Na trgu je bilo mjesta samo za milijun osoba, pa su neki morali stajati u sporednim ulicama!
Predstavnici Sindikata umirovljenika Hrvatske iz Istre sudjelovali su na prosvjednom sindikalnom skupu u Rimu 25. listopada o.g., koji je okupio milijun i tri stotine tisuća radnika, umirovljenika, studenata. Za sudionike prosvjednog skupa, on je započeo dan ranije, kada su se u cijeloj Italiji pokrenule grupe prosvjednika u 2.500 autobusa, jedanaest izvanrednih vlakova i dva broda. Prvi cilj bio je do subote u devet sati stići u Rim.
Na velikoj i veličanstvenoj prosvjednoj manifestaciji najveće talijanske sindikalne središnjice CGIL zahtijevale su se promjene u Italiji pod parolom „Rad – ponos – jednakost“. Kolona prosvjednika krenula je iz dva pravca, a cilj je bio trg St. Giovanni , gdje su održani govori. Zbog prevelikog broja prosvjednik, dio ih se morao e zaustaviti na rubu trga, jer je na trgu bilo mjesta za samo milijun osoba. Svi su s nestrpljenjem očekivali govor generalne tajnice CGIL-a Susanne Camusso.
Nas četvorica iz SUH-a došli smo na poziv SPI- Talijanskog sindikata umirovljenika za Trst. Putovali smo zajedno sa kolegama iz Trsta, Gorice i Monfalconea i kretali se u koloni odmah iza nositelja zastava. Svi smo nbili posebno obučeni za tu priliku i opremljeni sa zviždaljkama.
Treba posebno naglasiti kako je takva ogromna manifestacija prošla bez problema i nijednog incidenta, ali s druge strane sudionici prosvjeda pokazali su veliku ogorčenost stanjem u državi i iskazali veliku borbenost u želji da pridonesu boljem životu cijelog društva, svoje zemlje Italije, ali i susjednih zemalja, cijele Europe.
Za sve članove CGIL bila je to demonstracija velike snage njihove sindikalne centrale, koje polovicu čine članovi SPI-ja, umirovljenici. Za nas je to bila i demonstracija važnosti koju nam pridaju talijanske sindikalne kolege, ali i naše solidarnosti.
Manifestacija se obraćala vladi zahtjevom da modelira reforme na području rada u kojima nije predviđena nikakva beneficija za umirovljenike. Manifestacija je isto tako tražila od vlade da prije no što usvoji reforme, započne pregovore sa sindikatom. Poručili su kako odluka Vlade da ne pregovara sa sindikatom može donijeti ogromne štete Italiji.
Bilo je i nekoliko govornika koji su govorili o recesiji i teškoj situaciji radništva. Nisu nedostajali ni trenuci kada se masa rasplakala, posebno u trenutku kada je nastupio orkestar od sto osamdeset osoba iz opere u Rimu, kojima je prije nekoliko dana uručen otkaz.
Sindikalna čelnica Camusso u svom završnom govoru posebno je naglasila da bez rada nema prosperiteta, jer upravo u radu leži budućnost Italije. Po njenim riječima ne možemo ići u progres stalno smanjujući prava radnika i umirovljenika. Pravda i jednakost nisu riječi prošlosti, već je to put u bolju budućnost. Camusso je predložila i pravedniju poreznu politiku.
CGIL je spreman nastaviti borbu protiv svoje vlade uz odluku da organiziraju i generalni višemilijunski prosvjed sa svim sindikatima u Italiji. (Aldo Jurcan)