Krajem studenog Državni zavod za statistiku objavio je kako je hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju 2024. realno porastao za 3,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je 15. kvartal zaredom da BDP raste. Iz Vlade kažu kako je na rast BDP-a utjecao porast potrošnje i investicija.
No, iza tih, na prvu, odličnih gospodarskih pokazatelja, i nije sve tako bajno, pogotovo za umirovljenike. U izvješću Hrvatske narodne banke o kretanju inflacije u listopadu ove godine navodi se kako je prema procjeni Eurostata inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena ubrzala na 3,5 posto, u odnosu na rujanskih 3,1 posto. Za usporedbu, na cijelom europodručju inflacija je u istom razdoblju ubrzala sa 1,7 posto na 2,0 posto. Dakle, inflacija u Hrvatskoj je puno viša nego u eurozoni.
Cijene hrane
No, s obzirom da umirovljenici većinu svog budžeta troše na hranu, pokazatelj rasta cijena te kategorije otkriva zabrinjavajući podatak. Naime, cijena hrane padala je od travnja (4,9 posto) do srpnja (2,5 posto), da bi zatim krenula oštrom putanjom gore. Pa je tako u kolovozu cijena hrane porasla na 2,9 posto, u rujnu na 3,9 posto, a u listopadu čak na 5,2 posto.
Ministar financija Marko Primorac je kazao kako bi rast BDP-a, osobito kad je potaknut većom potrošnjom, mogao dovesti do blagog povećanja cijena dobara i usluga, zbog veće potražnje na tržištu. Rast plaća u javnom sektoru značio je i povećanu kupovnu moć tog dijela zaposlenih, što je posljedično utjecalo i na veću potrošnju, ali povećanje cijena hrane od 5,2 posto ipak se ne može svrstati u kategoriju blagog povećanja cijena, te je očito kako na rast cijena hrane utječu i drugi faktori. I dok će oni kojima su plaće rasle moći pokriti i ostati u plusu u razdoblju novonastale inflacije, oni drugi, među kojima su i umirovljenici čije mirovine usklađivanjem ne prate dovoljno niti rast plaća niti rast cijena hrane, su opet gubitnici.
Ali ne zaboravite, ovo su podaci za listopad, a u studenom će se troškovi života i inflatorni pritisci još povećati s obzirom da je Vlada olabavila svoje subvencije na cijene plina i struje, što bi moglo dovesti do nove lančane reakcije poskupljenja, a onda će Vlada u siječnju 2025. još jednom olabaviti svoje subvencije.
Ogorčeni glas naroda
Niti smanjivanje stope PDV-a ne neke proizvode niti zamrzavanje cijena određenih proizvoda nije zaustavilo rast cijena, pa se svakako Vlada treba zamisliti i razmisliti na koji način spriječiti novi val poskupljenja. Na ruku nam ne ide i rat u Ukrajini, koji sada prijeti novom eskalacijom koja bi se mogla preliti na svjetske burze. Ekonomije europskih zemalja u vidnoj su stagnaciji, pa i glavna ekonomija EU, Njemačka, koja je ranije nabavljala jeftinije energente iz Rusije, u ogromnim je problemima, što znači da bi se u vrlo bliskoj budućnosti i male stope rasta BDP-a zemalja čiji turisti posjećuju Hrvatsku mogle odraziti i na našu ekonomiju.
No, doista, u ovom trenutku hrvatska ekonomija je u dobrom momentumu, ali unatoč tomu ni sad hrvatski umirovljenici ne osjećaju nikakvu korist od toga. A što će biti kad nastupi „7 gladnih godina“. Nezadovoljni umirovljenici redovito zovu SUH i šalju mailove, a pred blagdane se njihovi pozivi i poruke redovito povećaju. Jasno, razlog je siromašan blagdanski stol. Tako nam je M.D. iz jednog slavonskog sela napisala: „Gledala sam državni proračun i zgražam se za što se sve novac izdvaja. Sramotno je da svi umirovljenici ne dobiju bar 50 eura božićnice, a državni i javni službenici dobiju oko 300 eura, a neki i više. Obećavaju nam 13. mirovinu u 2026. godini. Koliko će nas dodat umrijeti?“
Zašto nema božićnice?
J.G. iz okolice Bjelovara kaže nam kako je zgrožena nedavnim vijestima o privođenju ministra zdravstva zbog sumnje u sudjelovanje u kriminalnim radnjama, kao i njegovim zahtjevom za isplatu 6+6 plaća (ukupno 36.000 €) dok je pod istragom. To smatra krajnje neprihvatljivim i uvredljivim za građane Hrvatske. Dok mnogi umiru jer si ne mogu priuštiti privatne liječnike, ministri pod istragama traže isplate iz proračuna – što je naš novac, kaže nam ona. Istovremeno, umirovljenici, koji su svojim radom preko 40 godina u obrazovanju, zdravstvu i drugim sektorima pridonosili razvoju društva, preživljavaju s minimalnim primanjima. Premijer i Vlada očito nalaze sredstva za nagrađivanje onih pod istragom, dok umirovljenici jedva preživljavaju, ogorčena je te traži da se ukine porez na mirovine te da se isplati božićnica u iznosu od 200 eura svim umirovljenicima.
Poduža je lista zahtjeva umirovljenika i zahtjeva SUH-a koju Vlada ignorira ili obećava da će izvršiti, ali stalno prolongira rok izvršenja. Nažalost, većini umirovljenika i ovaj će blagdanski stol, ali i stol u svim ostalim danima 2025. godine biti siromašan. A to što raste BDP ne znači im gotovo ništa…
Igor Knežević