Iako su na Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe dugo vođeni pregovori da se ukine alimentacija za bake i djedove, te su Sindikat i Matica umirovljenika održali i odvojene pregovore s Upravom za obitelj i socijalnu politiku te postigli dogovor da se u potpunosti ukine kroz Zakon o privremenom uzdržavanju mogućnost sudskog utuživanja i ovršavanja baka i djedova, opet je uslijedilo svojevrsno izigravanje od strane Piletićevog ministarstva.
Sindikat umirovljenika Hrvatske je, sudjelujući u javnom savjetovanju u ožujku, ocijenilo pozitivnim izmjene Zakona o privremenom uzdržavanju koje se odnose na povećanje iznosa privremenog uzdržavanja, produljenje trajanja potpore, kao i pojednostavljenje postupka za ostvarenje prava na privremeno uzdržavanje, utoliko više što je upravo ta udruga umirovljenika potaknula izmjenu tog zakona, držeći ga apsolutno neprimjerenim europskom tipu zakonodavstva, te neprisutnim u istom. U nekim američkim državama postoji obaveza baka i djedova da plaćaju alimentaciju, ali se mora utvrditi da su baka i djedovi razvili takav odnos da se on smatra roditeljskim. Kod nas se ona određuje iako ih baka i djedovi nisu vidjeli po 10 godina.
Piletićevo izigravanje nemoćnih
Sindikat umirovljenika Hrvatske i dalje ističe nepravednost i nelogičnost nekih zakonskih rješenja. Sada je prilika da se isprave nepravde i pogreške koje proizlaze iz važećeg Zakona, te zaštite bake i djedovi, kao najranjivije skupine društva koje su najviše izložene siromaštvu, od plaćanja uzdržavanja. Time što je izostavljena odredba važećeg Zakona da se prilikom priznavanja prava na privremeno uzdržavanje, u slučaju kada je obveznik uzdržavanja po ovršnoj ispravi roditelj djeteta, utvrdi vjerojatnost da baka i djed po roditelju obvezniku uzdržavanja ne doprinose uzdržavanju, ne štite se bake i djedovi, već se samo ubrzava postupak kako bi dijete što prije ostvarilo pravo na privremeno uzdržavanje.
SUH je stoga zatražio da se u čl. 2. st. 3. Zakona brišu riječi „te baka i djed po tom roditelju.“ Naime, u Ustavu RH u članku 64. st.1. stoji: „Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu, te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece.“ Dakle, roditelji, a ne bake i djedovi su dužni uzdržavati djecu. U uvjetima, kada je preko 65 posto mirovina ispod hrvatske linije siromaštva za samca, a čak 34,8 posto umirovljenika u riziku siromaštva, bake i djedovi ne mogu preuzeti obvezu uzdržavanja za svoje unuke, bez ugrožavanja vlastite egzistencije. U pokušaju da se zaštiti jedna ranjiva skupina – djeca, ugrožava se materijalna sigurnost druge ranjive skupine – baka i djedova. Mnogi djedovi i bake u Hrvatskoj žive u teškom siromaštvu zbog primjene odredbe Zakona o obvezi uzdržavanja unuka i k tomu ne mogu ostvariti pravo da viđaju svoje unuke.
Presuđeni će izvisiti?
No, ima još nešto gore. U čl. 7. st. 2. Zakona stoji: „Ako su baka, odnosno djed, obveznici uzdržavanja prema ovršnoj ispravi, dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje u slučaju da baka, odnosno djed, ne ispunjavaju svoju obvezu uzdržavanja temeljem ovršne isprave, u cijelosti ili djelomično.“
Drugim riječima, onih dvjestotinjak baka i djedova kojima je po dosadašnjem Zakonu presuđeno plaćanje alimentacije, ili su čak ovršeni, i dalje bi morali nastaviti plaćati. Podsjećamo kako prema čl. 64. st. 5. Ustava RH „država osobitu zaštitu posvećuje maloljetnicima bez roditelja i onima za koje se ne brinu roditelji.“ U skladu s navedenom odredbom Ustava, dijete za koje roditelj ne plaća uzdržavanje ima pravo na privremeno uzdržavanje temeljem ovog Zakona, čak i kad je doneseno rješenje o ovrsi prema kojem tu obvezu imaju bake i djedovi. Dakle, valjalo je precizirati da se ukidanje obveze plaćanja alimentacije ukida za sve bake i djedove. No, Hrvatska, protivno vlastitom Ustavu i Konvenciji UN-a o pravima djeteta, teret postupanja punoljetnih potomaka prenosi na njihove roditelje i čini ih odgovornima što su, valjda, odgojili nedovoljno odgovorne roditelje svojih unuka. Suludo, zar ne? Hoće li i za ubojstva ili nasilje u obitelji svojih sinova se u budućnosti u zatvor spremati bake i djedove?
Jednom ranjivom siromašnom djelu populacije nametnula se prisilna supsidijarna obaveza, što se u većini zemalja smatra reketarenjem. Dakle, tu je riječ o jednom od najtežih kršenja ljudskih prava u Europi od Drugog svjetskog rata i nadamo se da će u konačnom tekstu izmjena zakona konačno biti – ukinuta.
Jasna A. Petrović