveo većinu umirovljenika do siromaštva te smo tako treći na vrhu EU ljestvice; da je relativna vrijednost mirovina pala ispod granice međunarodnih standarda te su mirovine vrlo niske i stvarno jesu bile zamrznute jer nisu usklađivane dvije i pol godine, a ovo zadnje usklađivanje je sramotno. Naglasila je i da nikakvih ozbiljnih reformi nije bilo. Vruća rasprava i visoki tonovi nisu zapriječili sudionike na umirovljeničkoj strani – i predstavnika Matice umirovljenika i Koordinacije umirovljeničkih zajednica – da izraze nezadovoljstvo niskim i neusklađi- vanim mirovinama.
Pod „razno“ ministar je odlučio kratko objasniti svoje (ne)postupanje glede prevarenih i oštećenih umirovljenika za koje su njihove firme uplatile novac u Royal, koji je preuzeo obvezu doživotno im isplaćivati dogovorene benefite. Kako je Royal zapravo poduzeće, a ne mirovinski fond, nije posve jasno tko je nadležan za taj slučaj, no sva preuzimanja od strane Vlade nisu moguća dok se ne izvrši revizija i dubinski nadzor Royala, kako bi se vidjelo gdje je nestao novac. HZMO ne bi mogao biti isplatitelj jer nije riječ o mirovinskoj štednji, a k tome se čuje da Royal pokušava postići predstečajnu nagodbu. Žrtve su 3860 umirovljenika kojima već dvije godine Royal ne isplaćuje dogovorene dodatke. Vrijeme izmiče, izbori su pred vratima, pa će sve vjerojatno završiti na sudovima.
Na kraju nije bilo razlika u mišljenjima o potrebi da i u sljedećem mandatu vlade Nacionalno vijeće za umirovljenike nastavi djelovati, jer je ipak omogućilo aktivno sudjelovanje u procesu odlučivanja.