Piše: Marina Tripović
Sindikat umirovljenika Hrvatske je na konferenciji za novinare, održanoj 21. siječnja u prostorijama SSSH u Radničkom domu u Zagrebu, i službeno krenuo u kampanju protiv ekonomskog zlostavljanja starijih, u sklopu projekta „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba!“. Projekt provodi u suradnji s Vladinim uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, a konferenciju je tada otvorila predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović, naglasivši kako Sindikat ovim projektom nastoji zaustaviti veliku otimačinu nekretnina koje su u vlasništvu starijih osoba.
Iduća postaja našeg projektnog tima bila je Istra, i to 17. veljače u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, gdje se na press konferenciji prisutnima najprije obratio predsjednik Županijskog povjereništva SUH-a Istarske županije Vladimir Buršić, istakavši kako je ovaj projekt od posebne važnosti, ponajprije jer je u Hrvatskoj 18 posto osoba starije od 65 godina, a čak trećina te populacije živi u nezavidnoj financijskoj situaciji, budući da prosječna mirovina iznosi skromnih 2.238 kuna, što je otprilike 40 posto prosječne neto plaće. Okupljene povjerenike i aktiviste SUH-a, te goste, u ime Grada Pule pozdravila je i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Elvira Krizmanić Marjanović, a zatim i izlagatelji projekta, pravnik Milan Tomičić te psihologinja Biserka Budigam. Na konferenciji su, u okviru projektnih aktivnosti, predstavljeni edukativni video uradak SUH-a te informativni letak, nakon čega je uslijedila radionica „Kako prepoznati ekonomsku zloupotrebu starijih osoba“, ujedno i svojevrsni trening za pedesetak aktivista-volontera SUH-a.
Dvije godine borbe
Podsjetimo, SUH se još u siječnju 2013. godine upustio u otvorenu borbu protiv ekonomskog zlostavljanja starijih osoba, zbog sve češćih prijava slučajeva ekonomske zloupotrebe i financijskih prijevara, koje su dijelom i posljedice recesije te rastućeg siromaštva. Uz tradicionalne prijevare putem pravnih oblika poput oporuka, darovnih i prodajnih ugovora, ugovora o doživotnom uzdržavanju itd. – sve smo češće svjedočili i zloupotrebama instituta ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, koji je uveden 2006. godine.
Sindikat je tada uputio inicijativu Ministarstvu pravosuđa, u kojoj je zatražio izmjenu i dopunu Zakona o obveznim odnosima, te za očitovanje zamolio i Ministarstvo socijalne politike i mladih. Odgovor iz Ministarstva pravosuđe je brzo stigao, no zahtjevi su odbijeni. Međutim, SUH je dobio podršku Ministarstva socijalne politike, zatim i Pučke pravobraniteljice, a putem medija nastojimo osvijestiti i senzibilizirati javnost, te informirati osobito starije osobe, da nauče prepoznati ekonomsku zloupotrebu, iskorištavanje, zanemarivanje, ali i ostale oblike zlostavljanja kojima su možda izloženi.
U nastavku te borbe, SUH je na Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava udrugama za provedbu projekata u području zaštite, poštivanja i promicanja ljudskih prava za 2014. godinu, kojeg je 31. ožujka raspisao Vladin Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, prijavio projekt, koji je dobio gotovo maksimalan broj bodova, pa iako se radi o simboličnom iznosu od 20.000 kuna za razdoblje od 1. rujna 2014. do 30. travnja ove godine, projektni tim je pripremio bogat program aktivnosti.
Tako je 1. rujna 2014. pokrenut projekt „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba“, u kojem uz središnjicu SUH-a i Gradsko povjereništvo SUH-a Zagreba, kao izvršni partneri sudjeluju i podružnice iz Pule, Osijeka i Splita. Projektne aktivnosti uključile su izradu edukativnog video klipa od desetak minuta i informativnog letka u 5.000 kopija, edukaciju oko 200 aktivista-volontera za savjetovanje postojećih i potencijalnih žrtava nasilja na radionicama u gradovima-sudionicima, javnu prezentaciju videa i letka u tim gradovima, te njihovu distribuciju u 50 aktivnih podružnica diljem Hrvatske.
VIDEO FILM
„Prevareni i poniženi“, produciran u sklopu kampanje SUH-a „Zaustavimo zloupotrebu starijih osoba!“, distribuiran je volonterima koji su završili radionicu u Zagrebu (21. siječnja) i Puli (17. veljače), a dostavit će se i brojnim lokalnim TV stanicama. U filmu, koji je realiziran prema tekstu Jasne A. Petrović, a snimio ga je i režirao Damir Kantoci, prezentirani su i slučajevi zloporabe. Video uradak dostupan je na internetu svima zainteresiranima, a možete ga pogledati na sljedećem linku: http://youtu.be/RgZfeQ6VkVA
Pravnik SUH-a: Obratite nam se prije nego bude prekasno!
Brojni polaznici radionice u Puli iz svih dijelova Istre su vrlo aktivno sudjelovali. Prvu temu, kao i na zagrebačkoj radionici, otvorio je Milan Tomičić, voditelj besplatnog Pravnog savjetovališta SUH-a, ujedno i zamjenik predsjednice SUH-a, koji je održao prezentaciju o najčešćim pravnim oblicima ekonomske zloupotrebe starijih, te kako ih prepoznati i što poduzeti.
Radi se o sve češćim ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, te ugovorima o prodaji i darovanju. Upozorio je prisutne da je njihova imovina, tj. nekretnine, ujedno i njihova mirovinska štednja, te da nipošto ne potpisuju ugovor koji im se nudi bez da su ga prvo detaljno proučili, a za pomoć se mogu obratiti i besplatnom pravnom savjetovalištu SUH-a. Detaljno je obrazložio osnovnu razliku između ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, a to je zapravo trenutak prelaska imovine s primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja. Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju imovina prelazi na davatelja uzdržavanja u trenutku smrti primatelja, dok kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju imovina prelazi u ruke davatelja odmah po sklapanju ugovora.
– Ne potpisujte ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, to je najkraći put do gubitka vaše mirovine! No ako ste ga ipak odlučili sklopiti, detaljno pročitajte i proučite ugovor, konzultirajte se sa stručnom osobom, nazovite naše Pravno savjetovalište. Zatražite da se ugovorom prijenos vlasništva u korist davatelja uzdržavanja odgodi na duže vrijeme – najmanje na 5, 10 i više godina, i nipošto ne dajte cjelokupnu imovinu, već njezin dio, kako biste se osigurali da prodajom te imovine možete riješiti druge probleme, upozorio je Tomičić, te posebno napomenuo, i tijekom izlaganja nekoliko puta ponovio, da se treba temeljito informirati prije potpisivanja bilo kakvog ugovora, te potražiti pomoć i savjet prije nego već bude prekasno.
PRAVNO SAVJETOVALIŠTE
Pravno savjetovalište SUH-a je, nakon otvorenja službene kampanje i objavljivanja informacije na brojnim portalima te gostovanja na televizijskim i radio postajama, pod udarom brojnih prevarenih umirovljenika. Dnevno nam stiže i po desetak poziva i dopisa, a mnogima je teško pomoći jer su prevare već pravomoćno zaključene. SUH će stoga kompletnu dokumentaciju dostavljati i Uredu pučke pravobraniteljice. Obratite nam se prije nego bude prekasno! 01/4655111/ kućni 244.
Nemojte šutjeti i trpjeti – potražite pomoć!
U drugom dijelu projektne radionice psihologinja Biserka Budigam, ujedno i potpredsjednica SUH-a, održala je predavanje je o najčešćim oblicima zlostavljanja i posljedicama koje ima po stariju osobu, te psihosocijalnoj pomoći i savjetovanju. Napomenula je kako je zlostavljanje starijih osoba često skriven fenomen i tek ga se odnedavno prepoznaje priznaje, a mnoge žrtve same sebe ne prepoznaju kao žrtvu. Ako se i prepoznaju, uvjeravaju se da su same krive za zlostavljanje, osjećaju sram, ali i strah od mogućih posljedica.
Zlostavljanje može biti financijsko ili materijalno, fizičko, psihičko, ali i duhovno- korištenje vjere i duhovnosti starije osobe u smislu manipuliranja te ismijavanja njihovih vjerovanja. Spomenula je i jedno od prvih istraživanja o izvrgnutosti starijih osoba nasilju u obitelji, provedeno na poticaj Vijeća Europe u 21 zemlji 1991. godine, koje je pokazalo da je čak 8 posto starijih osoba izvrgnuto nasilju u obitelji, a uzmemo li u obzir i zanemarivanje te materijalno iskorištavanje, taj broj je zasigurno i mnogo veći. Nasilje, bez obzira na oblik, najčešće se odvija u krugu obitelji, a najčešće žrtve su žene, i to čak i do 70 posto!
U Hrvatskoj, nažalost, sustavnih praćenja položaja starijih osoba u društvu i obitelji nema. Posljedice zlostavljanja mogu biti dalekosežne – narušeno fizičko i psihičko zdravlje, ugrožena materijalna sigurnost, osjećaj gubitka kontrole nad životom, strah, krivnja, izolacija, povlačenje u osamu, depresija, suicidalne misli, a u pojedinim slučajevima i smrt.
– Imate se pravo suprotstaviti i potražiti pomoć, a SUH vam uz besplatno pravno savjetovalište, nudi i psihološku pomoć, stoga nemojte oklijevati, već nam se obratite!, kazala je Budigam.
U ožujku – Osijek!
Nakon prvog službenog projektnog događanja u Zagrebu, i sada u Puli, projektni tim 11. ožujka kreće put Osijeka, a posljednja postaja bit će Split, i to 1. travnja. O tome ćemo, kao i do sada, informirati u Glasu umirovljenika te na web stranici SUH-a (suh.hr), a o tijeku projekta bit će riječi i u raznim drugim medijima, stoga SUH poziva sve zainteresirane: i dalje pratite našu kampanju, informirajte se, širite glas o ovome projektu i naravno – obratite nam se!