SUH je pokrenuo inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o porezu na dohodak, kako bi se pojednostavilo plaćanje poreza na inozemne mirovine i zaustavilo svojevrsno kamatarenje od strane Ministarstva financija.
Sindikatu umirovljenika Hrvatske gotovo se svakodnevno obraćaju umirovljenici koji primaju mirovine ili dio mirovine iz inozemstva tražeći pokretanje inicijative za izmjenu i dopunu Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak. Ovo iz razloga što su izmjenama i dopunama navedenih propisa obvezni svaki mjesec obračunavati i plaćati predujam poreza na dohodak na mirovinu iz inozemstva, te o tome sastavljati izvješća na obrascu “ID” te ga predavati nadležnoj poreznoj upravi. Obračunom i plaćanjem predujma poreza na dohodak po osnovi mirovine iz inozemstva, umirovljenici su u situaciji da plaćaju predujam poreza na dohodak u znatno većem iznosu, a povrat više uplaćenog poreza i prireza mogu ostvariti tek u sljedećoj godini. Uz to mjesečno popunjavanje i predaja obrasca “ID” nadležnoj poreznoj upravi predstavlja veliki napor većini umirovljenika već i zbog njihove dobi.
SUH je stoga pokrenuo postupak izmjena i dopune Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak na način da porezna uprava rješenjem utvrdi mjesečnu obvezu plaćanja predujma poreza na dohodak u visini od 1/12 vrijednosti utvrđene po godišnjoj poreznoj prijavi za prethodnu godinu, te da oslobodi umirovljenike obveze ispunjavanja “ID” obrasca. Tako utvrđeni predujam poreza i prireza na dohodak, umirovljenici bi uplaćivali temeljem tog rješenja do donošenja novog rješenja sljedeće godine.
To praktički znači da bi se mjesečna uplata predujma poreza i prireza na mirovine iz inozemstva za 2013. godinu vršile na temelju rješenja donesenog na osnovi prijave poreza na dohodak za 2012. godinu, te bi se nastavilo uplaćivati do donošenja poreznog rješenja po prijavi za 2013. godinu i tako dalje.
Usvajanjem takvog prijedloga korist bi bila višestruka:
– plaćanje predujma poreza i prireza dohotka za mirovine ostvarene u inozemstvu bilo bi ravnomjernije i znatno realnije utvrđeno,
– umirovljenike bi se oslobodilo, kao i njihove opunomoćenike, svakomjesečnog popunjavanja i predaje “ID” obrasca na šaltere porezne uprave,
– porezna uprava bi se riješila zaprimanja i obrade “ID” obrazaca.
S time u vezi SUH je predložio sljedeće izmjene:
1. I. Zakonu o izmjenama Zakona o porezu na dohodak (NN 114/11) u članku 11. nakon stavka 9. doda novi stavak 10. koji glasi:
“Obračun mjesečnog predujma poreza na dohodak iz nesamostalnog rada koji se odnosi na mirovinu ili dio mirovine iz inozemstva vrši se temeljem rješenja nadležne porezne uprave u visini od 1/12 od godišnje prijave za prethodnu godinu”.
2. II. Pravilnik o porezu na dohodak (NN 61/12) nakon članka 63.c. dodaje novi članak 63.d koji glasi:
“Odredbe Pravilnika o porezu na dohodak – obveze izvješćivanja – koje su utvrđene u člancima 63. – 63.c. ne odnose se na porezne obveznike koji primaju mirovinu ili dio mirovine iz inozemstva.”
Ova je inicijativa upućena Slavku Liniću u Ministarstvo financija, te na znanje Ministarstvu pravosuđa i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava. O inicijativi je upoznato Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe na 4. sjednici, a ministar Mirando Mrsić je najavio skore izmjene spornog pravilnika, odnosno utvrđivanje puno pojednostavljenih procedura.
No, nije problem samo procedura, već birokratsko poigravanje s umirovljenicima koji primaju mirovine iz inozemstva. Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, koji je stupio na snagu 1. ožujka 2012., obveza plaćanja poreza proširena je i na mirovine građana ostvarene u inozemstvu. U Republici Hrvatskoj oporezuju se mirovine ostvarene u: Albaniji, Armeniji, Austriji, Bjelorusiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj Čileu, Estoniji, Francuskoj, Grčkoj, Iranu, Irskoj, Islandu, Italiji, Izraelu, Jordanu, Koreji, Kuvajtu, Latviji Litvi, Mađarskoj, Maleziji, Malti, Moldovi, Norveškoj, Rusiji, Siriji, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji, Španjolskoj, Švicarskoj, Turskoj, Velikoj Britaniji i Ukrajini.
U Republici Hrvatskoj ne oporezuju se mirovine ostvarene u: Belgiji, Danskoj, Finskoj, Južnoafričkoj Republici, Kanadi, Kini, Mauricijusu, Makedoniji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Omanu, Poljskoj, Rumunjskoj, San Marinu i Švedskoj. Ima i drugih izuzetaka, npr. kanadske mirovine Hrvatska može oporezivati samo do iznosa od 12.000 kanadskih dolara, a Nizozemske do kunskog ekvivalenta nekadašnjih 12.000 guldena. Nasuprot tome, mirovine iz zemalja s kojima Hrvatska nema relevantan bilateralni ugovor oporezuju se u Hrvatskoj jednako kao i prihod od nesamostalnog rada.
Nitko ne osporava pravo države da uvede oporezivanje inozemnih mirovina (uz izbjegavanje dvostrukog oporezivanja!), ali je teško shvatiti da se čak i pravilnicima legaliziralo besplatno posuđivanje preplaćenog poreza od strane Ministarstva financija, te beskamatni povrat novca nakon godine dana vrćenja ustegnutih iznosa. Nemalo je onih kojima se vraća čak i 80% uplaćenog iznosa, ali tek nakon što je taj privatni novac država investirala kroz godinu dana – u svoju korist. SUH izražava nadu da će se takva zakonska mućka uskoro okončati, kao i bespotrebno maltretiranje umirovljenika suvišnim administriranjem.