Na sve veći rast cijena u trgovinama Vlada je reagirala proširenjem liste proizvoda s ograničenjem cijene pa tako od 7. veljače 2025. godine umjesto 30 imamo 70 proizvoda s ograničenom cijenom. Prije donošenja same odluke održana su i dva sastanka na kojem su uz ministra gospodarstva sudjelovali između ostalog i predstavnici umirovljeničkih udruga.
Na prvom sastanku održanom 20. siječnja vršiteljica dužnosti predsjednice Sindikata umirovljenika Hrvatske Vesna Bečić, kao i predsjednica Matice umirovljenika Višnja Fortuna, kazale su kako umirovljeničke udruge pozdravljaju proširenje liste proizvoda s ograničenjem cijena, s obzirom da hrvatski umirovljenici sa svojim niskim mirovinama ne mogu pratiti poskupljenja. No, dodale su i kako bi se na proširenoj listi trebalo staviti još proizvoda koji su od značaja za umirovljeničku populaciju, poput primjerice pelena za inkontinenciju i vitaminskih dodataka prehrani.
Dodale su i da ne bi trebalo ograničavati cijene isključivo za 5 kilograma krumpira ili za cijelo pile, već da se ograniči cijena i za manju kilažu/dijelove, što se na kraju u ova dva slučaja nije uzelo u obzir. Iz ministarstva gospodarstva su poručili kako očekuju da će se ovim proširenjem liste povećati konkurencija između trgovaca i potaknuti snižavanje cijena i drugih proizvoda izvan reguliranog popisa.
Također, prodavaonice veće od 400 m2 moraju osigurati poseban odjeljak za artikle s ograničenim cijenama, osim ako zahtijevaju čuvanje u rashladnim vitrinama, a na što što su na drugom sastanku u Ministarstvu gospodarstva neki predstavnici trgovaca negodovali. Dosadašnja praksa sakrij proizvod, ili ga uopće ne stavi na policu ili sakrij cijenu, mnogim je trgovinama uspijevala, pa će sada ipak biti malo teža igra skrivača kada svi proizvodi s ograničenim cijenama budu na istom mjestu i propisno označeni.
A da Vlada možda misli ozbiljno potvrdila je 5. veljače kada je u javno savjetovanje u kratkom roku od 8 dana upućen prijedlog Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena. Prijedlogom Zakona se propisuje trgovcima način informiranja potrošača o proizvodima kojima je ograničena cijena, kao i obveza dostave cjenika Ministarstvu te njihova objava na mrežnim stranicama u digitalnom obliku, a također su propisane i oštre kazne za kršenje zakonskih odredbi. Pa će tako trgovac – pravna osoba biti kažnjen novčanom kaznom od 3.000 do 30.000 eura ako ne poštuje propise o objavi, isticanju i oglašavanju cijena, ako se ne pridržava ograničenih cijena proizvoda ili ne prijavi važeći cjenik i tarife na svojim mrežnim stranicama.
Novčanom kaznom kažnjavat će se i odgovorna osoba u trgovačkoj tvrtki i to u iznosu od 1.000 do 4.000 eura, obrtnik-trgovac od 1.000 do 20.000 eura, a trgovac – fizička osoba od 1.000 do 6.000 eura. Osim toga, sva imovinska korist stečena prekršajem bit će oduzeta. Ako inspektori doista krenu obilaziti trgovine i pisati kazne bit će to doista novost. Živi bili pa vidjeli.
I.K.
UPRAVNO VIJEĆE HZMO-a
Povećan iznos nacionalne naknade
Na 2. sjednici Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, održanoj 24. siječnja 2025., donesena je Odluka o usklađivanju svote nacionalne naknade za starije osobe od 1. siječnja 2025. Podsjetimo, u prošloj, 2024. godini ta naknada iznosila je 150 eura, a u ovoj godini iznosit će 154,50 eura. Za razliku od mirovina koje se usklađuju uzimajući u obzir i rast plaća i cijena, kod nacionalne naknade u obzir se uzima isključivo rast cijena u protekloj godini. A prema službenim podacima on je iznosio 3 posto, pa otud i tih 4,50 eura povećanja, koje korisnicima neće gotovo ništa značiti.
Ovdje je propušteno da se iznos nacionalne naknade izjednači s iznosom Zajamčene minimalne naknade (ZMN), čija je osnovica podignuta sa 150 na 160 eura. Naime, krajem 2023. godine Vlada, odnosno Sabor su donijeli izmjene Zakona o nacionalnoj naknadi kada su tu naknadu koja je tada iznosila 120,71 euro podignuli za 2024. godinu na 150 eura, taman koliko je iznosila i osnovica ZMN-a. Nema razloga da se to nije učinilo i ovu godinu. Tih 5,50 eura razlike koju bi država više isplatila po korisniku nacionalne naknade stajalo bi proračun samo 98.169,50 eura više mjesečno, ili 1.178.034 eura godišnje.
I.K.
PROCJENA RASTA MIROVINA
Usklađivanje manje od 3 posto
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku potrošačke cijene su u drugom polugodištu 2024. u odnosu na prvo polugodište 2024. rasle 1,7 posto, a bruto plaće (bez prosinca) za 3,4 posto. Prema sadašnjoj formuli za usklađivanje mirovina (omjer 70:30) postotak usklađivanja trebao bi iznositi 2,9 posto, što na prosječnu mirovinu od 554,40 eura znači povećanje od tek 16 eura. Konačni podatak o postotku usklađivanja znat će se, dakle, kada DZS krajem veljače objavi podatke o iznosu prosječne bruto plaće za prosinac.
Isplata će, kao i svake godine, biti tek u travnju za ožujak sa zaostacima za siječanj i veljaču. Podsjećamo kako će od 1. srpnja ove godine se poboljšati formula usklađivanja na omjer 85-15, iako su umirovljeničke udruge očekivale da se ta formula primijeni već u ovom usklađivanju. Čak i da se nova formula primijenila umjesto one 70-30, postotak usklađivanja bi bio 3,15 posto, a povećanje prosječne mirovine 17,44 eura, dakle samo 1,44 eura više.
Zbog toga SUH neće odustati od zahtjeva da se uvede formula 100-0, odnosno da mirovine prate rast plaća ili cijena u 100-postotnom iznosu. Jedino tako će se zaustaviti daljnje opadanje udjela prosječne mirovine u prosječnoj plaći koji trenutno iznosi 40,5 posto i jedan je od najgorih u cijeloj Europskoj uniji.