Poznato je da je zadnjih pet kilograma u skidanju prekomjerne tjelesne težine najtvrđi orah. Ako ste kao i većina drugih s takvim problemom, onda vam ti kilogrami sjede oko vašeg trbuha, kvareći vam liniju, izgled i vaše šanse na plaži. Ako se određena ispitivanja pokažu točnima, nećete se moći utješiti da su ti kilogrami samo kozmetički, estetski problem.
Znanstvenici su sve više uvjereni da je problem oko tih zadnjih pet-šest kilograma u tome što je masno tkivo nagomilano oko trbuha općenito opasnije nego naslage masti smještene negdje drugdje u tijelu. Oni smatraju da takav smještaj masnog tkiva može češće rezultirati srčanim oboljenjima, rakom i šećernom bolesti. Prema tome, umjesto da se pomirite sa svojom trbušinom, zagrizite u taj problem i izbacite sa sebe suvišnu „prtljagu”.
Oprez od bumeranga
Samo, nemojte očekivati da će to biti lako. Tih pet kilograma su već blizu donjih limita tjelesne težine, koju vaše genetsko ustrojstvo dopušta. Jednostavno, biološki vaše tijelo ne želi biti toliko mršavo. Vi možete gladovati i gubiti tjelesnu težinu, ali se obično ona dobije natrag. Ustvari, ako ste poput onih 95 posto ljudi koji izgube pet kilograma, vi ćete brzo dobiti 150 posto onog što ste izgubili. Budući da niste izgubili težinu samo putem masnog tkiva, nego i putem mišićne mase, a ponovo dobijete uglavnom naslage masti, na kraju završavate s višim postotkom tjelesnog masnog tkiva nego što ste imali prije toga.
Naravno, vi ste kao i većina ljudi, pa ćete ponavljano započinjati s različitim dijetama. Međutim, to nije pametno. Razdoblja ubrzanog gubitka tjelesne težine i ponovnog dobivanja na težini – nisu zdravi za organizam. Ključ nije u tome da se samo smršavi, nego da se takvo stanje održi za stalno. Jedini način da se to učini je da se poveća broj kalorija koje sagorijevate. Budući da govorimo o postizanju dugotrajne promjene, točnije doživotne, imat ćete veće šanse za uspjeh ako sebi date godinu dana za gubitak tjelesne težine. Dakle, dovoljno vremena, a ne težiti brzom rezultatu. To znači da morate istisnuti iz svog života 100 kalorija dnevno.
Učinit ćete mnogo bolje ako tih 100 kalorija izgubite povećavajući dnevnu fizičku aktivnost (npr. 1,5 km žustrog hoda; 10 minuta penjanja stepenicama; 20 minuta rekreativne vožnje biciklom; 1 sat rada u vrtu), nego da pokušavate putem restrikcija u hrani smanjiti unos za 100 kalorija. Uskraćivanjem hrane, posebno ako se radi o hrani koju volite, uspostavlja se stanje lišavanja, nezadovoljstva i osjećaja grijeha. Stoga je bolje da povećate neki oblik fizičke aktivnosti, jer to povećava vaš metabolizam, poboljšava raspoloženje i potiče pozitivne promjene u stilu života.
Savjeti za gubitak kilograma
Ovdje je nekoliko praktičnih savjeta koji će vam pomoći u provođenju zacrtanog plana:
- U cilju sagorijevanja dodatnih kalorija bolje je da se prisjetite u kojim ste aktivnostima uživali kao dijete, pa da ih ponovno oživite, nego da produžite svoju trenutnu aktivnost. Čineći nešto što volite, veća je vjerojatnost da ćete to redovno obavljati.
- Posebno tijekom prvih nekoliko dana ili tjedana vodite dnevnik prehrane, sve dok ne otkrijete neke faktore koji utječu na vaše navike hranjenja. Proanalizirajte što jedete, kada to jedete i zašto (glad, stres, usamljenost itd.).
- Taj napor bit će lakši ako vam vaš sistem podrške pomaže, a ne odmaže. Hrana je centralni faktor za okupljanje ljudi, pa prema tome neće svatko dijeliti s vama vaš entuzijazam za hranu bez masnoća, za cjelovite žitarice, pizzu bez sira ili za narezane jabuke kao desert. Bez obzira da li vam vaš bračni partner, prijatelj ili obitelj pomažu ili ne, vi morate skrenuti vašu pažnju od hrane, a usmjeriti na, recimo, društvene aspekte jedne večeri. Svatko od nas učinio je nešto, pretvarajući se da je za to zainteresiran, a ustvari želio je imati izgovor za jelo. Budite pošteni prema sebi i naučite uživati u ljudima oko stola isto toliko koliko uživate i u hrani.
- Televizijski program je prepun reklama i nagovora za hranu. Oni imaju veliku sugestivnu snagu. Potražite druge kanale kad se oni pojave. Ili još bolje – čitajte knjigu.
- Kako ne biste osjećali glad ili riskirali posljedice slabe ishrane, ipak zadržite nešto masnoće u svojoj hrani. Neka njezin udjel u ukupnom unosu kalorija ne bude veći od 20 posto. Također, u ukupnom unosu ugljikohi- drata udjel kuhinjskog šećera neka ne bude veći od 10 posto i konzumirajte između 20 i 40 grama vlaknastih komponenata dnevno (voće i povrće).
- Uključite u svoj dnevni režim neke vježbe za jačanje mišićne snage, što će ujedno povećati i brzinu metaboličkih procesa. Provodite svakodnevno i vježbe za jačanje trbušnih mišića.
dr. Ivo Belan