Mišićni sustav našeg organizma obavlja stezanja (kontrakcije) i opuštanja stotine mišića, na primjer, za vrijeme rukovanja, žvakanja, pijenja, govora itd. Te su kontrakcije normalne i tijelo je konstruirano tako da ih lako podnosi. Međutim, kad se govori o mišićnoj napetosti štetnoj po zdravlje, misli se na drugu vrstu kontrakcija – onu neodgovarajuću, prekomjernu napetost. Kad upotrijebimo bilo koji mišić, krvna se cirkulacija u njegovoj blizini smanjuje.
Manje hranjivih tvari dolazi u stanice i, s druge strane, odstranjenje raspadnih produkata i otrova je otežano. Ovaj se napor može tolerirati kraće vrijeme. Ali ako mišić ostane u napetosti i protok krvi bude otežan, počinjemo osjećati umor i slabost. S vremenom ova permanentna mišićna napetost slabi cijelo tijelo.
Tenzije na istim mjestima
Moramo obratiti pažnju na sve one brojne dnevne mišićne napetosti i reagirati na njih opuštanjem. Uglavnom, takve se pretjerane tenzije uvijek ponavljaju na istim mjestima: glavi, licu, vratu, ramenima, vilicama, nogama, stopalima i rukama. Postoji više načina pomoću kojih možemo uočiti grupe mišića koje obično napinjemo i koje možemo opustiti, a da ne prekidamo dnevne aktivnosti.
Na primjer, prekomjerna napetost na glavi izražava se jakim mrštenjem, nabiranjem čela ili čvrstim stiskanjem usnica. Uobičajeno stiskanje zubi je klasična manifestacija. Promotrite sebe pomno izbliza u ogledalu, i navečer i ujutro, i kad god perete ruke. Kad se gledate pokušajte osjetiti držite li mišiće lica u čvrstom, ukočenom stanju. Ako ih držite, onda pojačajte taj osjećaj svjesnim napinjanjem čitavog lica:
Podignite obrve koliko god možete više, sve dok ne osjetite napetost na čelu. Potom čvrsto zatvorite oči i maksimalno se namrštite.
U svakom ovom primjeru nakon tenzije neka uslijedi potpuna relaksacija mišića koje ste upotrijebili. Ponavljajte ove vježbe dok ne uspijete zapamtiti prijelaz od napetosti prema opuštanju. Isti princip primijenite i na stiskanje vilica i nakon dva tjedna trebali biste osjećati da ih sada rjeđe stiskate i da su češće opuštene.
Relaksacija počinje u mislima
Vjerojatno najbolje područje gdje možemo kontrolirati nesvjesnu tenziju jest položaj ramena u toku dana. Kako se dnevni stresovi počinju nagomilavati, tako većina od nas polako počinje podizati ramena – osobito za vrijeme hoda. Rezultat je da naše disanje postaje ograničeno. Jednostavnim promatranjem položaja ramena možemo početi s opuštanjem napetosti.
Ako utvrdite da ih držite visoko, spustite ih i duboko udahnite. To učinite 4 ili 5 puta i osjetit ćete kako vam se u isto vrijeme relaksiraju mišići vrata i glave. Jednom kad osjetite ugodne učinke spuštanja ramena, uvidjet ćete koristi da kontrolirate njihov položaj nekoliko puta dnevno. Slične se stvari događaju i na stopalima i rukama. Sve ove sugestije trebaju dati do znanja da relaksacije tijela zapravo počinje u mislima i da možemo provesti određenu kontrolu nad time.
Jedan od načina da to učinimo je „ kazati” tijelu da se opusti i da priliku mišićnom sustavu da predahne i obnovi se tijekom naših dnevnih aktivnosti.
dr. Ivo Belan