Tko je Petar Vušković, koji je 18. siječnja 2022. u intervju za Dnevno. hr pozvao na nužnost privatizacije mirovinskog sustava? Stručnjak, kako ga predstavljaju u javnosti, predlaže radikalno rješenje.,,Treba imati hrabrosti reći jednoj generaciji da uvodimo novi sustav, te da će mirovinu dobiti samo neki!?
Pa tko je taj nezavisni stručnjak Vušković? Doktorirao je 2021. godine „Statističko modeliranje mjerenja stupnja opredijeljenosti vodstva kao odrednice sustava kvalitete prema normi ISO 9001″. Sudeći po Facebooku rođen je 1990. godine, a već u dobi od 21 godine, 2011., utemeljio je svoju karijeru kroz udrugu pompoznog naziva Centar za javne politike i ekonomske analize, na čijem je danas čelu. U toj mlađahnoj dobi otvorio je i firmu Q Norma koja se bavi usklađivanjem s ISO normama i GDPR uredbom. Zašto ovo pišemo? Zato jer je važno shvatiti kompetencije i stručnost osobe koja zaziva hitnu privatizaciju mirovinskog sustava i zagovara da se jednu generaciju umirovljenika žrtvuje.
Netočne brojke
„Loša demografska slika znači da je naš mirovinski sustav u velikim problemima jer uz ovakve brojke kakve imamo mirovinski sustav u kojem dominira solidarnost je neodrživ i njega treba hitno transformirati u sustav koji će se više temeljiti na privatnim ulaganjima mirovinske štednje.
Godišnje izdvajamo oko 42 milijarde kuna da bi financirali mirovinski sustav što je najskuplja stavka proračuna, oko 10,5 posto BDP-a, a usprkos visokim davanjima, samo 56 posto mirovinskog sustava uspijevamo pokriti kroz doprinose koje zaposleni uplaćuju na godišnjoj razini” – eto tako piše nezavisni stručnjak za sve i sva, čovjek koji kaže da je 10,5 posto BDP-a za mirovine previše, a ne zna da je zapravo hrvatski udjel 2020. iznosio 10,2 posto, dok je prosjek članica EU 12,7 posto.
„Riječ je o novcu koji u najvećem svom dijelu dolazi iz PDV-a”, kaže nezavisni stručnjak, a zaboravlja prihode iz poreza na dohodak i dobit itd. I k tome amaterski zaključuje kako„Vlada da bi suzbila cijenu plina koja raste je vrlo vjerojatno odlučila smanjiti iznos PDV-a, a manji PDV znači i manje novaca u proračunu, znači manje novaca za mirovine…”. No, to su još naizgled bezopasni zaključci, ali sada tek slijedi „dubinska analiza”.
Zamke po doprinosima
Veli Vušković kako se već godinama priča o reformi mirovinskog sustava, ali osim nekih kozmetičkih zahvata nije puno toga napravljeno. Nastavlja kako se za prvi stup izdvaja 15 posto, te kako se mirovine tek nešto više od polovice financiraju iz doprinosa za mirovinu, što po njemu vodi ka zaključku da bismo za stvarno izdvajanje za mirovinu trebali davati 30 posto bruto plaće. I dodaje on kako je situacija toliko loša da se pandemijske 2020. godine trebalo hitno pronaći dodatnih 2 milijarde kuna kako bi se osigurala likvidnost mirovinskom sustavu.
Zna li gospodin nezavisno stručan za ISO, GDPR i mirovinski sustav, da se 25 milijardi kuna prikupilo iz mirovinskih doprinosa za 2021. godinu od najnižeg europskog mirovinskog doprinosa od samo 15 posto. Da se zadržao doprinos od 20 posto, umjesto što se 5 posto poklonilo na upravljanje bankama za drugi mirovinski stup, iz doprinosa bi bilo prikupljeno još 8 milijardi kuna, odnosno više od 33 milijarde kuna zajedno. A to je opet niže od europskog prosjeka. I to bi bilo zasigurno posve dovoljno za isplatu postojećih bijednih mirovina za sve one koji su ih stekli radom ili unutargeneracijskom solidarnošću.
Ali, reći će naš čitatelj, a gdje je još devet milijardi do potrebnog iznosa od oko 42 milijarde kuna za sve mirovine? E, pa tu je, u nepostojećem državnom fondu za isplatu mirovina po posebnim propisima, jer one koštaju oko osam milijardi kuna.
Svojom lošom matematikom Petar Vušković tvrde da je „rješenje u tome da svatko za sebe kapitalizira svoju mirovinu kako najbolje zna, prihvaćajući punu odgovornost za sebe”. On bi, znači ukinuo sve elemente solidarnosti, npr. obiteljske mirovine, najniže mirovine, dopunski mirovinski staž od šest mjeseci po jednom djetetu. On bi ukinuo ono što je u Europskoj uniji temelj javnih mirovinskih sustava. Kaže nam mladi nezavisni znanstvenik kako bi se „socijalne mirovine trebale koristiti kao nekakav fond gdje će se takva sredstva dodjeljivati samo onima koji su se iz opravdanih razloga našli u financijskim problemima, svi ostali bi se sami trebali pobrinuti za svoje mirovine”.
Totalna privatizacija mirovina?
I još dodaje da se trenutačno suočavamo s rekordnom inflacijom koja će dodatno produbiti probleme mirovinskog sustava, pa zaključuje:„Vlada treba imati hrabrosti reći jednoj generaciji kako mirovinski sustav poput ovoga kojega imamo prestaje sa radom i kako prelazimo na novi!”. Stvarno je to napisao? Da treba ukinuti mirovine onima koji su ih do sada zaradili svojim radom? Što? Nije on tako okrutan: nastavlja kako „naravno da to nije fer reći ljudima koji su desetljećima uplaćivali u sustav očekujući mirovinu na kraju radnog vijeka da ju neće dobiti, jer to bi izazvalo neviđenu revoluciju na ulicama!”. Kako se mirovinski problemi ne bi slili na ulice, pametnjaković predlaže kako bi „tim ljudima bilo najpoštenije vratiti novac koji su uplaćivali u sustav”.
Zašto ovo pišemo? Zato jer si svaka šuša može osnovati udrugu i biti predsjednik iste, pa tako sebi dići rejting, pa onda docirati javnosti. Naravno, takve će uvijek podržati svi neoliberalno orijentirani ekonomisti i financijska industrija, zagovarajući ne samo opstanak obveznog drugog mirovinskog stupa, nego i i totalnu privatizaciju mirovinskog sustava. Tako bi se samo oko šezdesetak posto umirovljenika preselilo iz mirovinskog sustava u socijalni sustav, iz siromaštva u bijedu, iz pothranjenosti u glad, iz gorčine u totalnu poniženost. Ili neka si neki stave flaster na usta, jer uznemiruju narod.
Jasna A. Petrović